آفیس 2016؛ بگذار آن‌که باید، وارد شود
سرانجام، کشتی آفیس 2016 ویژه پلتفرم ویندوز به تاریخ 22 سپتامبر پهلو گرفت. با عرضه آفیس 2016 ویژه پلتفرم ویندوز اکنون همه کاربران خانگی، تجاری و سازمان‌ها به بسته آفیس 2016 دسترسی دارند. زمانی‌ که مایکروسافت در ماه ژوییه ویندوز 10 را رسماً در اختیار کاربران قرار داد، بسیاری از سایت‌های خبری با تیترهای مختلفی همچون ویندوز 10 به آسیا رسید.

1606683296_1_0.gif

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «آفیس 2016» است. برای دانلود کل پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

ویندوز 10 از مرزهای اروپا گذر کرد و آن‌ها به پوشش خبری این تحول در نوع خود عظیم پرداختند. اما اگر کمی ریزبینانه به قضیه نگاه کنیم، مشاهده می‌کنیم ویندوز 10 به هیچ عنوان قابل مقایسه با آفیس نیست. ویندوز 10 مختص کاربران دنیای مایکروسافت است، اما آفیس این ‌گونه نیست. در زمان نگارش این مقاله، ویندوز 10 توانسته است تنها روی 100 میلیون دستگاه نصب شود، در حالی ‌که آفیس چند سال پیش از مرز یک میلیارد دستگاه گذشته بود. نکته دوم این‌که آفیس یک محصول انحصاری ویندوزی نیست و روی همه پلتفرم‌های رایج و دستگاه‌های همراه قرار دارد. 
کاملاً بدیهی است مایکروسافت دیگر در زمین خود به هیچ عنوان وارد بازی نمی‌شود و از پلتفرم‌های مختلف برای توسعه محصولات نرم‌افزاری خود استفاده می‌کند. در حالی که آندروییدی‌ها به دستیار قدرتمند Google Now دسترسی دارند، کورتانا نیز به این سرزمین وارد شده است. همین موضوع درباره آفیس نیز صدق می‌کند. این تغییر رویکرد به گونه‌ای بوده است که حتی دارندگان مک زودتر از ویندوزی‌ها به نسخه رسمی دست یافتند. 
اما نکته‌ای که درباره آفیس باید به آن اشاره کنیم، به ماهیت آفیس باز می‌گردد. آفیس مایکروسافت چیزی بیش از ورد، پاورپوینت، اکسل، اکسس و آوت‌لوک است. اگرچه بسیاری از مردم چنین تصوری را درباره آفیس دارند. امروزه آفیس در قالب طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات در اختیار کاربران قرار دارد، از سرویس ابری آفیس 365 گرفته تا آفیس ویژه پلتفرم‌های همراه آی‌اواس و آندرویید، اسکایپ ویژه کسب‌وکارها، Power Bi و Dynamic همگی زیر چتری به‌نام آفیس عرضه می‌شوند. 
امروزه برنامه‌های همراه آفیس به‌شدت محبوب شده‌اند، اما آفیس ویژه ویندوز و مک همچنان در کانون توجهات قرار دارند، به ‌طوری که رویکرد ابرمحور مایکروسافت بر پایه این محصولات قرار دارد. هر چند مایکروسافت اقدام به عرضه آفیس برای سیستم‌عامل‌های مک و ویندوز کرده، ویندوز همچنان نقطه ثقل داستان است. به دلیل این‌که طی این سال‌ها توجهات زیادی به ویندوز شده است، بیش‌تر ابزارها و ویژگی‌های قدرتمند بر پایه آن تولید می‌شوند. اما از طرفی آفیس ویژه مک نیز قابل توجه است. آفیس 2016 ویژه مک با دستاوردهای بزرگی همراه بوده است. ادغام‌سازی وان‌درایو بی‌شک ویژگی بی‌بدیلی به شمار می‌رود. اگرچه نسخه مک همانند نسخه ویندوز با همه برنامه‌ها و ویژگی‌ها در اختیار کاربران قرار نگرفته است، حداقل حس بهتری را در زمان کار با ابزارهای آن به دارندگان مک منتقل می‌کند. نسخه لمسی آفیس ویژه ویندوز 10 که به‌نام Office Mobile شناخته می‌شود، درست بین آفیس ویژه آی‌پاد و نسخه آفیس ویژه ویندوز آرتی قرار دارد. نسخه‌های خانگی و دانشجویی آفیس نیز اکنون هماهنگ با آفیس آنلاین در اختیار کاربران قرار دارند. 
مایکروسافت در مجموع سعی کرده است تا ابزارهای کلیدی و مرکزی آفیس را در همه پلتفرم‌های مختلف خود قرار دهد، اما نقطه تعالی این ویژگی‌ها را در آفیس 365 می‌توان مشاهده کرد. نسخه‌ای که عموماً کاربرد خانگی ندارد و مناسب کسب‌وکارها است. ویژگی‌های جدید مدیریتی آفیس 365 به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به مدیران اجازه می‌دهند به ساده‌ترین شکل ممکن کارهای گروهی را سازمان‌دهی کنند. به‌طور مثال، گروه‌های درون یک شرکت از این پس با استفاده از ویژگی Office 365 Groups به‌راحتی به تعامل با یکدیگر می‌پردازند. این توانمندی در قالب یک ویژگی کارآمد در آوت‌لوک قرار گرفته است. Planner مخصوص کاربران آفیس 365 ویژگی ممتازی برای گروه‌ها به شمار می‌رود. این ویژگی سازمانی به گروه‌ها این توانایی را می‌دهد تا طرح‌های خود را ایجاد و وظایف اعضا را مشخص کنند و زمان‌بندی دقیقی را درباره وظایف اعمال و در یک کلام برنامه‌ریزی‌ها را با رعایت دقیق‌ترین جزییات پیاده‌سازی کنند. Gigjam به گروه‌ها توانایی شکستن کارها و وظایف را در قالب دستگاه‌ها، برنامه‌های کاربردی و افراد می‌دهد. راه‌کار حفاظت از داده‌ها و احراز هویت چند عاملی، امنیت قابل توجهی را در اختیار سازمان‌ها قرار خواهد داد. Delve یک ویژگی ایده‌آل برای سازمان‌هایی است که با حجم سنگینی از اطلاعات روبه‌رو هستند. این ویژگی به کاربران کمک می‌کند در سیل عظیم اطلاعات سردرگم نشوند و به‌راحتی توانایی پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز خود را داشته باشند. Sunrise Calendar توانایی آوت‌لوک را بیش از اندازه افزایش داده است. این ویژگی به گونه‌ای طراحی شده است که برنامه تقویم را با برنامه‌های مربوط به شبکه‌‌های اجتماعی ترکیب کند تا هر زمان رویداد خاصی در شبکه‌های اجتماعی به وجود آمد و این رویدادها به کاربر مرتبط بود، به او اطلاع دهد. 
در پرونده پیش رو مهم‌ترین نرم‌افزارهای جدیدترین نسخه از مجموعه آفیس را به اختصار بررسی می‌کنیم. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟