نت‌ورک‌پلاس کامپتیا، فراتر از یک مدرک ابتدایی
نقشه راهی که شما را برای دریافت مدرک Network+ آماده می‌کند
اگر آگهی‌های استخدامی مرتبط با فناوری اطلاعات را به‌دقت بررسی کنید، متوجه می‌شوید که تقاضا برای مشاغل حوزه شبکه رو به فزونی رفته است. دقت کنید، مشاغل مرتبط با دنیای شبکه به نصب تجهیزات سخت‌افزاری یا پیاده‌سازی زیرساخت‌های شبکه محدود نیستند. پیاده‌سازی استراتژی‌های ابرمحور، آشنایی با مراکز داده نرم‌افزار محور، مجازی‌سازی شبکه/سرور، معمار ارشد شبکه و.... تنها بخشی از مشاغل جذابی هستند که پیرامون این عرصه قرار دارند. برای آن‌که بتوانید در این عرصه شغل خوبی پیدا کنید، به چیزی فراتر از آموزش‌های دانشگاهی نیاز دارید. به عبارت دقیق‌تر، باید این مطالب را به شیوه معتبر و منطبق با استانداردهای شبکه بیاموزید. در بیشتر کشورها و از جمله ایران افرادی که تصمیم دارند تازه به دنیای شبکه وارد شوند، کار خود را با یادگیری نت‌ورک‌پلاس آغاز می‌کنند.

نت‌ورک‌پلاس چیست؟

مدارک متعددی در حوزه شبکه قرار دارند و موسسات متعددی سعی می‌کنند کلاس‌های طرا‌ز‌ اول را با هدف کمک به افرادی که قصد دارند در آزمون‌های این دوره‌ها شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کنند، برگزار کنند. سایت indeed با استناد به نظرسنجی انجام‌شده پنج مدرک زیر را جزو پر تقاضاترین و مهم‌ترین مدارکی برشمرده که شانس استخدام شدن افراد را افزایش می‌دهند. 
Cisco Certified Internetwork Expert :(CCIE)
Cisco Systems: ارائه‌دهنده  
Cisco Certified Network Professional :(CCNP)
 Cisco Systemsارائه‌دهنده
Juniper Networks Certified Enterprise Routing and Switching Expert :(JNCIE-ENT)
Juniper Networksارائه‌دهنده
Network+
CompTIAارائه‌دهنده
Wireshark Certified Network Analyst :(WCNA)
 Wiresharkارائه‌دهنده
نت‌ورک‌پلاس نشان می‌دهد، مهارت‌های یک تکنسین شبکه در سطح متوسط بوده و این شخص صلاحیت آن‌ را دارد تا چهارچوب یک شبکه را طراحی و کابل‌کشی کرده، سخت‌افزارها را نصب و پیکربندی کرده، از ابزارهای کارآمد برای اشکال‌زدایی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه استفاده کرده و پشتیبانی فنی از شبکه به عمل آورد. مدرک نت‌ورک‌پلاس قرار نیست شما را به یک متخصص حرفه‌ای تبدیل کند، بلکه نشان می‌دهد، شما یک مهندس شبکه با سطح مهارت‌های متوسط هستید. 

مطلب پیشنهادی

5 شغل برتر در حوزه فناوری شبکه‌های کامپیوتری

چرا باید نت‌ورک پلاس را انتخاب کنیم؟

بیشتر موسسات آموزشی داخلی و خارجی نت‌ورک‌پلاس را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم پیش‌نیاز آموزش شبکه و به‌ویژه مدارک سیسکو در نظر گرفته‌اند. شیوه کار برخی از موسسات به این شکل است که شما در زمان ثبت‌نام برای مدرکی همچون CCNA Wireless and Routing باید به سوال‌هایی درباره مبانی اولیه شبکه پاسخ دهید. اگر متقاضی نتواند به سوال‌های ابتدایی این حوزه به درستی پاسخ دهد، مسئول ثبت‌نام یا مشاور موسسه پیشنهاد می‌دهد که دانش‌پژوه ابتدا به سراغ یادگیری دوره نت‌ورک‌پلاس رفته و پس از آن برای دریافت مدارک سیسکو اقدام کند. کامپتیا متولی دوره نت‌ورک‌پلاس، جزو یکی از معتبرترین موسسات آموزشی در جهان است که دوره‌های آموزشی مفیدی ارائه می‌کند. این سازمان 13 دوره آموزشی مختلف با هدف تربیت افراد متخصص آماده کرده که برخی از دوره‌های این سازمان همچون Network+، A+، Security+، Linux+ شهرت بالایی دارند. 
شکل (1) دوره‌های آموزشی ارائه‌شده از سوی کامپتیا را نشان می‌دهد. 
نقشه راهی که شما را برای دریافت مدرک Network+ آماده می‌کندشکل 1. ‌کامپتیا دوره‌های آموزشی متنوعی برای علاقه‌مندان به دنیای فناوری اطلاعات ترتیب داده است. 
 
شرکت‌های بزرگی همچون دل، اینتل، اپل، کانون، ورایزن، RICOH و.... مدرک نت‌ورک‌پلاس را به رسمیت می‌شناسند. نکته قابل‌توجه این‌که افرادی که تصمیم دارند مدارک سیسکو را دریافت کنند، ابتدا باید در سطح مقدماتی (Entry) مدرک CCENT را دریافت کنند، منتهی در ایران برخی از آموزشگاه‌ها مدرک نت‌ورک‌پلاس را جایگزین این مدرک کرده‌اند. لازم به توضیح است، مدرک CCENT معادل نت‌ورک‌پلاس نبوده و سطح بالاتری دارد. شکل (2) نقشه راهی را که برای دریافت مدرک نت‌ورک‌پلاس باید پشت سر بگذارید، نشان می‌دهد. 
نقشه راهی که شما را برای دریافت مدرک Network+ آماده می‌کندشکل 2. مسیری که برای دریافت مدرک نت‌ورک‌پلاس باید پشت سر بگذارید.

نت‌ورک‌پلاس چه مطالبی به شما آموزش می‌دهد

افراد علاقه‌مند به مباحث شبکه همواره این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا باید به سراغ یادگیری نت‌ورک‌پلاس برویم؟ پاسخ روشن است. نت‌ورک‌پلاس شما را با اصول و مفاهیمی آشنا می‌کند که در آینده برای اخذ مدارک پیشرفته‌تر به آن‌ها نیاز دارید یا به شکل عملی در پروژه‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنید. از مهم‌ترین مباحثی که افراد پس از یادگیری این دوره آموزشی فرا خواهند گرفت، می‌توان به موارد زیر  اشاره کرد: 

1.طراحی توپولوژی‌های مختلف شبکه

در این زمینه دانش‌پژوه اطلاعات جامعی درباره توپولوژی‌های مختلف شبکه همچون شبکه‌های نظیربه‌نظیر، کلاینت‌سرور، باس (اتوبوسی)، ستاره‌ای، توری (مش)، درختی و شبکه‌های ترکیبی به دست خواهد آورد. مورد آخر (شبکه‌های ترکیبی) تلفیقی از سایر توپولوژی‌های شبکه‌محور است.

2. پیکربندی و مدیریت توپولوژی‌های شبکه

هنگامی‌که دانش‌پژوه یاد می‌گیرد، چگونه توپولوژی‌های یادشده را پیاده‌سازی کند، در مرحله بعد باید یاد بگیرید که چگونه این توپولوژی‌ها را منطبق با استراتژی‌های تجاری یا سازمانی پیکربندی کند. مدیریت این شبکه‌ها مقوله مهمی است که یک کارشناس شبکه باید با اصول بهینه‌سازی درست شبکه‌ها با هدف هدایت درست و هرچه دقیق‌تر ترافیک شبکه و اجتناب از قطعی شبکه آشنا باشد.

3. یادگیری نحوه به‌‌کارگیری دستگاه‌های مختلف شبکه

هنگامی‌که یک کارشناس شبکه درک درستی از نحوه پیکربندی و استقرار درست یک شبکه به دست می‌آورد، در مرحله بعد باید از این موضوع اطلاع داشته باشد که چگونه باید با دستگاه‌هایی همچون روترها، هاب‌ها، سوییچ‌ها، دیواره‌های آتش و دستگاه‌های تست نفوذ کار کرده و آن‌ها را درون یک شبکه پیکربندی کند. از جمله مباحثی که نت‌ورک‌پلاس به آن‌ها اشاره دارد می‌توان به مدیریت درست و هوشمندانه ترافیک، استقرار درست تجهیزات در محل مناسب، ارائه بهترین الگوهای امنیتی اشاره کرد. 

4. تشخیص و تشریح مزایا و معایب هر یک از پیکربندی‌های شبکه

هر پیکربندی که روی شبکه اعمال می‌کنید، به شکل مشخصی مزایا و معایب خاص خود را دارد. به همین دلیل مهم است کارشناسان شبکه درباره مزایا و معایب هر پیکربندی و به ویژه توپولوژی‌ها اطلاعات جامعی داشته باشند. نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند، به شما نشان دهد، هر یک از پیکربندی‌های شبکه چه مزایایی به همراه داشته و در چه شرایطی باید از آن‌ها استفاده کنید.

5. پیاده‌سازی پروتکل‌ها و استقرار بهترین الگوهای امنیتی

نت‌ورک‌پلاس به شما یاد می‌دهد که چگونه تنظیمات شبکه را پیکربندی کنید تا زیرساخت‌ها در برابر حمله‌های سایبری مصون مانده و تجهیزات و بانک‌های اطلاعاتی در معرض تهدید قرار نگیرند. در این راستا، نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند درباره ضعف‌های یک پیکربندی معمولی شبکه و رخنه‌های رایج اطلاعاتی و نحوه برطرف کردن آن‌ها اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهد. علاوه بر این، نت‌ورک‌پلاس به شما نشان می‌دهد که چگونه گزارش‌های دریافتی را خوانده، تحلیل کرده و گزارشی پیرامون وضعیت دستگاه‌ها و پیکربندی آن‌ها آماده کنید. البته تمرکز بیشتر حول محور این موضوع است که چگونه باید تنگناها را در شبکه یا ناهماهنگی‌های درج‌شده در گزارش‌ها بررسی کنید. پرداختن به پروتکل TCP/IP و IPSecv6 از مباحث جذاب نت‌ورک‌پلاس هستند. 

6. عیب‌یابی مشکلات و برطرف کردن آن‌ها 

بررسی شناسایی مشکلات در شبکه و پیکربندی‌ها به پیچیدگی یک شبکه بستگی دارد، باوجوداین ، هر پیکربندی مشکلات خاص خود را دارد. در این راستا، نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند درباره مشکلات مرسوم و مشترک شبکه‌ها و همچنین سریع‌ترین راهکار برای حل مشکلات اطلاعاتی ارائه دهد. 

7. آشنایی با نحوه پشتیبانی از شبکه‌های خصوصی مجازی

یکی دیگر از جنبه‌های مهم و حیاتی هر زیرساخت شبکه، استقرار و پیاده‌سازی شبکه‌های خصوصی مجازی است. نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند به شما درباره چگونگی نحوه پیکربندی شبکه‌های طراحی‌شده و پشتیبانی از شبکه‌های خصوصی مجازی اطلاعاتی ارائه کند. در این دوره با چگونگی نگهداری و پشتیبانی روزانه از این شبکه‌ها اطلاعاتی به دست خواهید آورد. 
درمجموع باید بگوییم که نت‌ورک‌پلاس تضمین می‌کند یک متخصص حرفه‌ای فناوری اطلاعات دانش و مهارت‌های زیر را خواهد داشت:
• طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های عملیاتی
•  توانایی پیکربندی، مدیریت و نگهداری دستگاه‌های مهم شبکه 
• آشنایی با نحوه کار و استفاده بهینه و درست از دستگاه‌هایی شبیه روترها و سوییچ‌ها 
• توانایی تشخیص تنظیماتی که باعث بهتر شدن عملکرد شبکه شده و ویرایش تنظیماتی که راندمان شبکه را کاهش می‌دهند. 
• پیاده‌سازی پروتکل‌ها، استانداردها و مباحث امنیتی مرتبط با شبکه 
• عیب‌‌یابی مشکلات شبکه
• توانایی پیاده‌سازی و ساخت شبکه‌های مجازی و پشتیبانی از آن‌ها

نت‌ورک‌پلاس چه مهارت‌هایی را به شما یاد می‌دهد؟

نت‌ورک‌پلاس ضمن آموزش مفاهیم شبکه به شما یاد می‌دهد به شکل اصولی و درست از مفاهیمی که یاد گرفته‌اید، استفاده کنید. آشنایی با کابل‌ها و انواع آن‌ها، انتخاب کابل‌های مناسب برای انتقال داده‌ها میان دستگاه‌ها، آشنایی با فناوری‌ها و دستگاه‌های ذخیره‌ساز، به‌کارگیری بهترین راهکارها برای مدیریت شبکه، تعیین خط‌مشی‌های حاکمیتی متناسب با استراتژی‌های کسب‌وکار با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید تجهیزات شبکه، پیاده‌سازی استراتژی‌های درست با هدف تامین امنیت فیزیکی و مقابله با حمله‌های رایجی که شبکه‌های سیمی و بی‌سیم را تهدید می‌کنند، به‌کارگیری ابزارهای درستی که برای اشکال‌زدایی مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و بررسی عملکرد شبکه در اختیار کارشناسان قرار دارد، از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که نت‌ورک‌پلاس به دانش‌پژوهان یاد می‌دهد. 

مدرک نت‌ورک‌پلاس چه فرصت‌های شغلی برای شما به ارمغان می‌آورد؟

تمرکز اصلی نت‌ورک‌پلاس بر آموزش اصول و مبانی شبکه است، با این اوصاف، افرادی که دوره نت‌ورک‌پلاس را با موفقیت پشت سر گذاشته و مباحث آن را به درستی درک کرده باشند، این شانس را دارند تا برای مشاغل مدیر شبکه جونیور، تکنسین کامپیوتر (درباره شبکه)، تکنسین کامپیوتر، مهندس سیستم، مهندس سیستمی جونیور، متخصص پشتیبانی از شبکه، مشاور، مهندس شبکه و تحلیلگر شبکه درخواست دهند.  

مطلب پیشنهادی

آموزش جامع نتورک پلاس (+Network) هماهنگ با جدیدترین تغییرات این دوره (بخش اول)

جزییات آزمون چگونه است؟

جدیدترین آزمون نت‌ورک‌پلاس CompTIA Network+ N10-007 نامیده شده و  از مارس 2018 میلادی جایگزین آزمون قبلی شد. آزمون نت‌ورک‌پلاس توانایی‌های یک تکنسین شبکه را در زمینه نصب، نگهداری، رفع مشکلات و پشتیبانی از شبکه و آشنایی با فناوری‌های مختلف که شامل پروتکل TCP/IP و مدل OSI است، ارزیابی می‌کند. در این آزمون سوال‌هایی درباره عملکرد لایه‌های مختلف مدل OSI، کابل‌کشی شبکه، امنیت شبکه و اشکال‌زدایی شبکه گنجانده شده است. در آزمون جدید سوال‌های امنیتی با هدف کم کردن شکاف اطلاعاتی میان مهندسان شبکه و کارشناسان امنیت سایبری بیشتر شده است. از جمله مباحث دیگری که تمرکز روی آن‌ها بیشتر شده می‌توان به محاسبات ابری، مزایای به‌کارگیری و استقرار سرویس‌های ابری، مجازی‌سازی و ارتباط آن با مباحث شبکه، پیکربندی شبکه و بهینه‌سازی شبکه اشاره کرد. هر شخصی می‌تواند در آزمون نت‌ورک‌پلاس شرکت کند، اما کامپتیا توصیه می‌کند افرادی که دست‌کم 18 ماه در زمینه شبکه تجربه کاری و مدرک A+ دارند، در آزمون فوق شرکت کنند. 

چه فرصت‌های شغلی پیش روی دارندگان مدرک نت‌ورک‌پلاس است؟

عنوان شغلی
 حقوق سالانه
مدیر سیستم $60,087 
 مدیر فناوری اطلاعات $73,005
مدیر شبکه $56,232 
متخصص فناوری اطلاعات
$52,587 
مهندس شبکه
$66,049 
اطلاعات فوق از سایت زیر دریافت شده است.
 جدول (1) مشاغلی را که به مدرک نت‌ورک‌پلاس نیاز داشته همراه با دستمزدی که عاید مالکان می‌کند، نشان می‌دهد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟