پرونده ویژه 4K
4K در فضای خانه
در اين سه‌ برگ چند نمونه از دستگاه‌های ضبط و پخش خانگی 4K را از نظر خواهيم گذراند. با نگاهی به وب و جست‌وجویی در بازار می‌توان گزينه‌های ديگری را هم پيدا کرد، البته، با درنظر داشتن اين نکته که هرچند گسترش فناوری 4K در بعد تجاری و نيز در صنعت تلويزيون و نمايشگر، با سرعت نسبتاً خوبی ‌پيش می‌رود، اما در حيطه محصولات خانگی وضعيت دگرگونه است و تنها چند شرکت معدود محصولاتی را ارائه کرده‌اند. هزينه زياد پياده‌سازی اين فناوری يکی از مواردی است که باعث شده است بسياری از سازندگان دوربين‌، ويدیو پروژکتور و حتی اسمارت‌فون در اين‌ حيطه آهسته‌تر گام بردارند. از اين‌رو، هنوز گزينه‌ها محدود هستند و دستگاه موردنظر را بايد از ميان چند برند معدود انتخاب کرد.

1606683296_1_0.gif

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «4K» است. برای دانلود کل این پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

ويدیو پروژکتور سونی VPL-VW600ES 
يکی از ويدیو پروژکتورهای واقعاً 4K موجود در بازار VPL-VW600ES است که با قيمت حدود 15 هزار دلار عرضه می‌شود. محتوای به‌نمايش درآمده توسط اين دستگاه حتی در فرمت 2K يا 1080p نيز شارپ‌تر از پروژکتورهای 2K ديگری است که می‌کوشند با تصحيح جزئيات دايناميک، تصوير را بهبود دهند. 
رنگ‌های به‌نمايش درآمده نیز عالی هستند و گفته می‌شود اگر زمانی فيلمی را ديديد و از رنگ آن خوش‌تان نيامد، بدانيد که مشکل از فيلم است، نه از ويدیو پروژکتور! يکی از ويژگی‌های جالب VLP-VW600ES حافظه لنز آن است که با کمک آن و بدون نياز به‌استفاده از لنز «تغييرشکل‌دهنده» يا آنامورفيک، می‌توان نسبت درازا و پهنای تصاوير را بين مد 16:9 يا صفحه‌پهن تغيير داد. اين دستگاه برای نمايش خانگی بسيار مناسب است و لومن يا ميزان پخش نور آن به‌گونه‌ای کاليبره شده‌ است که با صفحه‌ای با قطر مورب 150 اينچ يا حتی کمی بزرگ‌تر هم هماهنگ باشد. روی چنين صفحه بزرگی است که می‌توان دقت بسيار و جزئيات تصاوير 4K را به‌چشم ديد.
سونی در اين دستگاه از تراشه کارآمد SXRD که در مدل‌های ديگری مانند VPL-HW50ES نيز مورد استفاده قرار گرفته‌‌، بهره برده‌ است. اين ويدیو پروژکتور درگاه HDMI 2.0 دارد و از پخش ويدیوهایی که نرخ نمای زيادی دارند (مانند برخی از بازی‌های ويدیویی جديد) پشتيبانی می‌کند. در ضمن شما می‌توانيد برای کنترل اين دستگاه از تبلت Xperia Tablet Z سونی هم استفاده‌ کنيد.

هندی‌کم سونی FDR-AX100 
در نمايشگاه CES امسال، سونی از دوربين FDR-AX100 با قابليت ضبط 4K رونمایی کرد (پرونده ويژه شماره 153 ماهنامه شبکه). هرچند سونی دوربين AX100 با لنز زايس و زوم اپتيکال 12x را برای کاربردهای خانگی طراحی کرده‌، اما کاربران حرفه‌ای‌تر را هم درنظر گرفته ‌است. از اين‌رو، کسانی که دوست دارند بدون چرخ زدن در منوها، به‌سادگی يک فيلم با کیفیت را ضبط کنند می‌توانند با فشردن يکی‌/‌دو دکمه کارشان را راه بياندازند. اما، همزمان برای کاربران حرفه‌ای‌تر هم کنترل‌های دقيق‌تری مانند تنظيم ديافراگم، درجه Gain برای تعيين شفافيت فيلم (با ISO يکی پنداشته نشود) و سرعت شاتر، در نظر گرفته‌ شده‌ است. برای اين‌که چشم‌انداز را راحت‌تر زيرنظر داشته‌ باشيد می‌توانيد از نماياب الکترونيک دوربين بهره ببريد. ريزنمايشگر اين نماياب، هم از نظر میزان بازآوری و هم کيفيت تصوير از بسياری از رقبای خود پيش‌ است و تنها کاستی آن، اين است که اگر چه می‌توانيد کنترل‌ها را روی اين ريزنمايشگر مشاهده‌ کنيد، برای تنظيم آن‌ها بايد سراغ صفحه لمسی برويد و ناچاريد چشم از نماياب برداريد. سونی می‌توانست برای سادگی بيش‌تر (برای مثال، همچون کانن در دوربين Vixia G30 که البته قابليت ضبط 4K ندارد) يک جوي‌استيک کوچک طراحی کند تا در همان حالی که در نماياب چشمی نگاه می‌کنيد، تنظيم‌های دلخواه را نیز اعمال کنيد. با دوربين AX100 می‌توانيد همزمان هم با فرمت MP4 و هم XAVC S يا AVCHD فيلم بگيريد. اين ويژگی Dual Recording نام دارد. فرمت نخست کم‌حجم‌تر و برای به‌اشتراک‌گذاری در وب مناسب‌تر است (720p) و دو فرمت‌ بعدی فيلم را به‌صورت 4K ضبط می‌کنند که البته وضوح و حجم بيش‌تری دارد. با اين‌که هنوز نرم‌افزارهای کمی از XAVC S پشتيبانی می‌کنند، اما به‌راحتی می‌توان آن ‌را به فرمت‌های ديگر تبديل کرد. قيمت اين دوربين 2 هزار دلار است. 

دوربين ديجيتال پاناسونيک Lumix GH4
با اين‌که GH4 در اصل يک دوربين عکاسی است، می‌توانيد آن ‌را يک دوربين فيلم‌برداری خوش‌دست 4K هم به‌شمار آوريد. پاناسونيک در اين دوربين از حس‌گر جديد Digital Live MOS با پردازنده Venus Engine IXبهره برده،‌ اما شمار پيکسل‌های آن ‌را در مقايسه با مدل پيشين GH3 تغيير نداده است: 16.05 ميليون پيکسل. با این دوربین، شمار پيکسل‌های موجود در هر نمای ويدیویی 4K، دوربين چهار برابر زمانی است که با فرمت Full HD فيلم می‌گيريد. اين‌کار به موتور پردازشی قدرتمندی نياز داشت، به همين منظور پاناسونيک از موتور Venus Engine IX، که در واقع يک پردازنده تصوير چهارهسته‌ای است، استفاده کرده ‌است. ويدیو را می‌توان با کيفيت‌های گوناگون، از جمله فول‌ اچ‌دی و 4K و با فرمت‌های مختلف، ازجمله MOV و MP4 ضبط کرد. گزينه‌هایی هم وجود دارند که اجازه می‌دهند نرخ نمای فيلم هنگام ضبط با فرمت‌های MOV و MP4 و AVCHD Progressive را انتخاب کنيد. کسانی که می‌خواهند فيلم 4K را بدون فشرده‌سازی و با کيفيت بهتری روی يک دستگاه خارجی ضبط کنند می‌توانند از سامانه رابط 200 دلاری Interface Unit کمک بگیرند که به زير دوربين متصل می‌شود. اگر می‌خواهيد روی کانون (فوکوس) تصوير و نور محيط کنترل بيش‌تری داشته‌ باشيد، پشتيبانی دوربين به‌ترتيب از قابليت focus peaking و مد ويژه Zebra به کمک‌تان خواهند آمد. دوربين GH4 نيز مانند مدل پيشين GH3 مجهز به وای‌‌فای و نیز تراشه NFC است که به‌کمک آن می‌توانيد دوربين را به‌سرعت با ديگر تلفن‌ها و تبلت‌های آندروئيدی سازگار با NFC مرتبط کنيد. همچون مدل پيشين، می‌توانيد به‌وسيله برنامه آندروئيدی رايگان پاناسونيک و اتصال وای‌‌‌فای دوربين را از راه‌دور کنترل کنيد. قيمت بدنه اين دوربين 1700 دلار اعلام شده‌ است. 

دوربين Hero3+ Black Edition
اواخر سال 2013 بود که شرکت GoPro نسخه جديدی از دوربين‌های سری Hero3 را معرفی کرد. اين دوربين Hero3+ Black Edition نام دارد و جانشين Hero3 Black Edition به‌شمار می‌رود. هرچند برخی از ويژگی‌های Hero3+ در مقايسه با مدل پيشين ارتقا یافته، اما روش ضبط 4K در آن تغييری نکرده ‌است و فيلم‌های 4K را با فرمت MP4 و همچنان با نرخ 12.5 تا 15 فریم بر ثانيه ضبط می‌کند. در مجموع مناسب‌ترين نرخ فریم بر ثانيه يا همان fps برای چشم انسان 24 تا 30 فریم بر ثانيه است، اما هرچه قدرت دوربين در ثبت شمار فريم‌ها در هر ثانيه افزايش یابد، هزينه ‌کار نيز بيش‌تر خواهد شد. از اين‌رو، ثبت 15 نما در ثانيه توسط Hero3+ باتوجه به‌قيمت 360 دلاری آن، ويژگی‌ درخور توجهی است. اين دوربين می‌تواند فيلم‌های 1080p را با نرخ 60 نما و فيلم‌های 720p را با نرخ 120 نما در ثانيه ضبط کند. ديگر ويژگی‌ بارز +Hero3 ضدآب بودن آن است و می‌تواند تا 40 متر زير آب کار کند. اگر به عکاسی هم علاقه‌مند باشيد می‌توانيد با حس‌گر CMOS اين دوربين به دلخواه خود عکس‌های 5، 7 يا 12 مگاپيکسلی بگيريد. وضوح عکس‌هایی که در مد 12 مگاپيکسل گرفته‌ می‌شوند 3000×4000 در پيکسل است. در مد عکاسی پياپی نيز می‌توان در هر ثانيه 30 عکس ثابت گرفت. اين دوربين به مايکروفن داخلی، اتصال‌پذيری وای‌‌فای و درگاه‌های Mini-USB و HDMI D مجهز است.  

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟