دانش‌نامه واژگان تخصصی فناوری‌اطلاعات
IaaS چیست؟
زیرساخت به‌عنوان سرویس (IaaS) سرنام Infrastructure As A Service اولین و پایه‌ای‌ترین مدل رایانش ابری است که قبل از مدل‌های SaaS و PaaS پدید آمده است. همانند دو مدل مذکور، زیرساخت به‌عنوان سرویس خدماتی بر برستر اینترنت ارائه می‌کند و در حالت کلی یک کانال ارتباطی مبتنی بر اینترنت برای دسترسی به منابع محاسباتی ارایه می‌کند.

1606683296_1_0.gif

IaaS چیست؟

IaaS با مجازی‌سازی سخت‌افزارهای فیزیکی سعی می‌کند به شرکت‌هایی که قادر به تامین تجهیزات سخت‌افزاری گران‌قیمت نیستند، در کاهش هزینه‌ها و دستیابی به توان پردازشی موردنیاز کمک کند. این زیرساخت محاسباتی (Computational Infrastructure) می‌تواند سرور مجازی، ارتباطات شبکه‌ای، پهنای باند، آدرس‌های آی‌پی و متعادل‌کننده‌های بار باشند. از منظر فیزیکی، این منابع سخت‌افزاری متشکل از سرورهایی هستند که بر مبنای یک معماری شبکه خاص چند مرکزداده‌ای به‌یکدیگر مرتبط شده‌اند و ارایه‌دهنده خدمات ابری آنرها را مدیریت می‌کند. عملکرد زیرساخت فوق به‌گونه‌ای است که به مشتری دسترسی به مولفه‌های مجازی‌سازی شده را می‌دهد تا بتواند زیرساخت فناوری‌اطلاعات را با سهولت پیاده‌سازی کند.

همان‌گونه که اشاره شد در مدل IaaS، ارایه‌دهنده ابر زیرساخت‌های فناوری‌اطلاعات مانند ذخیره‌سازی، سرور و منابع شبکه را مدیریت می‌کند و آن‌ها را از طریق ماشین‌های مجازی قابل دسترسی از طریق اینترنت در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد. IaaS می‌تواند مزایای زیادی برای سازمان‌ها داشته باشد که از آن جمله باید به انعطاف‌پذیری بیشتر، مقرون به‌صرفه بودن و انجام سریع‌های فرایندهای کاری اشاره کرد.

معماری IaaS

در یک مدل IaaS، ارایه‌دهنده ابر مولفه‌های زیرساختی را به‌طور سنتی در یک مرکز داده داخلی قرار می‌گیرند را میزبانی می‌کند. این مولفه‌ها می‌توانند سرورها، فضای ذخیره‌سازی و سخت‌افزار شبکه و لایه مجازی‌ساز (hypervisor) باشد.

علاوه بر این، ارایه‌دهندگان خدمات IaaS مجموعه‌ای از خدمات کاربردی را همراه با دسترسی به مولفه‌های زیرساختی ارایه می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها باید به صورتحساب دقیق، نظارت مستمر، قابلیت ورود و دسترسی به سیستم، مکانیزم‌های امنیتی به‌روز، متعادل‌کنندگان بار، خوشه‌بندی، انعطاف‌پذیری در ذخیره‌سازی، پشتیبان‌گیری و بازیابی اشاره کرد.

این سرویس‌ها به‌طور فزاینده‌ای سیاست‌محور هستند و کاربران IaaS را قادر می‌سازند برای کارهای مهم زیرساختی سطوح بیشتری از اتوماسیون و تنظیم را اعمال کنند. به‌طور مثال، یک کاربر می‌تواند سیاست‌هایی را برای حفظ تعادل در پهنای باند و بار ترافیکی اعمال کند تا دسترس‌پذیری و عملکرد مطلوب برنامه‌ها حفظ شود.

IaaS چگونه کار می‌کند؟

مشتریان IaaS از طریق یک شبکه گسترده (WAN) مانند اینترنت به منابع و خدمات دسترسی پیدا می‌کنند و می‌توانند از خدمات ارایه‌دهنده ابر برای نصب مولفه‌های باقیمانده پشته برنامه استفاده کنند. به‌عنوان مثال، کاربر می‌تواند برای ساخت ماشین‌های مجازی (VM) به پلتفرم IaaS وارد شود، سیستم‌عامل را روی هر ماشین مجازی نصب کند، میان‌افزار موردنظرش مثل پایگاه داده‌ها، Storage buckets برای بارهای کاری و پشتیبان‌گیری را ایجاد کند و حجم کار سازمانی را به ماشین مجازی خاصی هدایت کند. در ادامه سپس مشتریان می‌توانند از خدمات ارایه‌دهنده سرویس برای ردیابی هزینه‌ها، نظارت بر عملکرد، ایجاد تعادل در ترافیک شبکه، عیب‌یابی مشکلات برنامه و مدیریت بازیابی پس از فاجعه استفاده کنند.

هر مدل رایانش ابری به مشارکت یک ارایه‌دهنده نیاز دارد. ارایه‌دهنده اغلب یک سازمان ثالث است که در فروش IaaS تخصص دارد. Amazon Web Services  و Google Cloud Platform  نمونه‌هایی از ارایه‌دهندگان مستقل IaaS هستند. علاوه بر این، یک کسب‌و‌کار ممکن است یک ابر خصوصی را انتخاب کند و به ارایه‌دهنده خدمات زیرساخت خود تبدیل شود.

مزایای IaaS

سازمان‌ها IaaS را به این دلیل انتخاب می‌کند که سریع و ساده است، در مقابل خدماتی که دریافت می‌کنند هزینه مربوطه را پرداخت می‌کنند و قدرت بیشتری بر مدیریت و پشتیبانی از زیرساخت‌های اساسی دارند. با استفاده از IaaS یک تجارت می‌تواند با سهولت زیرساخت را از مشاغل دیگر اجاره کند. IaaS یک مدل خدمات ابری کارآمد برای بارهای کاری موقتی، آزمایشی یا غیرقابل پیش‌بینی است. به‌طور مثال، اگر مشاغل در حال تولید یک محصول نرم‌افزاری جدید هستند، میزبانی و آزمایش برنامه با استفاده از یک ارایه‌دهنده IaaS مقرون به صرفه‌تر است. به محض آزمایش و تصحیح نرم‌افزار جدید، تجارت می‌تواند آن‌را از محیط IaaS با هدف استقرار اصلی حذف کند.

به‌طور کلی، مشتریان IaaS به ازای هر کاربر براساس ساعت، هفته یا ماه، هزینه پرداخت می‌کنند. برخی از ارایه‌دهندگان IaaS نیز براساس میزان فضای ماشین مجازی که از آن‌ها استفاده می‌شود از مشتریان هزینه دریافت می‌کنند. مدل pay-as-you-go هزینه استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار داخلی را حذف می‌کند. هنگامی که یک تجارت نمی‌تواند از خدمات ارایه‌دهندگان شخص ثالث استفاده کند، یک ابر خصوصی درون سازمانی ایجاد می‌کند که می‌تواند کنترل و گسترش‌پذیری مثل IaaS را ارایه کند. هرچند در بحث هزینه‌ها مزایای IaaS را از دست می‌دهد.

منبعsearchcloudcomputing

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟