هوش مصنوعی به‌کمک دوربین‌های نظارتی می‌آید
تشخیص سریع بسته‌های مشکوک با دوربین‌های امنیتی مجهز به AI
شرکت Movidius به‌تازگی محصولی را معرفی کرده که کاملا با محصولات قبلی‌اش فرق می‌کند: دوربین نظارتی هوشمند «هایک ویژن».

شرکت Movidius که در San Mateo قرار دارد مدتی است که درگیر صحبت‌های خود با شرکت اینتل به‌منظور تبدیل شدن به یکی از زیرمجموعه‌های این غول سازنده پردازنده و چیپ‌ست است. گفته می‌شود که شرکت اینتل درصدد است این شرکت نوآورانه را خریداری کند. اما فعلا با این مسئله کاری نداریم.

مطلب پیشنهادی

گوگل الگوریتم یادگیری ماشینی خود را در اختیار عموم مردم قرار داد
الگوریتم‌های یادگیری ماشین پیشروی کسب‌وکارها

طراحان این شرکت هم در تمام این مدت و در هیاهوی نام اینتل و پیشنهاد قرارداد چند میلیارد دلاری در حال کار بر روی یکی دیگر از محصولات جدیدشان بودند. این‌بار خبری از پلتفرم هوش مصنوعی یا بینش کامپیوتری به‌کار گرفته شده در دِرون‌های DJI و هدست‌های واقعیت مجازی گوگل نیست.

واحد پردازش ویدیویی Movidius Myriad 2 رسما اعلام کرد که دوربین‌های نظارتی هوشمند «هایک ویژن» به‌زودی می‌توانند هر چیری را تشخیص داده و شناسایی کنند؛ از بسته‌های مشکوک گرفته تا راننده‌های حواس پرت.

خیلی از شبکه‌های عصبی یادگیری عمیق برای پردازش‌های خود نیاز به قدرت پردازشی  بسیار زیاد مبتنی بر کلاود دارند. همین پلتفرم در یکی دیگر از محصولات Movidius به‌نام Fathom AI-on-a-stick نیز استفاده شد و حالا همین پلتفرم به دوربین‌های هایک ویژن این امکان را می‌دهد تا قادر به انجام پردازش‌های بیشتر به‌صورت آن‌-برد باشند.

دوربین‌های هایک ویژنی که در حال حاضر در بازار موجود است در 99 درصد موارد قادر به تشخیص درست مدل اتومبیل‌ها؛ شناسایی افرادی که به‌صورت مخفیانه وارد یک مکان می‌شوند؛ کشف بسته‌های مشکوک و حتی صدا زدن رانندگانی دارند که در هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده نمی‌کنند. حالا Myriad 2 VPU به‌صورت پایه‌ای تمام این قابلیت‌ها و توانایی‌ها را در دوربین جا داده است و به آن در پردازش سریع هر چیزی که می‌بیند؛ کمک می‌کند در حالی‌که میزان هشدارهای غلط را نیز کاهش می‌دهد.

مهندسان Movidius در هنگام نمایش این دوربین جدید خود اعلام کردند پهنای باندی که این محصول استفاده می‌کند 10 هزار بار کمتر است؛ علاوه بر آن؛ میزان تأخیر نیز هزار بار کاهش می‌یابد.

«رمی ال‌اوزان»؛ مدیرعامل Movidius در این‌باره می‌گوید: امکان پردازش خودکار ویدیو در لحظه برای شناسایی موارد مشکوک و خلاف می‌تواند تأثیر عمده‌ای در نحوه استفاده از زیرساخت‌های شهر‌ها داشته باشد.

با تمام این حرف‌ها؛ هنوز برخی از کارشناسان نسبت به این دوربین‌ها خوش‌بین نیستند. به‌عقیده آن‌ها دوربین‌های مجهز به AI هم می‌توانند دور زده شوند. در کنار آن تصور کنید اگر این دوربین‌ها بتوانند به دیتابیس عظیم سیستم تشخیص چهره آمریکایی‌ها دست پیدا کنند؛ چه عواقب ناگواری در پی خواهد داشت.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟