دستاوری با کاربرد دوگانه
اسکن مغزتان رازهای شما را لو می‌دهد!
انسان‌ها به طور طبیعی سعی می‌کنند، یکسری فعالیت‌های خود را از دید دیگران پنهان سازند. به‌طوری که حتا دوست ندارند در مورد بعضی از کارها با دیگران صحبت کنند. اما به نظر می‌‌رسد، پژوهش‌گران به دستاورد مهمی در زمینه نائل شده‌اند. دستاوری که می‌تواند چالش بعدی ما در رابطه با بحث داغ حریم خصوصی را رقم بزند. با این تفاوت که این‌بار چالش حریم خصوصی حول محور اسکن EEG در جریان خواهد بود.

بدون شک پیاده‌سازی مکانیزم احرازهویت مبتنی بر امواج مغزی یک دستاورد مهم به شمار می‌رود و بسیاری از مشکلات امروزی ما را برطرف خواهد کرد. اما تحقیق جدیدی که از سوی دانشگاه فناوری تگزاس صورت گرفته است، نشان می‌دهد که مکانیزم احراز هویت مبتنی بر EEG ممکن است خود تبدیل به دغدغه دیگری شود. به‌طوری که این فناوری ممکن است، سرآغازی بر نقض حریم خصوصی باشد، با این تفاوت که دامنه تبعات آن غیر قابل تصور خواهد بود. الکترواسنفالوگرافی (EEG) سرنام Electroencephalography دستگاهی است که به منظور ثبت سیگنال‌های الکتریکی مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با استفاده از الکترودهایی که روی سر قرار می‌گیرد، قادر است سیگنال‌های مغزی را به ثبت برساند.

مطلب پیشنهادی

مدل سه‌بعدی از مغز که نشان می‌دهد ما چگونه زبان‌ها را درک می‌کنیم
یافته‌های جدید درباره توانایی‌های مغز انسان

نگرانی پژوهش‌گران از بابت این نیست که آیا امکان کپی‌برداری و جعل کردن امواج مغزی همانند اثرانگشت امکان‌پذیر است یا خیر، بلکه نگرانی از بابت این موضوع است که آیا اسکن EEG این پتانسیل را دارد تا اطلاعات سری و مخفی را از ماده خاکستری مغز جمع‌آوری کرده و به افشای این اطلاعات بپردازد. به‌طور مثال، اگر شما در نهان و به دور از چشم مردم سیگار بکشید، این امواج می‌توانند به این‌ مدل اطلاعات پنهانی دست پیدا کرده و حقیقت را آَشکار سازند. عبدل سروادا و ریجارد ماتوو دو کارشناس حوزه امنیت به تازگی یک جفت سامانه احراز هویت EEG را مورد آزمایش قرار داده‌اند تا بررسی کنند آیا این امکان وجود دارد تا با استفاده از اسکن امواج مغزی ناشناخته به شناسایی اطلاعات شخصی افراد پرداخت یا خیر. این دو کارشناس یک سامانه یادگیری ماشین که قادر است اسکن امواج مغزی را با اسکن EEG مورد مقایسه و ارزیابی قرار دهد را طراحی کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی

چگونه مغز انسان تفاوت واقعیت و خیال را تشخیص می‎دهد؟
انسان در تشخیص تفاوتهای جزئی از کامپیوتر ماهرتر است اما نه در توصیف جزئیات این تفاوت

برای این منظور آن‌ها سامانه خود را روی گروهی از افراد معتاد به مشروبات الکلی مورد آزمایش قرار دادند و ماشین با موفقیت توانست 25 درصد این افراد را به درستی شناسایی کند. افرادی که خودشان تایید کردند که به مشروبات الکلی اعتیاد دارند. سروادا در این ارتباط گفته است: «ما از نتایج به دست آمده غافل‌گیر نشده‌ایم. ما می‌دانیم که سیگنال‌های مغزی سرشار از اطلاعات ارزشمند هستند.»

به احتمال زیاد سازندگان این سامانه در نظر دارند از این دستاورد به نفع علم پزشکی استفاده کنند. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که پویش‌گرهای امواج مغزی درست روی شریان اصلی زندگی ما به فعالیت می‌پردازند. این احتمال وجود دارد که داده‌های به دست آمده از سوی این پویش‌گرها برای شناسایی صفات و خصلت‌های انسان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر از بابت این واقعیت که شبکه‌های اجتماعی اطلاعات شما را به بخش‌های ثالث می‌فروشند، در اضطراب هستید، اکنون زمان آن رسیده است تا درباره این موضوع فکر کنید که روزی این چنین فناوری‌هایی، داده‌هایی را درباره شما به فروش خواهند رساند که بر پایه امواج مغزی شما خواهند بود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟