دنیای کلاود و استراتژی‌های جدید تجاری
چرا غول دنیای فناوری عاشق لینوکس شده است؟
شاید برای خیلی از کاربران دنیای فناوری این سوال مطرح باشد که چرا مایکروسافت به طور علنی علاقه خود به لینوکس را ابراز می‌دارد؟ ما در این مطلب به شما دلیل این موضوع را خواهیم گفت.

1606683296_1_0.gif

مایکروسافت به این جمع‌بندی رسیده است که سیستم‌عامل برای مدت طولانی یک صحنه نبرد بزرگ نخواهد بود و در نتیجه مهم است که سهم هر چه بیشتری از بازار کلاود (آژر و آفیس 365) را از آن خود کند. برای نیل به این هدف مایکروسافت باید سهم مهمی در بازار نرم‌افزارهای مبتنی بر پلتفرم لینوکس را به دست آورد. اگر کنجکاو هستید درباره ارزش واقعی یک شرکت اطلاعاتی به دست آورید بهتر است، استراتژی‌های فروش و ضررهایی که یک شرکت متحمل شده است را مورد بررسی قرار دهید.

مطلب پیشنهادی

سخت‌افزار فوق مقیاس‌پذیر و اوپن‌سورس مایکروسافت

مایکروسافت روی مباحث آموزش، اطلاع‌رسانی و ارتقا قابلیت‌های دو محصول آژر و آفیس 365 کاملا متمرکز شده است. مایکروسافت به مشتریانی که در نظر دارند مجوز مربوط به نرم‌افزارهای آفیس و ویندوز را ارتقا دهند، پیشنهاد می‌کند از آژر همراه با تخفیف‌های ویژه‌ استفاده کنند. اخباری که در ارتباط با مایکروسافت منتشر می‌شوند، نشان می‌دهند این شرکت به طور کامل رویکردهای خود در ارتباط با ویندوز را تغییر داده و در حال بازتعریف تازه‌ای از سیستم‌عامل خودش است. مایکروسافت در نظر دارد یکسری تعاملات میان مولفه‌ای میان ویندوز و آژر را پیاده‌سازی کند. به طوری که در بعضی موارد مردم بتوانند به یکسری ویژگی‌های آژر به طور رایگان دسترسی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی

پنج دلیل برتری اوبونتو بر ویندوز 10
نبرد سیستم‌عامل‌ها همچنان ادامه دارد ...

ویژگی‌هایی که در نهایت شما را متقاعد سازند به جای به‌کارگیری ویندوز روی سرورهای شخصی‌تان از راهکارها و سرویس‌های پیشنهادی مایکروسافت استفاده کنید. این برنامه‌ریزی همچنین در ارتباط با نمایندگی‌های فروش (شرکت‌ها و افرادی که به شما در به دست آوردن ارزش افزوده مرتبط با محصولات مایکروسافت کمک می‌کنند) نیز به مرحله اجرا درخواهد آمد.

دوران سیستم‌عامل‌های تک‌محوری رو به اتمام است

یک سیستم‌عامل تنها به دلیل این‌که پلتفرمی را در اختیار برنامه‌های کاربردی قرار می‌دهد، حائز اهمیت است. برنامه‌ها برای کسب‌وکارها پول‌سازی کرده و بهره‌وری شخصی را به همراه می‌آورند. مایکروسافت به شکل کارآمد و شاخصی موفق شده است از ویندوز و پلتفرم برنامه‌های مبتنی بر دات‌نت کسب درآمد کند. اما در نقطه مقابل تولیدکنندگان مختلف همچون سان، اچ‌پی و... هر کدام موفق شده‌اند سهمی از بازار سرورها به دست آورند. این شرکت‌ها موفق شده‌اند یک پلتفرم توسعه نرم‌افزاری ساده و کاربردی را برای کامپیوترهای شخصی به وجود آورند. زمانی که لینوکس و سرورهای مبتنی بر معماری x86 اینتل کار خود را شروع کردند موفق شده‌اند بخشی بزرگی از بازار یونیکس را تحت تملک خود درآورند. به طوری که در طول این سال‌ها هر یک از این شرکت‌ها همچون سان کنترل بخشی از بازار را به دست گرفتند. اما در مقابل مایکروسافت تصمیم گرفت بر مبنای رویکرد دیگری عمل کرده و از سمت کامپیوترهای شخصی مبتنی بر معماری x86 به سمت سرورهای مبتنی بر x86 حرکت کند.

مطلب پیشنهادی

مایکروسافت با پیوستن به بنیاد لینوکس تاریخ‌ساز شد

لینوکس تا حد زیادی با موفقیت در مراکز داده یونیکسی جایگزین شده و در خارج از سازمان‌ها نیز توانسته است به خوبی در دنیای کسب‌وکار ورود پیدا کند. رایگان بودن یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که بسیاری از کسب‌وکارها را ترغیب می‌کند از لینوکس به جای ویندوز استفاده کنند. رایگان بودن، دسترسی آزاد و قابلیت‌های روبرو رشد موجود در لینوکس و همچنین برنامه‌نویسان حرفه‌ای که می‌دانند چگونه باید برنامه‌های کاربردی را برای لینوکس بنویسند، باعث فراگیر شدن لینوکس در مقیاس گسترده و به شکلی کاربردی شده است. اکنون چند سوال بزرگ مطرح می‌شود. اگر به جای ساتیا نادلا مسئولیت آژر و ویندوز را بر عهده داشتید، سیاست خود را به سمت کلاود متمایل نمی‌ساختید؟ زمانی که سرویس‌های وب آمازون به فروش 10 میلیارد دلاری نزدیک می‌شوند و تقریبا 10 برابر بیشتر از آژر سودآور هستند و هر ساله یک رشد 64 درصدی را تجربه می‌کند، اما در مقابل مجوزهای ویندوز یک رشد تک رقمی را تجربه می‌کنند چه تصمیمی اتخاذ می‌کردید؟ در شرایطی که AWS صرفنظر از سیستم‌عاملی که از آن استفاده می‌کنید یک زیرساخت ابری سرراست را برای برنامه‌های کاربردی در اختیارتان قرار می‌دهد، بازهم تصمیم می‌گرفتید پول خود را در پلتفرم ویندوز سرمایه‌گذاری کنید با این هدف که برنامه‌های بیشتر عرضه کنید یا در مقابل به سمت لینوکس حرکت می‌کردید؟ در چنین شرایطی درب‌ها را باز نمی‌کردید و به هر برنامه مستقلی اجازه نمی‌دادید روی لینوکس در پلتفرم آژر اجرا شود؟ هر چند اتخاذ این رویکرد برای ساتیا نادلا دردناک است، اما واقعیت این است که مایکروسافت راه چاره را در این دیده است که به جای متوقف شدن روی یک سیستم‌عامل به سراغ زیرساخت‌های ابری و آن هم زیرساختی برود که بسیاری از مردم به آن علاقه‌مند هستند. یک گام روبه جلو و هوشمندانه! این دقیقا همان رویکردی است که مایکروسافت با پیوستن به بنیاد لینوکس آن‌را اجرایی کرده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟