ایج در انتظار افزونه‌ها
9 افزونه کروم و یک افزونه فایرفاکس که باید به مایکروسافت ایج اضافه شوند
ویندوز 10 همراه با نرم‌افزار جدیدی به نام مایکروسافت ایج عرضه شد. زمانی‌که مایکروسافت ایج به‌طور رسمی عرضه گردید، توانایی بهره‌مندی از افزونه‌ها را نداشت، اما مایکروسافت اعلام کرد ایج در یک به‌روزرسانی این ویژگی را پشتیبانی خواهد کرد. مایکروسافت ساختار پشتیبانی از افزونه‌ها در مایکروسافت ایج را به‌گونه‌ای پیکربندی خواهد کرد که همگام با ساختار مرورگر کروم باشد. در نتیجه طراحان کروم به لحاظ تئوری باید توانایی عرضه افزونه‌های کروم را به درون مایکروسافت ایج داشته باشند. اما سؤال اصلی این است که کدامیک از افزونه‌های کروم بهتر است بلافاصله به مرورگر جدید مایکروسافت وارد شوند. ما در این قسمت فهرستی کوتاه از افزونه‌های کاربردی که بهتر است به دنیای مایکروسافت ایج وارد شوند را به شما معرفی خواهیم کرد.

Adblock Plus or uBlock

افزونه‌های مسدودکننده تبلیغات همواره بحث‌‌برانگیز بوده‌اند. آن‌ها تا حد امکان سعی خواهند کرد تبلیغات را که منبع اصلی درآمد یک سایت هستند، مسدود کنند. در نتیجه AdBlock سعی می‌کند تا حد امکان به شیوه مطلوبی این‌کار را انجام دهد. به عبارت دیگر، افزونه AdBlock سعی می‌کند محتوایی که از دید طراحان تبلیغات مزاحم نامیده می‌شود را مسدود کرده و تبلیغاتی که مفید شناخته می‌شوند را حفظ کند. اما دلایل زیادی برای استفاده از یک مسدودکننده تبلیغات وجود دارد، فراهم کردن یک لایه محافظتی در مقابل تبلیغات یا پنجره‌های تبلیغاتی که ممکن است پیوندهایی به بدافزارها را در خود جای داده باشند از جمله دلایل فرعی در این زمینه به شمار می‌رود. مسدودکننده‌‌ها با مسدود کردن عناصر گرافیکی، روی سایت‌هایی که از طراحی بدی برخوردار هستند، باعث می‌شوند کاربر از مشاهده صفحات در حال بازدید منحرف نشده یا تداخلی مابین محتوای مورد بازدید کاربر به وجود نیاید. ستاره‌ای که در دنیای مسدودکننده‌ها خوش درخشیده است uBlock است. این افزونه در زمینه مصرف بهینه از پرداز‌ش‌گر مرکزی کامپیوتر و حافظه اصلی شهرت خوبی به دست آورده است.

Disconnect

طراحان افزونه Disconnect  ادعا می‌کنند افزونه‌ای را طراحی کرده‌اند که ضمن پاس‌داری از حریم خصوصی کاربران توانایی افزایش سرعت بارگذاری صفحات را به میزان 27 درصد بیشتر از حالت عادی‌شان دارد. این افزونه در یک گراف اقدام به نشان دادن سایت‌هایی می‌کند که بازدیدهای کاربر را مورد ردیابی قرار داده‌ و فعالیت‌های جستجویی که توسط کاربر در اینترنت انجام می‌ شود را مورد بررسی قرار داده‌اند. این افزونه به شما اجازه متوقف کردن فرآیند ردیابی‌ها را می‌دهد. Disconnect این توانایی را دارد تا نزدیک به دو هزار سایت این چنینی را شناسایی کند. بنابر این، مسدودکننده‌های که توانایی متوقف کردن ردیابی‌ها را دارند، همچنین، توانایی افزایش سرعت بارگذاری صفحات را در زبانه مرورگر شما دارند.

FileShot

ایج با قابلیت از پیش ساخته شده‌ای عرضه شد که به کاربر توانایی ضبط تصویر از یک صفحه وب را می‌دهد. ویژگی فوق به کاربران این توانایی را می‌دهد تا فرآیند رسم اشکال یا یادداشت‌نویسی روی یک صفحه وب را داشته باشند. افزونه FileShot، همین فرآیند را انجام می‌دهد، اما ویژگی‌های آن فراتر از رسم اشکال و تطبیق‌پذیری است. افزونه FileShot به شما امکان اکسپورت کردن صفحه ضبط شده‌ای که روی آن اشکالی را رسم کرده یا یادداشت‌هایی را نوشته‌اید می‌دهد. این فایل خروجی می‌تواند در قالب یک فایل تصویری یا یک فایل PDF باشد.

Hover Zoom

با این افزونه، اشاره‌گر ماوس را یک تصویر بندانگشتی یا یک لینک مستقیم قرار داده تا تصویر در اندازه اصلی یا اندازه بزرگ‌تر خود بارگذاری شود، بدون آن‌که نیازی به به کلیک کردن یک تصویر بوده یا به صفحه‌ای که تصویر اصلی درون آن قرار دارد، وارد شوید. Hover Zoom همچنین توانایی نشان دادن ‌فرمت‌های تصویری انیمشینی GIF یا فرمت‌های ویدویی مبتنی بر WebM که به یک تصویر بندانگشتی پیوند خورده‌اند را دارد. اگی یک تصویر بندانگشتی به آلبومی از تصاویر اشاره می‌کند، این افزونه سعی در بارگذاری همه تصاویر می‌کند، به‌طوری که با استفاده از کلیدهای مکان نمای چپ یا راست یا اسکرول ماوس در میان آن‌ها حرکت کنید.

HTTPS Everywhere

امروزه بیشتر سایت‌های بزرگ اقدام به پیاده‌سازی پروتکل HTTPS برای برقراری ارتباط مابین مرورگر شما و خودشان می‌کنند. با پیاده‌سازی این پروتکل ارتباطات رمزنگاری شده و امکان شنود سخت می‌شوند، اما بعضی از سایت‌ها ممکن است این پروتکل را به‌طور کامل در دامین خود پیاده‌سازی نکنند. بنا به دلایل مختلفی، آن‌ها بر مبنای پروتکل رمزنگاری نشده HTTP کار می‌کنند، یا این احتمال وجود دارد که در یک صفحه لینک‌هایی به آدرس‌های HTTP به جای هم ارز ایمن آن HTTPS مورد استفاده قرار گرفته باشد. افزونه HTTPS Everywhere توسط Electronic Frontier Foundation و Tor Project طراحی شده است. این افزونه سعی می‌کند فعالیت‌های وب‌گردی روی سایت‌های مختلف را بر اساس پروتکل HTTPS پیاده‌سازی کند و در صورت امکان لینک‌های غیر ایمن را تبدیل به لینک‌های ایمن کند.

LastPass

این افزونه مدیریت گذرواژه‌ها، به‌طور کامل برای همه مرورگرهای اینترنتی نوشته شده است. در نتیجه شانس بسیار زیادی وجود دارد تا نسخه‌ای از آن را برای مایکروسافت ایج مشاهده کنیم. همراه با ذخیره‌سازی شناسه ورود و گذرواژه‌های متناظر به سایت‌هایی که به‌طور منظم به آن‌ها مراجعه می‌کنید، LastPass گذرواژه‌های شما را مورد بررسی قرار داده و سعی می‌کند گذرواژه‌های قدرتمند و پیچیده‌ای را برای شما تولید کند. این افزونه همچنین این توانایی را دارد تا اطلاعات حساسی همچون نام، آدرس، تاریخ تولد، ایمیل، شماره تلفن و شماره تأمین اجتماعی را همراه با شماره مربوط به کارت اعتباری و شماره حساب بانکی را در شرایطی ایمن نگه‌داری کرده و به‌طور خودکار آن‌ها را در فیلدهای مربوطه درون یک صفحه وب وارد کند، به‌طور مثال در هنگام خرید از یک فروشگاه آنلاین این اطلاعات همواره در دسترس‌تان خواهد بود.

Lazarus

صحبت از فرم‌های آنلاین شد، تاکنون چند بار این مشکل برای شما پیش آمده است تا اطلاعات درون فیلدهای یک صفحه را پر کرده و کلید Submit را فشار داده‌اید اما به دلیل آن‌که اطلاعاتی را به اشتباه وارد کرده‌اید یا ارتباط شما با شبکه قطع شده است، مجبور شده‌اید این‌کار را دوباره انجام دهید؟ Lazarus این توانایی را دارد تا هر آن چیزی را که درون فرم‌های آنلاین وارد می‌کنید، ذخیره کرده و زمانی‌که به آن‌ها نیاز دارید اطلاعات را بازیابی کرده و فیلدهای مربوطه را مجددا پر کند.

Pocket

روی آیکون این افزونه کلیک کرده تا لینکی که در پنجره جاری قرار دارد در سرور پاکت ذخیره‌سازی شود. مکانی که در آن می‌توانید با ورود به حساب کاربری خود به لینک مذکور دسترسی داشته باشید. اگر Pocket یک لینک اصلی را در یک صفحه تشخیص دهد تنها بدنه اصلی متن در یک قالب ساده نمایش داده می‌شود. به‌گونه‌ای که خواندن آن ساده باشد. اگر صفحه دارای تصویر یا ویدویی باشد، این محتوا بدون نشان دادن متن یا عناصر گرافیکی مربوط به آن که در صفحه اصلی پیرامون ویدیو یا تصویر قرار می‌گیرند نشان داده می‌شود. لینک‌های ذخیره‌سازی شده توانایی همسان‌سازی روی دستگاه‌های موبایل از قبیل اسمارت‌فون‌ها یا تبلت‌ها را خواهند داشت. در نتیجه به راحتی می‌توانید لینک‌ها را روی این دستگاه‌ها باز کرده و محتوای آن‌ها را مشاهده کنید.

TinEye

این افزونه، کاربردی خاص و قدرتمند دارد. اگر این افزونه را نصب کرده و روی تصویری کلیک راست کنید منابع آنلاینی که از تصویر مذکور استفاده کرده‌اند به شما نشان داده می‌شود. اطلاعات ارائه شده توسط TinEye شامل ارائه یک نسخه با کیفیت‌تر از تصویر، ارائه نام مالک تصویر اگر تصویر تحت حمایت قانون کپی رایت قرار دارد و سایت‌هایی که بدون مجوز کاربر اقدام به استفاده از تصویر او کرده‌اند را شامل می‌شود. این افزونه نتایج به دست آمده را در سرویس جستجوی تصویری tinEye قرار می‌دهد. کروم از مدت‌ها قبل همراه با ویژگی از پیش تعریف شده‌ای شبیه به TinEye در اختیار کاربران قرار گرفته بود، کروم از جستجوی معکوس تصاویر مخصوص به خودش استفاده می‌کند. اما TinEye همچنان می‌تواند به عنوان افزونه‌ای که اطلاعات اضافی را ارائه می‌دهد مورد استفاده قرار گیرد.

NoScript

یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های فایرفاکس به شمار می‌رود. این افزونه تاکنون بیش از دو میلیون بار دانلود شده است. این افزونه توانایی مسدودکردن کدهای اجرایی جاوااسکرپیت و جاوا را داشته و یک لایه اضافی از امنیت را در مقابل سایت‌هایی که با استفاده از بدافزارها سعی می‌کنند مرورگر یا سیستم‌عامل شما را ربایش کنند به وجود می‌آورد. این افزونه همچنین کمک می‌کند تا سایت‌هایی که از سرعت بالایی برخوردار نیستند به سرعت باز شوند. البته بیشتر سایت‌ها از جاوا اسکرپیت یا دیگر کدهای اجرایی به شکلی قانونی و برای اهدافی از قبیل بانک‌داری و خرید استفاده می‌کنند، در نتیجه اگر از این افزونه روی چنین سایت‌هایی استفاده کنید این احتمال وجود دارد که محتوای اجرایی آن‌ها به درستی اجرا نشود. NoScript به شما اجازه می‌دهد تا سایت‌هایی را به فهرست سفید اضافه کنید. طراح NoScript هرگز نسخه ویژه مرورگر کروم این افزونه را طراحی نکرد، محبوب‌ترین افزونه ویژه کاربران مرورگر کروم افزونه ScriptSafe است، اما این افزونه نزدیک به یک سال است که به‌روزرسانی نشده است. افزونه مشابه به No Script که به نام No Script Lite نامیده می‌شود و به تازگی به‌روزرسانی لازم برای آن ارائه شده است برای مرورگرهای کروم، فایرفاکس و اپرا عرضه شده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟