فرار از بی‌خوابی‌های شبانه
تمرین‌هایی برای ترک گوشی هنگام خواب
حتما شما هم مثل من بارها پیش آمده که شب، زمانی‫که می‫خواستید بخوابید درگیر پیام‌های گوشی شدید و تا ساعاتی از نیمه‫شب بیدار ماندید. اگر دوست دارید به تدریج خود را مجبور کنید که قبل رفتن به رختخواب اصلا به سراغ گوشی و پیغام‌هایی که دائما برای شما می‫آید نروید، تمرین کنید که عمدا به پیغام‌ها توجه نکنید.

به چند دلیل گوشی هوشمند می‫تواند شب‌ها شما را بیدار نگاه دارد. رنگ آبی صفحه‌نمایش به مغز شما اجازه نمی‫دهد به راحتی به خواب بروید. پیغام‌ها و اعلان‌هایی که گوشی به شما می‫دهد فرصت خوابیدن را از شما می‫گیرد. حتی اگر اعلان را غیرفعال کنید، باز به این دلیل که گوشی در دسترس شما نیست این ترس از دست دادن در شما رشد می‫کند. اضطراب ناشی از این ترس درست مثل این است که تمام شب پیغام دریافت کنید. "لری رازن" از نشریه کسب و کار هاروارد در این مورد می‫گوید که انجام این تمرین‌ها باعث می‫شود احساس نیاز به گوشی به خصوص قبل از خواب در فرد کاهش یابد:

    در طول روز تمرین کنید به پیغام‌ها و اعلان‌هایی که روی گوشی می‫آید توجه نکنید.

هر زمانی که صدای گوشی شما به دلیل دریافت پیغام به صدا در می‫آید دنبال چک کردن آن نباشید. درعوض، اعلان دریافت پیغام را خاموش کنید و یک زمان‌بندی برای خود تعریف کنید تا انتقال دهنده‫های عصبی مغزتان (به ویژه کارتیسول) مجددا آموزش ببینند.

می‫توانید در ابتدا هر 15 دقیقه یکبار گوشی خود را چک کنید، بعد به تدریج این زمان را به 30 دقیقه افزایش دهید و به همین ترتیب بیشتر کنید.

به خانواده، دوستان و همکارانتان بگویید که شاید نتوانید سریع جواب آنها را بدهید. ولی طی یک زمان مشخصی پاسخ خواهید داد.

مهم این است که شما آگاهانه از پیغام‌ها چشم‫پوشی کنید. این رویه را برای مدتی امتحان کنید، شاید که نتایج خوبی برای شما به همراه داشته باشد.

 

برچسب: