21 فروردين 1401
دلایل نیاز به پشتیبانی شبکه
پشتیبانی شبکه برای رفع مشکلات کامپیوتر در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین راه کار است چرا که کارشناس پشتیبانی شبکه به وضعیت شبکه شما تسلط دارد و در زمان به وجود آمدن ایراد می تواند به سرعت آن را برطرف کند، در بسیاری از مواقع این موضوع به صورت از راه دور اتفاق می افتد و به محض اطلاع دادن کارشناس پشتیبانی شبکه مشکل شما بر طرف میشود.

shabake-mag.jpg

رفع مشکلات شبکه در زمان وقوع

 • رفع مشکلات شبکه از مهم ترین وظایف کارشناس شبکه است، موضوعی که بسیاری از شرکت ها به همین دلیل کارشناس پشتیبانی شبکه را تغییر می دهند و میخواهند با یک شرکت یا شخص دیگری که میتواند به درستی مشکلات را برطرف کنند فعالیت کنند.

رفع مشکلات شبکه قبل از وقوع

 • پشتیبانی شبکه باعث می شود بسیاری از مشکلات شبکه و کامپیوتری قبل از اینکه به وقوع بپیوندند رفع شود که این موضوع باعث می شود کارکنان آن مجموعه با کمترین اختلالات و مشکلات به کار خود برسند و مشکلی آن ها آزرده خاطر نکند.

 • این موضوع شاید برای بسیاری از افراد قابل لمس نباشد و فکر کنند که در اصل مشکلی به وجود نیامده است و کارشناس پشتیبانی شبکه کاری انجام نداده است اما این موضوعی زمانی خودش را نشان می دهند که یک مجموعه با یک شرکت پشتیبانی شبکه تجربه بدی را گذرانده باشد و پس آن تصمیم گرفته باشد با شخص یا مجموعه دیگری فعالیت کند. در این حالت می توان تفاوت دو شرکت را با یکدیگر متوجه شد و شرکت پشتیبانی شبکه ای که در زمان فعالیت در مجموعه مورد نظر تماس ها و نیاز های کمتری به آن وجود داشته باشد، یک شرکت پشتیبانی شبکه خوب محسوب می شود.

تهیه بکاپ در پشتیبانی شبکه 

 • حذف اطلاعات به صورت سهوی و عمدی کاری است که با تهیه بکاپ های منظم توسط تیم پشتیبانی شبکه آی تی پشتیبان دیگر اتفاق نمی افتد، البته ذکر این موضوع الزامی است که کارشناس شبکه نمیتواند جلوی حذف شدن اطلاعات را به طور کامل بگیرد ولی می تواند راه کار هایی پیاده سازی کند که این موضوع به حداقل خود برسد. تهیه بکاپ از جمله کارهایی است که سناریو های مختلف برای آن وجود دارد و وابسته به هر مجموعه متفاوت است.
 • کارشناس پشتیبانی شبکه وظیفه دارد با بررسی دقیق شبکه و همچنین اطلاعات مهم، سناریو بکاپ را متناسب با شبکه مورد و زمان بندی درست تنظیم کند تا از دست رفتن اطلاعات به حداقل ممکن برسد.

حفظ امنیت اطلاعات و شبکه

 • امنیت اطلاعات برای همه افراد مهم است و هیچ شخص و شرکتی دوست ندارد اطلاعاتش نشت پیدا کند. این موضوع تنها با برقراری امنیت خوب در شبکه یک شرکت توسط پشتیبانی شبکه اتفاق می افتد و آن ها با ارائه راه کار های مناسب آن کسب و کار این موضوع را برطرف می کنند.

 • بسیاری از افراد فکر می کنند که تنها با نصب آنتی ویروس امنیت کامپیوتر ها و شبکه به طور کامل بر طرف می شود، در صورتی که علاوه بر آنتی ویروس که باید به طور درست تنظیم و راه اندازی شوند، تمامی تنظیمات در تمامی تجهیزات نظیر کامپیوتر ها، سرور ها، روتر و فاریروال باید به گونه ای تنظیم شود تا امنیت شبکه به درستی تنظیم شود.
 • از طرفی دیگر باید پرسنل یک مجموعه توسط کارشناس شبکه به درستی آموزش داده شود تا آن ها نیز بتواند به درستی با تجهیزات شبکه برای حفظ امنیت فعالیت کنند.

ایجاد بستر دورکاری

 • دور کاری از جمله موضوعاتی است که امروزه به شدت گسترش پیدا کرده است و با فرارگیر شدن کرونا بیش از پیش نیاز به آن احساس می شود. کارشناس پشتیبانی شبکه در یک مجموعه باید راه کار هایی را برای انجام تمامی فعالیت ها به صورت دور کاری ارائه دهد تا تمامی پرسنل بتوانند در مواقع لزوم بدون حضور در مجموعه به فعالیت خود ادامه دهند.
 • این موضوع به درد مجموعه هایی میخورد که بسیاری از پرسنل آن ها در خارج از کشور هستند و یا رفت و آمد دارند و نیاز دارند تا به تمامی امکاناتی که در یک مجموعه می توان به صورت حضوری دسترسی داشت، به صورت ریموت و از راه دور نیز دسترسی پیدا کرد.

بهینه کردن شبکه و کارها

 • در بسیاری از شبکه ها ممکن است از تجهیزات و سرویس هایی استفاده شود که بیکار باشند و نیازی به آن ها وجود نداشته باشد. به عبارتی دیگر برخی از کارشناسان شبکه تجهیزاتی را به اشتباه و از علم و تجربه ناکافی برای یک مجموعه خریداری می کنند که نیازی به وجود آن نیست و در بسیاری از مواقع باعث پیچیده شدن پروسه ها می شود.

 • همچنین ممکن است با راه کار ساده تر و بهینه تری بتوان یه سری کار ها را انجام داد، در اینجا کارشناس پشتیبانی شبکه وظیفه دارد تا این موارد را برطرف کند و همچنین اگر راه ساده تر و بهینه تری برای انجام برخی از کارهای افراد وجود دارد به آن ها آموزش داده تا بتواند کارهای خود را بهینه تر انجام دهند.

آینده نگری در طراحی شبکه

 • آینده نگری در شبکه های کامپیوتری به تنهایی یک کار نیست بلکه طرز نگاه درست کارشناس شبکه است نسبت به آن که باید به گونه ای تغییر پیدا کند تا نیاز های آینده مجموعه به راحتی برطرف شود. این موضوع بسیار به تجربه کارشناس پشتیبانی شبکه بر میگردد تا بتواند نیاز های آینده یک مجموعه را پیش بینی کند و به گونه ای برنامه ریزی کند تا مسائل با کمترین تغییر رفع شوند.
 • به عنوان نمونه سرور مورد نظر برای یک مجموعه باید با مشخصاتی خریداری شود تا بتواند نیاز های یک مجموعه را تا چند سال آینده برطرف کند.

ایسوس

نظر شما چیست؟