نرم‌افزاری برای پایش رانندگان مبتنی بر هوش مصنوعی
محققان دانشگاه واترلو روشی پیشنهاد داده‌اند که با دقت زیادی رفتار پرخطر رانندگان را تشخیص می‌دهد. این سامانه مبتنی بر هوش مصنوعی است و از چند دوربین برای شناسایی حرکات دست راننده استفاده می‌کند و از این طریق می‌تواند تشخیص دهد آیا راننده مشغول رانندگی است یا خیر.

 این اطلاعات را می‌توان برای افزایش سطح ایمنی جاده‌ها استفاده کرد و در مواقع خطر و بی‌دقتی به رانندگان هشدار داد. از سوی دیگر، به دلیل اینکه خودروهای بیشتری مجهز به امکانات کنترل خودکار می‌شوند، می‌توان از این داده‌ها استفاده کرد و در مواقعی که حواس راننده از رانندگی پرت می‌شود، سامانه حتی برای مدتی کوتاه کنترل خودرو را در دست بگیرد و بدین ترتیب از تصادف جلوگیری به عمل آید. الگوریتم به کار رفته در این سامانه با استفاده از روش‌های یادگیری ماشینی آموزش داده می‌شود تا رفتارهایی نظیر پیامک ‌زدن، صحبت کردن با تلفن همراه یا نظایر آن را تشخیص دهد و میزان خطر هریک از رفتارهای راننده مشخص و بر اساس آن تصمیم‌گیری شود. این تحقیق بر اساس مطالعه گسترده‌ای است که این دانشگاه پیش از این برای تشخیص خواب‌آلودگی راننده اجرا کرده بود. موفقیت‌آمیز بودن چنین راهکاری نقش بسیار مهمی در کاهش تصادفات خواهد داشت، زیرا به‌ گفته این محققان خطاهای رانندگی دلیل 75 درصد تصادفات در دنیا است. در تحقیقی دیگر، استفاده از حسگرها برای اندازه‌گیری علائم پزشکی راننده نظیر سرعت پلک ‌زدن، اندازه مردمک و ضربان قلب آزموده شده است تا بر این اساس میزان توجه راننده به جاده سنجیده شود.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز