اهمیت این مسئله در چیست
چگونه برق مصرفی کامپیوتر را اندازه‎گیری کنیم؟
کامپیوترهای شخصی یا PC ماشین‌های قدرتمندی هستند که می‎توانند کارهای خارق‎العاده‎ای انجام دهند. از ویرایش‌های سنگین A/V گرفته تا رندر کردن تصاویر 3D و ذخیره کردن حجم وسیعی از اطلاعات که باعث شده از کامپیوتر و لپ‎تاپ به عنوان دستگاه‎های شگفتی‎ساز یاد شود. ولی چنین توانایی در پردازش یک سئوال مهم را بوجود می‎آورد: این دستگاه‎ها به چقدر برق احتیاج دارند؟ به علاوه اصلا چگونه می‎توان دریافت که میزان برق مصرفی چقدر است؟ راه‎حل بسیار ساده است و در ادامه شما درخواهید یافت که چرا و چه زمانی لازم است که برق مصرفی دستگاه خود را اندازه بگیرید.

چگونه بسنجیم؟
هر زمان لازم شد که بفهمید کامپیوتر یا لپ‎تاپ شما چقدر برق مصرف می‎کند با انجام یک کار ساده می‎توانید به جواب برسید. هرچندکه برای این منظور به ابزار و نرم‎افزار نیاز دارید. در ابتدا، نرم‎افزار رایگان Juolemeter را از سایت مایکروسافت دانلود کنید تا از آن به عنوان ماشین‎حساب برای اندازه‎گیری برق مصرفی استفاده کنید. این برنامه هم براحتی نصب می‎شود و هم اینکه کار با آن بسیار ساده است. روی لپ‎تاپ هم بدون نیاز به هیچ سخت‎افزار اضافه‎ای کار می‎کند.
اگر قصد دارید تا کامپیوتر خود را اندازه‎گیری کنید، به اندازه‎گیر برق اکسترنال مثل WattsUp احتیاج دارید. دستگاه‌های زیادی با قیمت‌های متفاوت برای این منظور وجود دارد که می‎توانند کامپیوتر شما را به دقت بررسی کنند و Juolemeter هم قادر است تا اطلاعات را ریزتر کرده و مشخص کند که هر قطعه در کامپیوتر چقدر برق مصرف می‎کند. البته باید از نرم‎افزار WattPro هم استفاده کنید.

دو راه برای استفاده از WattsUp? Pro وجود دارد: مانیتور می‎تواند خاموش یا روشن باشد. نرم‎افزار Juolemeter را اجرا کنید و در زیر دکمه Calibration، اگر مانیتور به WattsUp? Pro وصل نیست، گزینه (WattsUp Pro (Monitor(s) not on WattsUP را انتخاب کنید و اگر وصل است گزینه (WattsUp Pro (Laptop or Monitor(s) also on WattsUP را انتخاب کنیید. هرگونه وسیله  USB را از آن جدا کنید و سپس “Perform Calibration” را انتخاب کنید. به مدت چند دقیقه بعد از این مرحله کامپیوتر شما درگیر ‎خواهد بود و WattsUp ? Pro مشغول خواندن اطالاعات می‌شود. در مرحله بعدی می‎توانید در زیر دکمه Power Usage میزان برق مصرفی هر کدام از قطعات را مشاهده کنید.
اگر قصد ندارید از وسیله دیگری استفاده کنید، Juleometer گزینه Manual Input Mode را در اختیار شما می‎گذارد که به شما دقیقا می‎گوید هر کدام از قطعات چه میزان برق مصرف می‎کنند.

اگر می‎خواهید لپ‎تاپ بخرید نیازی به توان‎سنج برقی خارجی نیست. مثلا Juleometer میتواند کمک زیادی کند ولی به خاطر داشته باشید که میزان شارژ باتری باید بالاتر از 50 درصد باشد. بعد کابل شارژ را جدا کنید. در داخل برنامه Calibration، “Running on battery” را انتخاب کنید و سپس Calibration را اجرا نمایید. وقتی تمام این کارها انجام شد، در زیر Power Usage وات مصرفی نمایش داده می‌شود. حالا اگر وات به دست آمده که توسط شرکت‌های سازنده برای قطعات مختلف فهرست می‎شود را به دقت نگاه کنید، می‎بینید که این اعداد و ارقام با Juleometer فرق دارند. دلیل یک چیز است: منبع تغذیه. منابع تغذیه بیشتر از حد نیاز برق می‎کشند.

آیا واقعا لازم است؟
شاید از روی کنجکاوی تصمیم بگیرید میزان مصرف برق کامپیوترهای خود را ارزیابی کنید. مهمترین دلیل هم برای زمانی است که بخواهید کامپیوتر را ارتقإ بدهید. برخی قطعات کامپیوتر مثل کارت گرافیک برق زیادی مصرف می‎کنند. قبل از اینکه به دنبال خرید کارت گرافیک چند صد هزار تومانی باشید، اطمینان حاصل کنید که نیازی به ارتقإ منبع تغذیه سیستم نباشد. ولی اگر به این نتیجه رسیدید که منبع تغذیه هم باید قوی‌تر شود بررسی کنید تا ببینید چه میزان اندازه برق روی سایر قطعات تأثیر می‎گذارد.
طبیعی است که به هر میزان PC خود را ارتقاء دهید، برق بیشتری استفاده می‎شود. اگر به دنبال امکانات بیشتری هستید تا نتیجه کار بهتری بدست بیاورید، مطمئناً کامپیوتربرق بیشتری مصرف می‎کند و به دنبال آن قبض برق افزایش پیدا می‌کند. هر چقدر برق بیشتر مصرف شود، گرما و نویز بیشتری در کار خواهد بود، فن‌ها به شدت کار می‎کنند تا سیستم overheat نشود. اگر به هر دلیلی گرما و نویز نگران کننده هستند باید همیشه برق مصرفی کامپیوتر را اندازه‎گیری کنید.
همیشه به خاطر داشته باشید بیشترین صدماتی که به قطعات کامپیوتر وارد می‎شود، ناشی از نداشتن یک منبع تغذیه خوب و مطمئن است که در دراز مدت می‎تواند به سیستم آسیب برساند. بسیاری از مشکلات هنگ و یا ریسته‌ای بی‎موقع در هنگام کار از همین مسئله نشأت می‎گیرد. سعی کنید که همیشه روی منبع تغذیه سیستم خود بیشترین حساسیت را داشته باشید. یک منبع تغذیه نامناسب می‎تواند تمام هزینه‎های شما را از بین ببرد.

مطلب پیشنهادی: 
چگونه یک پاور خوب انتخاب کنیم؟
معرفی 10 منبع تغذیه شاخص بازار

برچسب: