استفاده از نیروی وایرلس برای حرکت دِرون
ویدیو: دِرون سبک‌وزنی که بدون باتری پرواز می‌کند
محققان موفق شدند دِرونی بسازند که بدون نیاز به باتری و با وزن بسیار کم قادر است در هوا به حرکت دربیاید. در حقیقت نیرو و توان لازم برای حرکت این دِرون توسط منبعی که زیر آن قرار دارد تأمین می‌شود.

این روزها دِرون‌ها محبوبیت بیشتری بین مردم پیدا کرده‌اند؛ اما علاوه بر جنبه‌های سرگرمی این محصول؛ کاربردهای بسیار مهم دیگری نیز برای آن‌ها تعریف شده است اما دِرون‌ها با یک مشکل عمده روبرو هستند: باتری ضعیف و مدت زمان کم پرواز. حالا اگر از باتری‌های بزرگ‌تر در دِرون‌ها استفاده شود چه اتفاقی می‌افتد؟ اما این مسئله نیز یک مشکل دیگر را به‌دنبال دارد: بزرگ‌تر شدن باتری یعنی اضافه شدن وزن و سنگین‌تر شدن. همین مسئله موجب کاهش زمان پرواز می‌شود. پس با یک معضل پیچیده و بغرنج روبرو هستیم.

تا چند وقت پیش تصور می‌شد که هیچ راه‌حلی برای این مشکل وجود ندارد اما اخیرا روشی ابداع شده که با استفاده از توان وایرلس یک دِرون را در حال پرواز نگه می‌دارد.

دکتر «سامر الدهاهر» از امپریال کالج لندن دِرونی ساخته که از باتری استفاده نمی‌کند؛ در نتیجه وزن خیلی کمی دارد و همین امر موجب می‌شود تا دِرون در آسمان معلق بماند. نیروی مورد نیاز برای این کار توسط توزیع کننده توان وایرلس که با فاصله کمی از آن روی سطح زمین قرار گرفته؛ فراهم می‌شود. شاید در نگاه اول وسایلی که برای این پروژه استفاده شده خیلی سطحی و ابتدایی به‌نظر برسد. سوئیچ‌‌های الکترونیکی که سرعت بالایی دارند اما دکتر «الدهاهر» نشان می‌دهد که این کار؛ شدنی است. روشی که او به‌کار گرفته یک قدم فوق‌العاده برای حرکت به سمت خلاص شدن از شر باتری است. 

هنوز خیلی زود است که انتظار داشته باشیم تا این کوادکوپتر خاص بدون این‌که از باتری استفاده کند؛ دور کشور را پرواز کند. در دموی این فناوری دیده می‌شود که این دِرون حدود 13 سانتی‌متر بالاتر از پایگاه پخش نیروی لازم برای پرواز؛ حرکت می‌کند و تنها حرکت‌های مهمی که انجام می‌دهد حرکت‌های بسیار کوچک به اطراف است.

برای این‌که این دِرون بدون باتری بتواند محیط یک اتاق را پرواز کند نیاز به زیرساخت‌های عمده‌ای دارد. از طرف دیگر؛ تأمین نیرو و توان مورد نیاز از طریق وایرلس هنوز دوره رشد خود را طی می‌کند؛ اما با توجه به مواردی که در نمایشگاه CES 2016 دیده شد؛ این فناوری در حال گسترش است؛ هرچند که سرعت آن به اندازه کافی سریع نیست. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟