انقلابی در آینده کاغذ
با دستگاه اپسون، در خانه یا شرکت، کاغذ را بازیافت کنید+ ویدیو
این روزها همه افراد به نوعی با پرینترها سر و کار دارند؛ اصلا مهم نیست که در خانه باشد یا در محیط کار. در هر دو صورت مشکل اصلی یکی است: ما همچنان به میزان بسیار زیادی کاغذ مصرف می‌کنیم. طبق آماری که برای سال 2013 منتشر شد کشور چین با مصرف بیش از 110 میلیون تن کاغذ پرمصرف‌ترین کشور در دنیا بوده و بعد از آن آمریکا با حدود 80 هزار تن و ژاپن با حدود 30 هزار تن در رده‌‌های دوم و سوم قرار دارند. این آمار توسط شرکت معتبر استتیستا (Statista) اعلام شده است.

1606683296_1_0.gif

از آنجایی‌که ادارات به‌عنوان متهم ردیف اول در زمینه اسراف کاغذ شناخته می‌شوند؛ اپسون دست به ابتکار جالبی زده و موفق شده ماشینی به‌نام PaperLab بسازد که کاغذهای باطله و دور ریختنی را به کاغد‌های آماده استفاده تبدیل می‌کند. آن‌ها تصمیم دارند در سال 2016 این ماشین را به تولید تجاری برسانند. در ابتدا در ژاپن شاهد ورود این دستگاه به بازار خواهیم بود و سپس در نقاط دیگر جهان معرفی می‌شود.

ممکن است پیش خود تصور کنید که این کار چه فایده‌ای دارد چون برای چندین دهه است که در حال بازیافت هستیم. اما نکته آن‌جا است که این کار معمولا در انبارهایی با دستگاه‌های بسیار عظیم انجام می‌شود که با محیط اداری تفاوت زیادی دارند. از این دید PaperLab یک محصول کاملا خاص و منحصربفرد است. اندازه این دستگاه 2.6x1.2x1.8 متر است و فضای آن‌چنان زیادی را اشغال نمی‌کند. در حالت عادی فرآیند بازیافت کاغذ شامل چندین مرحله می شود؛ در ابتدا باید از اداره به سمت کارخانه بازیافت حمل شود؛ بعد از تولید کاغذ دوباره به فروشگاه و از آن‌جا مجددا بعد از خرید به اداره برمی‌گردد.

دستگاه جدید اپسون قصد دارد تا این فرآیند را کوتاه کند. فقط کافی است که کاغذهای باطله را درون دستگاه بریزید و دکمه شروع را بزنید. فقط ۳ دقیقه طول می‌کشد تا PaperLab اولین ورق جدید کاغذ را بیرون بدهد. اپسون می‌گوید این دستگاه در هر دقیقه 14 برگ A4 و در بازه کاری ۸ ساعته در یک روز 6720 برگ تولید می‌کند. هم‌چنین می‌تواند انواع کاغذ با ضخامت‌؛ رنگ و رایحه‌های مختلف را تولید کند. تولید انواع کارت ویزیت از دیگر خصوصیات این دستگاه است.

استفاده دیگری که این دستگاه می‌تواند برای بعضی سازمان‌ها و شرکت‌ها داشته باشد از بین بردن فایل‌ها و نامه‌هایی است که حاوی اطلاعات محرمانه می‌باشد. معمولا اگر شرکت‌ها خود اقدام به ذره ذره کردن اسنادشان نکنند از پیمانکاران استفاده می‌کنند. اما PaperLab می‌تواند تمام اسناد را به فیبر تبدیل کند. فرآیند تولید کاغذ معمولا به آب نیاز دارد اما به گفته اپسون دستگاه آن‌‌ها به آب زیادی احتیاج ندارد فقط برای این‌که کمی رطوبت داخل دستگاه باشد از مقدار بسیار اندکی آب استفاده می‌شود.

این‌که اپسون برای این فسمت کار چه روشی استفاده کرده که نیازی به آب ندارد نامشخص است و اطلاعات دقیقی ارائه نشده است. برای تولید کاغذ از روشی به‌نام فناوری فیبر خشک استفاده می‌شود که کاغذ باطله را به فیبرهای بلند؛ نازک ونخی تبدیل می‌کند. در این مرحله از کار چسب‌های مختلفی استفاده می‌شود که هم باعث تقویت کاغذ می‌شود و هم رنگ را تغییر می‌دهد. بعد از آن کاغذ به هر شکلی که مشخص شده باشد تغییر می‌یابد.

قرار است نمونه اولیه این دستگاه درغرفه اپسون در نمایشگاه Eco-Products 2015 (این نمایشگاه مختص محصولات دوستدار محیط زیست است و قرار است از ۱۰ تا 12 دسامبر یعنی 19 تا 21 آذر در توکیوی ژاپن برگزار شود) به نمایش گذاشته شود.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟