04/07/1394 - 10:24
ویدیو: نانوآچاری که می‌تواند مولکول‌ها را ترکیب و تغییر شکل دهد
بدون شک این بهترین و جذاب‌ترین آچاری است که شما تا کنون دیده‌اید. یک نانوآچار که می‌تواند ساختار شکلی مولکول‌ها را تغییر دهد و باعث ترکیب آن‌ها با مولکول‌های جدیدی شود و در نتیجه آن مواد جدیدی شکل بگیرد.

محققان دانشگاه Vermont یک آچار در مقیاس نانو توسعه داده‌اند که  می‌تواند روی مولکول‌ها و اجسام میکروسکوپی کار کند و مواد سفارشی نسل بعدی را بسازد. این آچار فقط 1.7 نانومتر طول دارد و این قابلیت را دارد که دو مولکول یکسان از نظر شکلی را در جهت مخالف با یکدیگر ترکیب کند. مثلاً یک مولکول ساختار چپ را با یک مولکول ساختار راست ترکیب کند. 

این محققان با استفاده از این آچار توانستند مولکول‌های زغال سنگ را به صورت C شکل به یکدیگر بچسبانند؛ دقیقاً مانند بازی‌های لگو. این قابلیت اجازه می‌دهد انواع اشکال و ترکیب‌های مولکولی را ساخت و به سایر سنتزهای شیمیایی دست پیدا کرد. از این به بعد دانشمندان علوم شیمیایی می‌توانند مانند مهندسان مکانیک این آچار را به دست گرفته و انواع مولکول‌ها را به چپ و راست بچرخانند و اشکال پیچ در پیچ و جدیدی بسازند. مزیت این وسیله این است که دانشمندان می‌توانند از راه دور روی مولکول‌ها اثر بگذارند و تغییر شکل دهند. یک ویدیوی منتشر شده از ساختن مولکول‌های تغییر شکل و ترکیب شده با هم توسط این آچار را ببینید:

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟