به دست آوردن سریع اطلاعات در مورد شبکه کامپیوتر شما
چگونه بفهمیم کامپیوترمان می‌تواند در شبکه‌های گیگابیتی کار کند؟
آیا کامپیوتر شما توان برخورداری از سرعت‎های گیگابیتی را دارد؟ آیا از آخرین استاندارد وای‎فای 802.11ac پشتیبانی می‎کند؟ با چه سرعتی به شبکه فعلی شما متصل می‎شود؟ آدرس آی‎پی فعلی شما چیست؟ و چطور می‎توانید آدرس مک خود را پیدا کنید؟ اگر اینها سوالاتی است که تا به حال برای شما پیش آمده، به شما پیشنهاد می‎کنیم ادامه این مطلب را پیگیری کنید. این نکات و ترفندها در ویندوز ۱۰، ۸ و ۷ کار می‎کنند اما مثال‎هایی که در این مقاله آورده شده است، روی یک کامپیوتر ویندوز ۱۰ انجام شده است.

1606683296_1_0.gif

1، در منوی استارت عبارت View Network Connections را جستجو کنید و بعد از ظاهر شدن نتیجه کلید اینتر را فشار دهید یا روی آن کلیک کنید. با این کار پنجره View Network Connections باز خواهد شد. شما در این پنجره یک یا چند آیتم را مشاهده خواهید کرد که هر یک از آنها نشان دهنده یک شبکه یا آداپتور مربوط به اتصال به شبکه (یا سرویس) داخل کامپیوتر شما است.

در اغلب کامپیوترها معمولاً شما دو آیتم را مشاهده خواهید کرد‎، یکی برای آداپتور باسیم که اغلب با نام Ethernet یا Local Area Connection مشخص می‎شود و یک نام دیگر برای Wi-Fi  شما است. بعضی مواقع هم ممکن است یک گزینه برای بلوتوث وجود داشته باشد. اما ما در این مقاله تنها روی Ethernet و Wi-Fi تمرکز خواهیم کرد.

2، در یک فضای خالی داخل پنجره Network Connections راست کلیک کرده و گزینه View را انتخاب کنید، سپس روی Details کلیک کنید. حالا آداپتور شما با جزئیات بیشتر و چند ستون حاوی اطلاعات مهم ظاهر خواهد شد.

  • Name تنها نشان دهنده نام یک اتصال است. شما می‎توانید با راست کلیک کردن روی یک آیتم آن را به هر نامی‎ که مایل هستید تغییر دهید.
  • Status نشان می‎دهد که آیا این آیتم فعال یا غیر فعال است، به یک شبکه متصل شده است یا خیر و غیره. با راست کلیک کردن روی آن این گزینه را در اختیار خواهید داشت که آن را فعال یا غیرفعال کنید. زمانی که اتصال برقرار است نام شبکه فعلی نمایش داده می‎شود.
  • Device Name اطلاعاتی بیشتر از صرفا نام آداپتور شبکه را در اختیار شما قرار می‎دهد. این گزینه معمولاً نوع شبکه را نیز مشخص می‎کند. برای ارتباطات باسیم اگر شما کلمه gigabit یا GbE را در نام دستگاه مشاهده کردید، متوجه خواهید شد که این آداپتور قابلیت پشتیبانی از سرعت گیگابیتی را دارد، به این معنا که می‎تواند تا سرعت ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه را منتقل کند (شما همیشه با جستجوی نام دستگاه خود در گوگل نیز می‎توانید از جزئیات  مشخصات آن مطلع شوید).  برای یک آداپتور وای‎فای این بخش معمولا نوع استاندارد وای‎فای را نمایش می‎دهد. برای مثال، ممکن است آداپتور شما از آخرین استاندارد 802.11ac و استاندارد قدیمی‎تر 802.11n پشتیبانی کند.
  • Connectivity مشخص می‎کند که آیا اتصال شبکه فعلی شما امکان دسترسی به اینترنت را هم دارد یا خیر. به یاد داشته باشید که اگر شما به طور همزمان دو  آداپتور در کامپیوتر خود داشته باشید که  هر دو به یک شبکه یکسان (یا اینترنت) متصل شده باشند، کامپیوتر شما در آن واحد تنها از یکی از آنها استفاده خواهد کرد. این به این معنا است که برای رسیدن به سرعت اتصال بهتر شما باید آداپتوری که با سرعت کمتری به شبکه متصل می‎شود (معمولاً وای‎فای) را غیر فعال کنید.

3، اگر در حال حاضر یک آداپتور متصل است، دابل کلیک کردن روی آن پنجره Status این آداپتور را باز خواهد کرد که شامل اطلاعاتی از جمله مدت زمان اتصال، سرعت حال حاضر اتصال و میزان قدرت سیگنال (تنها برای یک آداپتور وای‎فای) است. برای یک اتصال باسیم سرعت معمولا ۱ گیگابیت در ثانیه و یا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه خواهد بود. برای یک اتصال وای‎فای هم سرعت با توجه به شرایط و عوامل مختلف متغیر است.

4، حالا اگر شما روی دکمه Details  موجود در پنجره Status کلیک کنید آدرس مک (یا همان آدرس فیزیکی)، آدرس آی‎پی، آداپتور و همچنین روتری که با آن به شبکه متصل شده‎اید و یک سری اطلاعات دیگر را مشاهده خواهید کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟