مراقب اتصال به شبکه‌های باز باشید
چگونه از اتصال خودکار به یک شبکه وای‌فای جلوگیری کنیم
اتصال به یک شبکه وای‌فای باز مثل هات اسپاتهای بیسیم رایگان، کامپیوتر یا دستگاه موبایل شما را در معرض خطرات امنیتی قرار می‌دهد. هر چند اتصال خودکار به این نوع از شبکه‌ها به طور پیش فرض فعال نیست، اما این امکان وجود دارد که کامپیوتر، تلفن یا تبلت شما به طور تصادفی و بدون این که شما متوجه شوید امکان اتصال خودکار به یک وای‌فای باز را فراهم کند. برای جلوگیری از خطرات امنیتی استفاده از شبکه‌های باز باید آنها را با دقت مدیریت کنید.

برای افزایش سطح ایمنی در کامپیوتر، تلفن یا تبلت خود باید تنظیمات مربوط به شبکه بی‌سیم دستگاه خود را بررسی کنید و ببینید آیا این تنظیمات فعال هستند یا خیر. اتصال خودکار به وای‌فای باید تنها در شرایط موقتی مورد استفاده قرار گيرد.

فراموش کردن شبکه‌های وای‌فای

یک موضوع دیگر که در مورد شبکه‌های باز باید به یاد داشته باشید این است که دستگاه شما ممکن است به گونه‌ای تنظیم شده باشد که اتصالاتی که شما در گذشته از آن استفاده کرده‌اید را به خاطر بسپارد، فرقی هم نمی‌کند که این ک شبکه باز یا خصوصی و شخصی بوده باشد. ذخیره سازی اطلاعات شبکه یک قابلیت کاربردی است که باعث می‌شود شما دیگر مجبور نباشید در هر بار اتصال به یک شبکه اطلاعات مربوط به آن را وارد کنید.

اما اگر می‌خواهید کنترل کاملی روی شبکه‌هایی که به آن متصل می‌شوید داشته باشید، باید شبکه‌ها را فراموش کنید. اغلب دستگاه‌ها یک گزینه را در اختیار شما قرار می‌دهند تا پروفایل مربوط به یک اتصال را حذف کنید.

چگونه اتصال خودکار به یک شبکه وای‌فای را غیرفعال كنيد

در ویندوز

مرحله 1، در ویندوز 10 روی آیکون Action Center موجود در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش کلیک کرده و گزینه All Settings را انتخاب کنید.

مرحله 2، حالا در بخش تنظیمات ویندوز گزینه Network & Internet را انتخاب کنید.

مرحله 3. از گزينه‌های سمت چپ Wi-Fi را انتخاب کنید و بعد از آن در پنل سمت راست زیر قسمت Related Settings گزینه Change Adapter Options را انتخاب کنید تا پنجره Network Connections باز شود.

مرحله 4. روی اتصال Wi-Fi مربوط به شبکه خود دابل کلیک کنید (یا راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید) تا پنجره Wi-Fi Status باز شود.

مرحله 5. در تب General روی دکمه Wireless Properties کلیک کنید تا صفحه Wireless Network Properties باز شود. سپس در این صفحه زیر تب Connection تیک گزینه Connect Automatically When This Network is in Range را بردارید تا غیرفعال شود.

در IOS

در دستگاه‌های آی‌فون و آی‌پد برای هر پروفایل وای‌فای گزینه‌ای به نام Auto-Join وجود دارد که وقتی فعال است دستگاه شما در زمانی که در محدوده امواج این شبکه قرار داشته باشد به طور خودکار به آن متصل می‌شود.

برای جلوگیری از این اتفاق، به Settings > Wi- Fi رفته و روی علامت i کوچک کنار نام شبکه تقه بزنید تا دکمه Auto-Join را پیدا کنید. آن را غیرفعال كنيد تا اتصال خودکار به این شبکه متوقف شود.

در اندروید

برای متوقف کردن دستگاه‌های اندروید از اتصال به شبکه‌های باز، به بخش تنظیمات گوشی خود بروید و Network & Internet > Wi-Fi > Wi-Fi preferences را انتخاب کنید. سپس دکمه مربوط به گزينه Connect to open networks را روی حالت خاموش قرار دهید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟