چه تفاوتی بین SD-WAN و iWAN وجود دارد؟
شبکه گسترده نرم افزار محور یا به اختصار SD-WAN نوع خاصی از فناوری شبکه سازی تعریف شده بر پایه نرم افزار است که در شبکه‎های گسترده WAN مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شبکه گسترده هوشمند یا به اختصار iWAN نام محصول SD-WAN شرکت سیسکو است که توسط محصولات موجود سیسکو ساخته شده است.

shabake-mag.jpg

شبکه گسترده نرم افزار محور یا به اختصار SD-WAN نوع خاصی از فناوری شبکه سازی تعریف شده بر پایه نرم افزار است که در شبکه‎های گسترده WAN مورد استفاده قرار می‌گیرد تا شبکه سازمان‎های بزرگ (شامل شعب دفاتر و مراکز داده) را در فواصل جغرافيایی گسترده به یک دیگر متصل کند.

شبکه گسترده هوشمند یا به اختصار iWAN نام محصول SD-WAN شرکت سیسکو است که توسط محصولات موجود سیسکو ساخته شده است. iWAN سیسکو کنترل ترافیک و ویژگی‎های امنیتی یک شبکه گسترده را فراهم می‌کند که با روترهای شعب دفاتر سیسکو یکپارچه شده است. سیسکو می‌گوید محصول iWAN قابلیت‎هایی شبیه به MPLS VPN از قبیل کیفیت خدمات، بهینه سازی WAN و تونل سازی امن را در اختیار مشتريان می‌گذارد.

برخی از مشتريان بخش تامین خدمات سیسکو iWAN را به عنوان راهکار SD-WAN خود پیاده سازی کرده‎اند. از جمله این مشتريان می‌توان به Verizon, British Telecom, Orange Business Services, Vodafone, Telstra و SFR اشاره کرد. Verizon که محصول iWAN SD-WAN سیسکو را در سال 2015 مستقر کرده است می‌گوید از iWAN برای ایجاد پلتفرمی‌ استفاده می‌کند که به مشتريان سازمانی این شرکت اجازه می‌دهد از کنترل مسیر هوشمند برای انتخاب اتصالات شبکه جایگزین استفاده کنند. به این شكل هزینه‎های عملیاتی آنها کمتر خواهد شد.

استفاده از SD-WAN به عنوان راهکاری برای کم کردن تعداد دستگاه‎های فیزیکی مورد نیاز برای پشتیبانی از کاربردهای مختلف و همین‎طور کاهش هزینه نگهداری فناوری مستقر در بخش‎های مختلف در سطح چشمگيری مورد استقبال شرکت‎های بزرگ قرار گرفته است.

Gartner پیش بینی می‌کند تا پایان 2019 سی درصد از سازمان‎ها و شرکت‎های بزرگ از SD-WAN استفاده خواهند کرد. International Data Corp (IDC) نیز تخمین می‌زند درآمد جهانی حاصل از پیاده سازی SD-WAN تا 2020 بالغ بر 6 میلیارد دلار خواهد بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟