راهکارهای جلوگیری از دسترسی به وب‌سایت‌ها
چگونه برخی وب‌سایت‌ها را روی کامپیوتر خود مسدود کنیم
آیا در زمان باز کردن مرور کروم به وب‌سایت‌هایی متصل می‌شوید که قصد استفاده از آنها را نداشتهاید؟ آیا مایلید که فرزندان شما به برخی از وب‌سایت‌ها دسترسی نداشته باشند؟ چاره کار مسدود کردن این‌گونه وب‌سایت‌ها است. استفاده از ابزارهای کنترل والدین، تنظیمات روتر و افزونههای مرورگر کروم انجام این کار را میسر می‌کنند.

برای جلوگیری از دسترسی به برخی وب‌سایت‌های خاص روش‌های مختلفی مثل ابزارهای کنترل والدین، تنظیمات روتر و افزونه‌های مرورگر وجود دارد. اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید یک روش سریع برای مسدود کردن وب‌سایت‌ها استفاده از افزونه Block Site است.

با نصب این افزونه گزینه‌هایی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می‌توانید فهرستی از وب‌سایت‌های مسدود شده را تعریف کنید. حتی می‌توانید تنظیم کنید تا در زمان بازدید از این وب‌سایت‌های مسدود شده توسط کاربران آنها به طور خودکار به وب‌سایت‌های دیگری هدایت شوند. همچنین می‌توانید با تعیین بازه زمانی امکان بازدید از یک وبسایت را برای ساعات مشخصی فراهم کنید. مثلا کاری کنید امکان استفاده از سایت اینستاگرام تنها بعد از ساعت کاری امکان‌پذیر باشد.

هر چند شما می‌توانید با تعیین کلمه عبور از تنظیمات افزونه Block Site محافظت كنيد، اما استفاده از این شیوه محفوظ از خطا و شکست نخواهد بود. در واقع هر کسی که از کامپیوتر شما استفاده می‌کند می‌تواند با استفاده از یک مرورگر دیگر به همه این وب‌سایت‌های مسدود شده دسترسی پیدا کند. استفاده از این افزونه راهکاری است تا شما بتوانيد برای خودتان ضوابطی تعریف کنید و نمی‌توان به آن برای کنترل کامل دسترسی کودکان در خانه و کارمندان اداره متکی بود.

بعضی از کاربران حرفه‌ای از فایل سیستمی‌ hosts خود برای مسدود کردن وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند. این فایل به شما اجازه می‌دهد فهرستی از نام‌های دامنه و آدرس‌های آی‌پی مرتبط با آنها را ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که گوگل کروم این فایل سیستمی‌ hosts شما را نادیده می‌گیرد و این شیوه تنها برای جلوگیری بدافزارها از تغییر دادن مسیر وب‌سایت‌ها به مکان‌های مخرب کاربرد دارد.

چگونه با استفاده از قابلیت کنترل والدین وب‌سایت‌ها را مسدود کنیم

 افزونه Block Site تنها برای خود شما به خوبی کار می‌کند و شما نمی‌توانید به طور موثر از آن برای جلوگیری از دسترسی فرزندان‌تان به وب‌سایت‌ها استفاده کنید.

خیلی از روترهای وای‌فای به یک قابلیت داخلی برای مسدودسازی وب‌سایت مجهز هستند که خیلی بهتر از این افزونه کروم کار می‌کند. اگر روتر شما هم به این ویژگی مجهز است، می‌توانید تنظیمات آن را به گونه‌ای تغییر دهید تا امکان دسترسی اعضای متصل به شبکه شما به برخی وب‌سایت‌ها مسدود شود. اما با این وجود باز هم دیگران می‌توانند با استفاده از VPN یا پراکسی به این وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشند.

روش بعدی استفاده از نرم افزارهای کنترل والدین است که روی کامپیوتر شما اجرا می‌شوند. علاوه بر این نرم افزارهای کنترل والدین ثالث، خود سیستم عامل شما نیز به ابزارهای سودمندی مجهز است.

برای مثال، قابلیت‌های خانواده (Family) در ویندوز 10 به شما اجازه می‌دهد وب‌سایت‌ها را برای یک حساب کاربری مخصوص کودکان مسدود کنید. در سیستم عامل مک نیز قابلیت Screen Time چنین امکانی را برای شما فراهم می‌کند. در کروم بوک نیز شما می‌توانید از Family Link استفاده کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟