مراقب حساب کاربری گوگل خود باشید
چگونه جی‌میل را از اپلیکیشن‌های مخرب پاک‌سازی کنیم
یکی از رایج‎ترین شیوه‎های کلاهبرداری فیشینگ، دسترسی پیدا کردن به حساب جی‎میل شما است. جایی که احتمالا مجموعه‎ای ارزشمند از اطلاعات شخصی شما در آن نگهداری می‎شود. کلاهبرداران با استفاده از یک سند متنی یا یک اپلیکیشن می‎توانند کنترل کامل تمام ای‎میل‎های شما را به دست گیرند و با استفاده از حساب کاربری شما دیگران را هم فریب دهند. این اتفاقی بود که هفته گذشته توسط یک کلاه‌برداری فیشینگ انجام شد.

1606683296_1_0.gif

این ترفند با بکارگیری یک قابلیت صدور مجوز مشروع به سایر اپلیکیشن‎ها اجازه می‎دهد تا از طریق حساب گوگل هویت شما را تایید کرده یا به بخش‎های دیگر اجازه دسترسی دهند. برای نمونه، Slack از این ویژگی استفاده می‎کند تا به شما اجازه دهد فایل‎های گوگل درايو را با دیگر اعضای گروه به اشتراک بگذارید. وردپرس از این قابلیت استفاده می‎کند تا شما این توانایی را داشته باشید تا به طور خودکار پست‎های خود را در تایم لاین به اشتراک بگذارید. سایر خدمات نیز ممکن است از این ویژگی برای کسب اجازه دسترسی به فهرست تماس‎های شما استفاده کنند.

اما در برخی کاربردهای دیگر مثل اپلیکیشن گوگل درايو، دسترسی کامل به حساب کاربری شما درخواست خواهد شد. اپلیکیشن واقعی گوگل درايو به اجازه شما برای دسترسی به حساب کاربری‎تان نیازی ندارد، زیرا خود این اپلیکیشن بخشی از آن است.

این اولین بار نیست که از یکی از اپلیکیشن‎های ارتباطی گوگل سوء استفاده می‎شود. اوایل امسال اعلام شد که Unroll.me از این ویژگی در اپلیکیشن اوبر برای فروش اطلاعات کاربر استفاده کرده است. سال گذشته نیز مشخص شد بازی موبایل معروف پوکمون‌گو تصادفا دسترسی کامل به حساب گوگل شما داشته است (این عیب بعدا برطرف شد).

متاسفانه، شمار قابل توجه‎ای از کاربران بدون هیچ توجهی و بدون بررسی وضعیت درخواست امتیاز اجازه دسترسی اپلیکیشن‎ها را به حساب گوگل خود تایید می‎کنند. اما جای نگرانی نیست. خوشبختانه شما می‎توانید این مجوزها را لغو کنید. بنابراین حالا وقت مناسبی است تا ببینید چه کسانی اجازه دسترسی به حساب جی‎میل شما را به دست آورده‎اند.

چگونه اپلیکیشن‎های متصل به حساب گوگل خود را حذف کنیم

برای بازبینی و تنظیم مجدد اپلیکیشن‎هایی که به حساب کاربری شما متصل شده‎اند، به صفحه حساب گوگل خود مراجعه کرده و روی Connected Apps & Sites > Manage Apps کلیک کنید (شما می‎توانید از روش جایگزین کلیک روی این لینک نیز استفاده کنید).

با این کار فهرستی از اپلیکیشن‎هایی که به حساب کاربری شما دسترسی پیدا کرده‎اند ظاهر خواهد شد. با کلیک روی نام هر اپلیکیشن اطلاعات بیشتری نمایش داده خواهد شد و شما می‎توانید ببینید کدام اطلاعات و قابلیت‎ها در اختیار این اپلیکیشن قرار گرفته است. در مورد اپلیکیشن‎هایی که دسترسی کامل به حساب شما دارند بیشتر مراقب باشید.

برای لغو دسترسی یک اپلیکیشن به حساب خود تنها کافی است روی دکمه Remove کلیک کنید. با این کار مجوز دسترسی این اپلیکیشن به طور کامل حذف خواهد شد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟