دسترسی به دستگاه‌های اندرویدی
گذرواژه‌هایی که از خود استقلال عمل ندارند
بسیاری از کاربران به امید این‌که مکانیزم‌های حفاظتی همچون گذرواژه‌ها از دستگاه‌های آن‌ها در برابر دسترسی‌های غیر مجاز محافظت به عمل می‌آورند، خوشحال هستند. تنها نگرانی کاربران از بابت رخنه‌های امنیتی است که به هکرها اجازه نفوذ به دستگاه‌های کاربران را می‌دهد. اما شاید اوضاع کمی پیچیده‌تر از آن‌چه به نظر می‌رسد، باشد.

بر اساس شواهد و اسنادی که به تازگی منتشر شده است، گوگل این توانایی را دارد، تا اگر یک حکم قضایی دریافت کرد، به راحتی به درون اسمارت‌فون کاربران وارد شود و محتوای درون دستگاه را مشاهده کند. به عبارت دیگر گوگل این توانایی را دارد تا از سد گذرواژه‌ای که مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد، عبور کند. بر اساس این مستندات، گوگل تنها با دریافت یک حکم قضایی معتبر و رسمی توانایی انجام چنین کاری را خواهد داشت. البته لازم به توضیح است، دسترسی به اسمارت‌فون کاربران و دور زدن گذرواژه‌های کاربران تنها روی دستگاه‌هایی که از اندروید نسخه5 به پایین استفاده می‌کنند، امکان‌پذیر است.

مطلب پیشنهادی

رمزعبورهایی از جنس آیکون و الگوها
راه‌کار دیگری ایمن‌سازی گذرواژه‌ها

فراموش نکنیم اندروید یک محصول گوگلی است در نتیجه این شرکت همواره راه‌کارهای لازم برای دور زدن گذرواژه‌ها و ورود به دستگاه‌های کاربران را دارد. اما نکته قابل تاملی که در این زمینه وجود دارد این نیست که گوگل توانایی انجام چنین کاری را دارد، بلکه مسئله این است که گوگل نیازی به دسترسی فیزیکی به دستگاه ندارد و می‌تواند این‌کار را از راه دور انجام دهد. بسیاری از برنامه‌های اندرویدی بدون هیچ‌گونه دلیل موجهی یک ارتباط اینترنتی را برقرار کرده و داده‌هایی را به سمت سرورها ارسال می‌کنند. (به مقاله اغلب برنامه‌های اندرویدی معروف ارتباطی پنهانی با سرور‌ها دارند در سایت مجله رجوع کنید.) البته اسناد منتشر شده می‌گویند، نسخه‌های 5 به بالای سیستم‌عامل اندروید از این قاعده مستثنا هستند، به دلیل این‌که این دستگاه‌ها به‌طور پیش فرض رمزنگاری کامل دیسک را به‌طور خودکار انجام می‌دهند. (گوگل با عرضه مارشمالو سیاست‌های جدیدی اتخاذ کرد و به تولیدکنندگان دستگاه‌های همراه اعلام کرد بر اساس سیاست‌های جدید اتخاذ شده همه ملزم به رمزنگاری کامل دیسک هستند.) آمارها نشان می‌دهند امروزه نزدیک به 74.1 درصد دستگاه‌های اندرویدی از نسخه 5 به پایین سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند در نتیجه گوگل این توانایی را دارد تا از راه دور هر زمان که نیاز داشته باشد به این دستگاه‌ها وارد شود.

اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که از نسخه 5 به پایین سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنید، می‌توانید این ویژگی را روی دستگاه خود فعال کنید، البته به شرطی که این ویژگی به صورت پیش فرض توسط تولیدکننده اسمارت‌فون حذف نشده باشد. برای این منظور ابتدا به بخش تنظیمات Settings رفته، در زیر شاخه Security به دنبال گزینه Full Disk Encryption باشید. (اگر این گزینه در شاخه Security نبود در شاخه Storage به دنبال آن باشید.) البته به این نکته توجه داشته باشید فعال کردن این گزینه روی دستگاه همراه عملکرد و سرعت دستگاه شما را کمی کند می‌کند. آدرین لودویک سخن‌گوی گوگل در واکنش به اسناد منتشر شده گفته است: «گوگل نمی‌تواند دستگاه‌های رمزنگاری شده را از راه دور ریست کند.»
لازم به توضیح است همچون گذشته کاربران آی‌فون در مقایسه با کاربران اندرویدی خوش‌شانس‌تر هستند. اپل از نسخه 8 به بعد iOS رمزنگاری کامل دیسک را به‌طور پیش‌فرض در تمامی محصولات خود قرار داده است، در نتیجه شانس ابلاغ چنین حکمی به اپل به این روش غیرممکن خواهد بود.
در شرایط فعلی شرکت‌هایی همچون گوگل، اپل، مایکروسافت و.... سعی می‌کنند، از حریم خصوصی کاربران خود محافظت به عمل آورده و تا حد امکان در برابر فشارها ایستادگی کنند. البته این اقدام شرکت‌های فناوری طبیعی است؛ اگر کاربران احساس کنند از محصولی غیرقابل اعتماد استفاده می‌کنند، به راحتی آن‌را کنار گذاشته؛ به سراغ برندها یا شرکت‌های دیگر خواهند رفت، در نتیجه این شرکت‌ها سعی می‌کنند از بروز چنین پیش‌آمدی تا حد امکان ممانعت به عمل آورند

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟