سمبل فناوری‌های آینده
گالری عکس: خودروی الکتریکی مفهومی «بلید گلایدر» نیسان
نیسان بار دیگر نشان داد که با جدیت؛ پروژه خودوری الکتریکی مفهومی آینده به‌نام «بلید گلایدر» (BladeGlider) را دنبال می‌کند. این خودرو که از نظر ظاهری شبیه یک دلتا به‌نظر می‌‌رسد و فقط دارای یک صندلی برای راننده در جلو است؛ نخستین بار در سال 2013 معرفی شد. اما با کمال تعجب آن‌ها اعلام کردند که ممکن است این طرح را به‌فروش برسانند و خیلی بی‌سر و صدا ایده آن را کنار گذاشتند.

1606683296_1_0.gif

اما نیسان بار دیگر خودی نشان داد. آن‌‌ها دو نمونه اولیه از «بلید گلایدر» را در شهر ریودوژانیروی برزیل به نمایش گذاشتند که با همکاری کمپانی مشهور مسابقات اتومبیل‌رانی یعنی ویلیامز ساخته شده است. این خودروها از موتورهای دوقلوی 130 کیلووات بهره می‌برند که نیرویی برابر با 268 اسب بخار و 706 نیوتون‌متر تولید می‌کنند. «بلید گلایدر» در کمتر از 5 ثانیه به سرعت 27 متر بر ثانیه یا 100 کیلومتر در ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت این EV برابر با 185 کیلومتر در ساعت است.

مطلب پیشنهادی

گالری عکس: اولین کامیونت الکتریکی دنیا ساخت مرسدس بنز
یک وسیله نقلیه پاک؛ بدون سر و صدا و آماده برای حمل بار

اما هیچ خودروی مفهومی پیدا نمی‌کنید که بدون درهای عجیب کامل باشد به همین دلیل «بلید گلایدر» از درهایی استفاده می‌کند که لولای آن در قسمت عقب قرار دارد. از دیگر مشخصات فنی این EV که می‌تواند علاقه‌مندان به صنعت خودروسازی را به وجد بیاورد؛ سه صفحه‌نمایش است که میزان شارژ؛ وضعیت گشتاور و هم‌چنین امکان دیدن اطراف با استفاده از دوربین‌هایی که در عقب آن تعبیه شده را امکان‌پذیر می‌سازد. آینه‌های بغل؛ طراحی سقف باز با رول-اور (Roll-over)؛ مودهای "agile" و "drift" و صندلی‌های رزین اپوکسی با محافظ‌های چهار نقطه‌ای از دیگر مشخصات این EV است.

باتری این «بلید گلایدر» به باتری لیتیوم-یون 220 کیلووات مجهز است اما در مورد این‌که با هر شارژ کامل چه مسافتی را می‌تواند طی کند؛ چیزی گفته نشده است.

کمپانی خودروسازی نیسان به خبرنگارانی که مایل باشند، امکان سوار شدن و تجربه رانندگی را ارائه می‌دهد اما هنوز قرار نیست که این EV به مرحله تولید انبوه برسد. به‌هر حال گفته می‌شود که «بلید گلایدر» سمبل فناوری‌های آینده است که موبیلیتی هوشمند؛ دوستدار محیط زیست بودن و قابلیت‌های رانندگی خودروی اسپرت را در یک پکیج گرد آورده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟