رونمایی از طراحی و فناوری‌های قرن بعدی بی‌ام‌و
گالری عکس: خودران الکتریکی رولز رویس در صد سال آینده
طراحی ماشین‌های لوکس در ۱۰۰ سال آینده چقدر دچار تغییر و تحول می‌شود؟ بی‌ام‌و امسال صد سالگی‌اش را جشن می‌گیرد. آن‌ها به همین منظور نه‌تنها برای گرامی‌داشت این اتفاق؛ خودروهای مفهمومی آینده را با برند خودشان ساختند و هم این‌که برای دو زیرشاخه خود؛ «رولز رویس» و «مینی» خودرو طراحی کردند. هر سه آن‌ها تحت نام "Vision Next 100" شناخته می‌شوند و این نشان‌دهنده پیش‌بینی بی‌ام‌و برای نوع طراحی و شکل ظاهری خودروها در قرن آینده است.

1606683296_1_0.gif

مدل  "Vision Next 100" رولز رویس قدرت انتفال الکتریکی و فناوری خودران را با برخی از اجزای طرح‌های سنتی و قدیمی این تولید کننده بریتانیایی خودورهای لوکس تلفیق کرده است. این مدل که به آن 103EX گفته می‌شود در حقیقت یک کوپه بزرگ است که طول آن به 5.7 متر می‌رسد. مدل مفهومی این این خودرو تفاوت بسیار عمده‌ای با رولز رویس‌هایی که در حال حاضر در بازار دیده می‌شود؛ دارد. حتی با مدل‌های دیگری که در مرحله تولید قرار دارند هم متفاوت است. لاستیک‌ها در این مدل مفهومی در فیرینگ‌های خودشان که کاملا جدا از بدنه خودرو است قرار گرفته‌اند.

رولز رویس از فاش کردن هرگونه اطلاعات بیشتر خودداری می‌کند اما فقط به این نکته اشاره کرد که برای سبک نگه داشتن خودرو از بدنه کامپوزیت استفاده می‌کند. تمام خودروهای رولزی که تابه‌حال دیده شده توسط انسان هدایت می‌شود اما مدل مفهومی جدید این وظیفه را به کامپیوترها محول کرده و راننده خودرو نیازی به رانندگی ندارد.

هیچ‌گونه کنترل دستی در طراحی این ماشین درنظر گرفته نشده اما در طراحی داخلی آن از یک صفحه‌نمایش OLED استفاده شده که در یک سمت خودرو قرار گرفته و در سمت دیگر یک صندلی کاناپه مانند. هم‌چنین برای این خودرو یک مشاور مجازی تعبیه شده که با گذشت زمان با مالک خود آشنا می‌شود و به‌مانند خیلی از مدل‌های فعلی رولز رویس قسمتی از سقف بلند می‌شود تا دهانه بزرگ‌تری را در اختیار سرنشینان قرار دهد.

اگر این ایده‌ها هم‌چنان سینمایی به‌نظر نمی‌رسد؛ طراحان رولز رویس از چراغ‌های قرمز رنگ برای روشن کردن مسیر جلوی آن استفاده کرده‌اند که مانند یک فرش قرمز های‌تک به‌نظر می‌رسد.

ایده "Vision Next 100" یک ایده کاملا خالص طراحی است و هیچ قصدی برای به مرحله تولید رساندن آن در حال حاضر وجود ندارد. اما رولز رویس قبل از این هم تصمیم به ساخت خودروی برقی گرفته بود. آن‌ها در سال 2011 مدل 102EX را تولید کردند که در حقیقت نسخه تمام برقی «سدان فانتوم» بود.

رولز رویس این خودرو را به خریداران احتمالی نشان داد؛ اما بیشترین انتقاد آن‌ها از مسافت کمی بود که این مدل در هر بار شارژ طی می‌کرد. همین مسئله در کنار چند مورد دیگر باعث شد تا در نهایت این پروژه متوقف شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟