رویاها به واقعیت نزدیک‌تر می‌شوند
برای اولین بار در جهان: شبکه یک ترابیتی ساخته شد
شبکه‌های کامپیوتری سرعت‌های چند صد گیگابیتی را پشت‌سر گذاشتند و اکنون در رویای تحقق سرعت یک ترابیتی هستند. به نظر می‌رسد شرکت نوکیا با همکاری Deutsche Telekom این رویا را نیز دست‌یافتنی کرد.

آزمایشگاه‌های بل نوکیا با همکاری شرکت مخابراتی Deutsche Telekom و دانشگاه فنی مهندسی مونیخ توانستند اطلاعات را با سرعت یک ترابیت در ثانیه روی یک شبکه نمونه منتقل کنند. نوکیا تاکید دارد این آزمایش در شرایط و وضعیت‌های مختلف بار ترافیکی شبکه انجام شده تا نتایج به واقعیت بیشتر نزدیک باشد و یک شبکه معمولی هم بتواند این سرعت انتقال اطلاعات را داشته باشد. 

راز دست‌یابی به این سرعت استفاده از یک مدولاسیون جدید برای انتقال اطلاعات است. نوکیا در این شبکه از مدولاسیون Probabilistic Constellation Shaping به جای مدولاسیون‌های معمولی استفاده کرده است و می‌گوید تکنیک جدید سعی دارد از نقاط با دامنه اعوجاج کمتر استفاده کند تا کمتر درگیر نویز و تغییرات محیطی شوند و در نتیجه بتوانند سرعت انتقال را حدود ۳۰ درصد افزایش دهند. نوکیا می‌گوید در سیستم جدید شما می‌توانید براساس نوع کابل فیبر نوری سرعت را تنظیم کنید و در شرایطی سعی کنید بالاتری سرعت ممکن را روی شبکه داشته باشید. 

همه می‌دانیم که این فناوری به‌زودی وارد بازار نخواهد شد و سال‌ها طول می‌کشد تا آزمایش‌های میدانی و آزمایشگاهی به محصولات تجاری تبدیل شوند. اما چشم‌انداز بسیار امیدوارنه‌ای از آینده شبکه‌های کابلی در اختیار ما قرار می‌دهد و مطمئن می‌شویم ستون فقرات اینترنت می‌تواند سریع‌تر از وضعیت کنونی بشود و در نهایت سرعت‌ شبکه‌ها به رمز یک ترابیت برسد. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟