دانشمندان دانشگاه بیرمنگام یک آنتن SAT را در یک فضای بسیار کوچک تولید کردند
آنتن لپ‌تاپی که وای‌فای، بلوتوث، وای‌گیگ، جی‌پی‌اس و LTE است!
یک استارت‌آپ فناوری بریتانیایی برای لپ‎تاپ‎ها یک آنتن چند کاربردی را ابداع کرده است که وای‌فای، وای‌گیگ، جی‌پی‌اس، بلوتوث و شبکه‌های موبایل پرسرعت LTE را در یک دستگاه (با سرعت بی‎سیم چند گیگابایت در ثانیه) با هم ترکیب می‎کند. این آنتن جدید SAT که توسط دانشمندان دانشگاه بیرمنگام تولید شده است فضای بسیار کمی‎ اشغال می‎کند و می‎توان تا پنج آنتن جداگانه از آن را در یک لپ‎تاپ استاندارد قرار داد.

بنیانگذار SAT در سال 2013، سمپسون هو می‎گوید آنتن‎های متعارف را نمی‎توان به دلیل تداخل سیگنال و کاهش میزان عملکرد در کنار یک دیگر قرار داد. هو در یک گفتگوی انجام شده در دانشگاه اعلام کرد: «در داخل لپ‎تاپ‎های موجود آنتن‎های مورد نیاز برای وای‎فای و سیگنال موبایل باید به صورت جداگانه نصب شوند تا تداخلی بین فرکانس‎ها ایجاد نشود. اگر قاب محافظ لپ‎تاپ فلزی باشد هم دیگر این امکان وجود ندارد که آنتن را روی مادربورد یا صفحه نمایش نصب کرد و در این حالت آنتن باید حتما به صورت خارجی و در محفظه نصب آنتن قرار گیرد.»

اما محفظه نصب آنتن فضای بسیار محدودی دارد و تولیدکنندگان لپ‎تاپ تنها می‎توانند دو آنتن متداول را درون آن جای دهند، یکی برای Wi-Fi و دیگری برای 3G/4G LTE. هو در ادامه افزود: «اگر آنتن‎های متداول کنونی خیلی به یک دیگر نزدیک شوند تداخل امواج میزان بهره‎وری را تا حد زیادی کاهش داده و مصرف باتری نیز افزایش پیدا می‎کند.»

هو همچنین به این نکته اشاره کرد که اگر یک لپ‎تاپ داری محفظه فلزی باشد، دیگر فضايی برای قرار دادن آنتن دوم Wi-Fi و آنتن‎های 3G/4G LTE باقی نخواهد ماند تا بتواند از قابلیت چند ورودی – چند خروجی(MIMO)  برای بهبود عملکرد تبادل داده پشتیبانی کند. هو گفت: «اینها محدودیت‎هایی بود که ما به وسیله سیستم آنتن MIMO یکپارچه خود به آن غلبه کردیم. تمام این آنتن‎ها با یک دیگر در یک سیستم واحد گردآوری شده‎اند.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟