آیا سرورهای DNS تاثیری روی سرعت دانلود اینترنت دارند؟
اگر فقط یک چیز باشد که همه‌ ما روی آن اتفاق نظر داشته باشیم، آن چیز این است که سرعت کم دانلود واقعا اعصاب خردکن است. برای رسیدن به سرعت بیشتر دانلود، آیا تغییر سرورهای DNS تاثیری دارد؟ مقاله‌های زیادی درباره دستکاری DNS برای افزایش سرعت اینترنت وجود دارد ولی واقعا تاثیرگذار است؟ با یک پرسش و پاسخ کوتاه به این مسئله می‌پردازیم.

سوال

یکی از کاربران می‌خواهد بداند که آیا ممکن است سرورهای DNS تاثیری روی سرعت دانلود داشته باشند؟

من هنگام دانلود از App Store سرعت بسیار کمی دارم. تصمیم گرفتم که تنظیمات DNS را به DNS گوگل (8.8.8.8) تغییر دهم و در عین ناباوری سرعت دانلود با همان اتصال وای‌فای به ده برابر افزایش پیدا کرد. چطور چنین چیزی ممکن است؟

پاسخ

سرورهای DNS می‌توانند بطور غیر مستقیم در دانلود یک فایل تاثیرگذار باشند. فرض کنیم شما در ایران هستید. سرور DNS الف شما را به node (گره) فرانسه متصل می‌کند، اتصال خوب است و سرعت دانلود بالاست. سرور DNS ب شما را به node آمریکا متصل می‌کند، اتصال ضعیف است و سرعت دانلود به شکل چشم‌گیری پایین.

DNS های کند به خودی خود سبب کم شدن سرعت دانلود شما نمی‌شوند اما می‌توانند باعث شوند تا صفحات وب مدت زمان بیشتری را برای شروع دانلود صرف کنند.

از این پرسش و پاسخ نتیجه می‌گیریم هر DNS نمی‌تواند لزوماً سرعت اینترنت و دانلود را افزایش دهد. برخی DNSها هستند که امکان سرعت دانلود بیشتری فراهم می‌کنند.  


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال