آیا سرورهای DNS تاثیری روی سرعت دانلود اینترنت دارند؟
اگر فقط یک چیز باشد که همه‌ ما روی آن اتفاق نظر داشته باشیم، آن چیز این است که سرعت کم دانلود واقعا اعصاب خردکن است. برای رسیدن به سرعت بیشتر دانلود، آیا تغییر سرورهای DNS تاثیری دارد؟ مقاله‌های زیادی درباره دستکاری DNS برای افزایش سرعت اینترنت وجود دارد ولی واقعا تاثیرگذار است؟ با یک پرسش و پاسخ کوتاه به این مسئله می‌پردازیم.

1606683296_1_0.gif

سوال

یکی از کاربران می‌خواهد بداند که آیا ممکن است سرورهای DNS تاثیری روی سرعت دانلود داشته باشند؟

من هنگام دانلود از App Store سرعت بسیار کمی دارم. تصمیم گرفتم که تنظیمات DNS را به DNS گوگل (8.8.8.8) تغییر دهم و در عین ناباوری سرعت دانلود با همان اتصال وای‌فای به ده برابر افزایش پیدا کرد. چطور چنین چیزی ممکن است؟

پاسخ

سرورهای DNS می‌توانند بطور غیر مستقیم در دانلود یک فایل تاثیرگذار باشند. فرض کنیم شما در ایران هستید. سرور DNS الف شما را به node (گره) فرانسه متصل می‌کند، اتصال خوب است و سرعت دانلود بالاست. سرور DNS ب شما را به node آمریکا متصل می‌کند، اتصال ضعیف است و سرعت دانلود به شکل چشم‌گیری پایین.

DNS های کند به خودی خود سبب کم شدن سرعت دانلود شما نمی‌شوند اما می‌توانند باعث شوند تا صفحات وب مدت زمان بیشتری را برای شروع دانلود صرف کنند.

از این پرسش و پاسخ نتیجه می‌گیریم هر DNS نمی‌تواند لزوماً سرعت اینترنت و دانلود را افزایش دهد. برخی DNSها هستند که امکان سرعت دانلود بیشتری فراهم می‌کنند.  

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟