جنگ فرکانس‌های هوایی
وای‌فای گوگل و مایکروسافت بر علیه LTE-U ورایزون
جنگ بین شرکت‌های بزرگ فناوری در آمریکا به فرکانس‌های هوایی کشیده شده است. شرکت‌هایی نظیر مایکروسافت؛ گوگل؛ کامکست و چندین شرکت بزرگ دیگر در حال بررسی و تنظیم شکایتی بر علیه شرکت ارتباطات ورایزون هستند.

آن‌ها اعتقاد دارند که شرکت ورایزون در حال کار و توسعه فناوری LTE جدیدی است که می‌تواند روی وای‌فای عوارض جانبی داشته باشد و در روند کاری آن اختلال ایجاد کند. به همین دلیل در حال مذاکره با کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) هستند تا برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده شود.

مطلب پیشنهادی: رکورد سرعت روی 4G شکسته شد؛ صدای پای 5G می‌آید!

مانند تمام اپراتورهای تلفن همراه‌؛ ورایزون نیز ار طرف دولت آمریکا مجوز دارد تا روی کانال‌های فرکانس‌ رادیویی خاصی به مشترکان خود دیتا ارائه بدهد. البته در کنار آن کانال‌های فرکانس‌ رادیویی رایگان و بدون مجوزی نیز وجود دارد که می‌تواند برای دیتا مورد استفاده قرار گیرد؛ هرچند که تلفن‌های امروزی تجهیزات لازم برای دریافت اطلاعات از روی این فرکانس‌ها را ندارند. اما ورایزون در حال کار بر روی برنامه‌ای است که با تجهیز کردن تلفن همراه به یک چیپ مخصوص می‌تواند از این مزیت استفاده کند. نام این برنامه LTE در طیف‌های مجاز (LTE-U) است.

به گفته ورایزون مزیت استفاده از فناوری LTE-U کاهش تداخل در LTE است که باعث می‌شود تا دیتا با سرعت بیشتر و ثبات بالاتری به کاربر برسد. در این پروژه؛ LTE-U ازبرج‌های کوچک تلفن همراه و روترهای بی‌سیم استفاده می‌کند. شرکت سخت‌افزاری کوالکام مفهوم LET-U را توسعه داد و در حال ساخت چیپ‌ست آن است که به تلفن‌ها اجازه می‌دهد از طیف بدون مجوز استفاده کنند.

اما گوگل و پیروانش می‌گویند که مشکلی در این بین وجود دارد: افت شدید وای‌فای است. با این‌که گفته می‌شود LTE-U باعث می‌شود تا میزان تداخل در دیتایی که از برج به گوشی می‌رسد کاهش پیدا کند؛ اما ممکن است هر دو در پهنای باند مشترک کار کنند و بر طبق اصول؛ LTE-U نسبت به وای‌فای برتری دارد. شرکت‌هایی که با این طرح مخالف هستند می‌گویند قبل از این‌که این سیستم بخواهد به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد باید بیشتر مورد آزمایش قرار بگیرد. سازمان FCC هنوز مستقیما وارد این بحث نشده است اما یکی از سخنگویان آن‌ها گفته که به‌دقت تمام اتفاقات جاری و شرکت‌هایی که به‌گونه‌ای در این موضوع دخیل هستند را زیرنظر دارد.

هرچند که تمام این شرکت‌ها به نحوی با هم گره خورده‌اند؛ مثلا این‌که شرکت کوالکام برای گوشی‌هایی که با نرم‌افزار گوگل کار می‌کنند چیپ‌ست می‌سازد و این گوشی‌ها روی شبکه ورایزون کار می‌کنند؛ اما هدف نهایی آن‌ها با هم متفاوت است. برای برخی از آن‌ها؛ ادامه حیات بر پایه وای‌فای است در حالی‌که برخی دیگر بر سرویس موبایلی برای ارائه خدمات خود تکیه دارند.

FCC تا به این لحظه به موضوع ورود نکرده است؛ اما اگر هم چنین اتفاقی افتاد چندان تعجب نکنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟