تفاوت URL و URI
URL چیست و چه تفاوتی با URI دارد
زمانی که قصد راه‌اندازی کسب و کار آن‌لاین خود دارید، با واژگان و اصطلاحات فراوانی مثل دامنه، وبسایت، URL، رجیستر و غیره در سطح وب مواجه می‌‌شوید. با وجود اینکه معانی تمامی‌ آنها با اینترنت و وب در ارتباط است اما هیچکدام از آنها دارای معنای یکسانی نیستند. URL و URI نیز دو اصطلاح فنی در این زمینه هستند. دلیل اصلی پیچیدگی مفهوم URL و URI مرتبط بودن آنها با یکدیگر است. یک URI می‌تواند یک نام، آدرس اینترنتی یا هر دوی این موارد باشد. درحالی که یک URL فقط آدرس اینترنتی است. URL-ها زیر مجموعه URI-ها هستند.

URL (Uniform Resource Locator) چیست؟

مکان‌یاب منبع یکسان یا Uniform Resource Locator (به اختصار URL) که در زبان عامیانه نشانی وب نامیده می‌شود اغلب به عنوان رشته‌ای از کاراکترها تعریف می‌شود که به یک آدرس اشاره دارد. این روشی بسیار متداول برای یافتن منابع در وب است. این آدرس با توصیف موقعیت مکانی شبکه یا مکانیزم دسترسی اولیه راهکاری برای بازیابی موقعیت مکانی فیزیکی فراهم می‌کند.

پروتکلی درون URL گنجانده شده است که برای بازیابی منبع و نام منبع استفاده می‌شود. اگر منبع از نوع وب باشد در ابتدای URL یک http/https قرار می‌گیرد. همچنین اگر منبع یک فایل باشد ابتدای URL با ftp و اگر منبع آدرس ایمیل باشد ابتدای URL با mailto آغاز می‌شود. همانگونه که در زیر مشاهده می‌کنید ساختار دستوری URL به این شکل است که بخش اصلی برای پروتکل در نظر گرفته شده است و باقیمانده آن به منبعی که شامل یک نام وبسایت یا نام برنامه است اختصاص پیدا می‌کند.

https://www.shabakeh-mag.com/networking-technology

در اینجا نام دامنه سرور (سرویس وب) و نام برنامه (مسیر رسیدن به دایرکتوری و فایل‌های درون سرور) را توصیف می‌کند.

URI (Uniform Resource Identifier) چیست؟

شناسه منبع یکسان یا Uniform Resource Identifier (به اختصار URI) نیز مثل URL رشته‌ای از کاراکترها است که با استفاده از موقعیت مکانی، نام یا هر دوی آنها یک منبع را شناسایی می‌کند. در این روش امکان شناسایی منابع یکسان میسر خواهد شد. عبارت شناسه درون URI مشخص کننده برتری منابع صرف نظر از تکنیکی است که استفاده می‌کند.

چه تفاوتی بین URL و URI وجود دارد؟

دلیل اصلی پیچیدگی مفهوم URL و URI  مرتبط بودن آنها با یکدیگر است. یک URI می‌تواند یک نام، آدرس اینترنتی یا هر دوی این موارد باشد. در حالی که یک URL فقط آدرس اینترنتی است. URL-ها زیر مجموعه URI-ها هستند. به این معنا که تمامی‌ URL-ها URI هستند اما هر URI یک URL نیست.

نام شما می‌تواند یک URI باشد چون شما را معرفی می‌کند، اما نمی‌تواند یک آدرس اینترنتی باشد، زیرا موقعیت مکانی شما را تعریف نمی‌کند. از طرف دیگر، آدرس شما هم URI و هم URL است، زیرا هر دو شما را معرفی می‌کنند و موقعیت مکانی شما را نیز تعریف می‌کند.

از URL برای توصیف هویت یک آیتم استفاده می‌شود در حالی که URI روشی را برای تعریف هویت یک آیتم ارائه می‌دهد.

URL با کمک دسترسی به روش‌هایی مانند پروتکل، یک صفحه وب، یک جزء از یک صفحه وب یا برنامه را در یک صفحه وب پیوند می‌دهد. از URI برای متمایز کردن یک منبع از منبع دیگر صرف نظر از متد به کار گرفته شده استفاده می‌شود.

URL جزئیات مربوط به نوع پروتکل مورد استفاده را ارائه می‌دهد، در حالی که URI شامل مشخصات پروتکل نیست.

URL نوعی URI است و URI زیر مجموعه‌ای از URL محسوب می‌شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟