کدام نوع سرویس میزبانی وب مناسب شما است
VPS چیست و چه کسانی باید از آن استفاده کنند؟
وقتی شما یک سرویس میزبانی وب خریداری می‌کنید تا یک وب‌سایت را راه اندازی کنید، یکی از گزينههایی که در اختیار شما قرار دارد میزبانی سرور خصوصی مجازی یا virtual private server (به اختصار VPS) است. این نوع میزبانی معمولا در کنار گزینههایی مثل میزبانی اشتراکی و اختصاصی ارائه می‌شود و ممکن است تفاوت بین این طرحها به راحتی قابل شناسایی نباشد.

میزبانی VPS یک نقطه میانی بین میزبانی اشتراکی ارزان قیمت و میزبانی اختصاصی است که معمولا هزینه خیلی بالاتری دارد. VPS ترکیبی از خصوصیات این دو سرویس میزبانی وب را با یکدیگر ترکیب کرده و یک گزینه مناسب برای بسیاری از وب‌سایت‌ها را ارائه می‌کند.

اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا یک VPS مناسب کار شما است یا خیر، و یا همچنان به نوع دیگری از طرح میزبانی وابسته هستید، ادامه این مقاله را دنبال كنيد تا اطلاعات بیشتری در مورد VPS و تفاوت آن با انواع دیگر میزبانی وب به دست آورید.

سرور خصوصی مجازی چیست؟

اگر آماده هستید تا یک وب‌سایت را راه اندازی کنید، احتمالا با مفهوم سرورها در یک سطح مقدماتی آشنا هستید. در غیر این صورت باید بدانید که یک سرور نوعی کامپیوتر است که مخصوص میزبانی و نگهداری وب‌سایت‌ها طراحی شده است.

سرورها معمولا در نوعی از تاسیسات که تحت عنوان مرکز داده شناخته می‌شود و با سرعت و قابلیت اطمینان بالا به اینترنت متصل است نگهداری می‌شوند. وقتی شما به یک وب‌سایت دسترسی پیدا می‌کنید کامپیوتر شما از طریق اینترنت به یک سرور متصل شده و این وب‌سایت را دریافت می‌کند.

وقتی شما خدمات میزبانی وب را خریداری می‌کنید، چیزی که در واقع خریداری کرده‌اید اجازه ذخیره وب‌سایت خود روی سرورهای این شرکت خدمات دهنده است. شما ممکن است فضايی را روی یک سرور خریداری کرده باشید که با تعداد زیادی کاربر دیگر به اشتراک گذاشته شده است، امتیازی را خریداری کرده باشید که فقط خودتان بتوانيد از یک سرور استفاده کنید، و یا دسترسی به یک سرور خصوصی مجازی را خریداری کنید.

سرورهای خصوصی مجازی از فناوری مجازی سازی برای راه اندازی چندین سرور مجازی روی یک سرور فیزیکی استفاده می‌کنند. این کار مقرون به صرفه‌تر از پرداخت هزینه برای یک سرور اختصاصی است، زیرا هزینه‌ها بین چندین کاربر تقسیم شده است، اما همچنان از امنیت در اختیار داشتن مقدار مشخصی حافظه رم، فضای ذخيره سازی و معمولا حداکثر یک پردازنده مرکزی مخصوص به خود برخوردار هستید.

سرورهای خصوصی مجازی چگونه کار می‌کنند؟

سرورهای خصوصی مجازی با استفاده از نرم افزار برای ساخت تعدادی ماشین مجازی روی یک سرور فیزیکی کار می‌کنند. هر کدام از این سرورهای مجازی به منابع اختصاصی مربوط به خود دسترسی دارد که نمی‌تواند روی سایر سرورها تاثیر بگذارد، به همین دلیل است که به آنها خصوصی گفته می‌شود.

در واقع یک سرور خصوصی مجازی با شبیه سازی حس در اختیار داشتن سخت افزار سرور اختصاصی مربوط به خود شما کار می‌کند. شما بسیاری از مزایای یک سرور اختصاصی مثل امنیت بیشتر و منابع اختصاصی که به اجرای بهتر وب‌سایت شما بدون پرداخت هزینه اضافی برای یک سرور کامل کمک می‌کند را به دست خواهید آورد.

تفاوت بین VPS، سرور اختصاصی و میزبانی اشتراکی

سه نوع متداول میزبانی وب‌سایت شامل VPS، سرور اختصاصی و میزبانی اشتراکی است. میزبانی اشتراکی مقرون به صرفه ترین آنها است، اما شما منابع را با سایر مشتريان به اشتراک خواهید گذاشت. سرورهای خصوصی مجازی در رتبه بندی دوم قرار دارند و در آن امنیت و منابع در سطح بالاتری ارائه می‌شود. سرورهای اختصاصی از همه گرانقيمت‌تر هستند، اما در عين حال بالاترین سطح از امنیت و عملکرد را ارائه می‌کنند.

میزبانی اشتراکی در مقابل میزبانی VPS

برخی از ویژگی‌های میزبانی اشتراکی با میزبانی VPS مشترک است. در این دو روش میزبانی شما یک سرور فیزیکی دارید که چندین وب‌سایت را برای تعدادی مشتری میزبانی می‌کند.

میزبانی اشتراکی منابعی مثل حافظه رم، پردازنده مرکزی و فضای ذخيره سازی را بین تمام حساب‌های موجود در یک سرور به اشتراک می‌گذارد. هر چند یک لایه جداکننده سطحی بین حساب‌ها وجود دارد، اما وقتی یک سایت بیش از اندازه از منابع استفاده کند باعث کند شدن سایر سایت‌هایی که منابع را با آن مشترک هستند می‌شود.

اگر چه سرورهای خصوصی مجازی نیز چندین وب‌سایت را برای تعدادی مشتری در یک سخت افزار فیزیکی میزبانی می‌کند، اما از فناوری مجازی سازی برای مرزبندی بین هر حساب استفاده می‌شود. منابع هم بین هر حساب تقسیم بندی می‌شود و به این ترتیب به شما تضمين داده می‌شود که سطح مشخصی از عملکرد را در اختیار خواهید داشت و مصرف بیش از حد وب‌سایت‌های دیگر روی عملکرد وب‌سایت شما تاثیری نخواهد داشت.

میزبانی VPS در مقابل میزبانی اختصاصی

میزبانی اختصاصی گرانتر از سایر گزینه‌ها است زیرا شما کل یک سرور فیزیکی را برای مصرف انحصاری اجاره می‌کنید. این نوع از میزبانی اشتراکات زیادی با میزبانی VPS دارد، زیرا در اختیار داشتن یک VPS بسیار شبیه به داشتن یک سرور فیزیکی است.

مزيت اصلی یک VPS به نسبت یک سرور اختصاصی، صرف نظر از قیمت، گسترش پذیری آن است. از آنجا که سرور شما مجازی است، معمولا اضافه کردن منابع در آن خیلی راحت‌تر از ارتقای قطعات سخت افزاری یک سرور فیزیکی است.

چه کسانی به VPS احتیاج دارند؟

از آنجا که میزبانی VPS از نظر، امنیت، عملکرد و هزینه بین میزبانی اشتراکی و اختصاصی قرار دارد، یک سرور خصوصی مجازی معمولا انتخاب خوبی برای وب‌سایت‌های در حال پیشرفتی است که در حال حاضر نیازی به تمام منابع یک سرور اختصاصی ندارند.

میزبانی اشتراکی بهترین انتخاب برای شروع کار یک وب‌سایت تازه تاسیس است، به ویژه اگر شما هنوز مطمئن نیستید که به چه میزان ترافیک و منابع احتیاج خواهید داشت. اگر متوجه شدید که صفحات وب‌سایت شما به کندی بارگیری می‌شود، آنگاه احتمالا فرصت خوبی است که به یک VPS نقل مکان کنید.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود به سراغ یک VPS برويد زمانی است که نگران مسائل امنیتی هستید. اکثر میزبان‌های وب مناسب و معقول تدابیر لازم را برای تامین امنیت داده‌های شما در میزبانی مشترک به کار می‌گیرند، اما یک سرور خصوصی مجازی همیشه امن‌تر است.

اگر با داده‌های حساس سر و کار دارید و یا یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کرده‌اید، بهتر است با صرف کمی‌ هزینه بیشتر به سراغ یک VPS برويد.

در سمت دیگر ماجرا اگر بودجه کافی برای یک سرور اختصاصی ندارید نیز باید یک VPS انتخاب کنید. رفتن به سراغ یک سرور اختصاصی زمانی توجیه پذیر است که وب‌سایت شما اندازه‌ای بزرگ و سودآور شده باشد که بتواند هزینه‌های آن را تامین کند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟