سوغات جدید دیگری از دنیای فناوری
Wi-Fi 6E چیست و چه تفاوتی با Wi-Fi 6 دارد
سرانجام سخت افزار Wi-Fi 6 به بازار عرضه شد و شما امسال انواع مختلفی از آن را مشاهده خواهید کرد. اما این روزها مردم دوباره در مورد اصطلاح جدید دیگری به نام Wi-Fi 6E صحبت می‌کنند که وعده کاهش بیشتر تراکم وای‌فای را می‌دهد.

اما Wi-Fi 6E چیست؟

Wi-Fi 6 و نسل‌های قبلی وای‌فای از باندهای رادیویی 2.4 و 5 گیگاهرتز استفاده می‌کنند. اما یک دستگاه Wi-Fi 6E قادر است در باند 6 گیگاهرتز هم کار کند.

طیف 6 گیگاهرتز باید بتواند مثل Wi-Fi 6 روی باند 5 گیگاهرتز هم کار کند با این تفاوت که کانال‌های بدون همپوشانی اضافی دیگری را هم ارائه می‌کند. طبق اعلام اتحادیه وای‌فای، Wi-Fi 6E قادر به ارائه 14 کانال اضافی 80 مگاهرتز و 7 کانال اضافی 160 مگاهرتز است. این کانال‌ها با یکدیگر همپوشانی پیدا نمی‌کنند که این امر باعث کاهش تراکم به ویژه در نواحی که تعداد زیادی شبکه در حال کار هستند می‌شود.

تمام دستگاه‌هایی که در طیف 6 گیگاهرتز ارتباط برقرار می‌کنند می‌توانند دستگاه‌های Wi-Fi 6 هم باشند. هیچ دستگاه قدیمی‌ دیگری وجود نخواهد داشت که از استانداردهایی مانند Wi-Fi 5 (802.11ac) استفاده کند. تمام دستگاه‌ها در کانال‌های 6 گیگاهرتز با زبان یکسان گفتگو خواهند کرد و می‌توانند از قابلیت‌های جديد تقویت تراکم Wi-Fi 6 استفاده کنند. به عبارت ديگر، Wi-Fi 6E همان Wi-Fi 6 (که تحت عنوان 802.11ax شناخته می‌شود) است که روی باند 6 گیگاهرتز کار می‌کند.

Wi-Fi 6E منتظر تایید سازمان‌های نظارتی خارج از ایالات متحده است

اگر 6 گیگاهرتز تا این اندازه مفید است، چرا استانداردهای وای‌فای موجود تابحال از آن استفاده نکرده‌اند؟ پاسخ این سوال ساده است، اجازه این کار را نداشته‌اند. سازمان‌های نظارتی به وای‌فای اجازه نمی‌دادند از باند 6 گیگاهرتز استفاده کند، در عوض آن را برای اهداف دیگری رزرو کرده بودند.

در اکتبر 2018، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) پیشنهاد استفاده از طیف 6 گیگاهرتز برای وای‌فای و سایر مصارف بدون مجوز را ارائه کرد. این موضوع بلافاصله اتفاق نیفتاد و قبل از تصویب این قانون Wi-Fi 6E معرفی شد. در 23 آوریل 2020، FCC تصویب کرد که تا آخر سال باند 6 گیگاهرتز را برای Wi-Fi 6E و سایر موارد استفاده باز کنند، بنابراین دستگاه‌های Wi-Fi 6E اجازه عرضه در ایالات متحده را پیدا کردند.

چه زمانی سخت افزار Wi-Fi 6E عرضه خواهد شد؟

اتحادیه وای‌فای اعلام کرده است که انتظار ميرود دستگاه‌های Wi-Fi 6E بعد از تصویب قانون استفاده از باند 6 گیگاهرتز به سرعت وارد بازار شود. بعد از رای FCC ما شاهد معرفی زمان بندی شده محصولات بیشتری خواهیم بود.

به نظر می‌رسد این صنعت از قبل هم منتظر کسب مجوز استفاده از این طول موج بوده است. در زمان برگزاری نمایشگاه CES 2020، شرکت Broadcom چندین محصول سیستم روی تراشه را معرفی كرد که تولیدکنندگان روتر می‌توانند آنها را برای ساخت اکسس پوینت‌های Wi-Fi 6E خود خریداری کنند.

اینتل اعلام کرده است که در ژانویه 2021 تراشه‌های Wi-Fi 6E خود را ارائه خواهد کرد، بنابراین به نظر می‌رسد Wi-Fi 6E از سال 2021 آغاز به کار خواهد کرد و در سال 2022 رواج بیشتری پیدا می‌کند.

با این حال، با وجود همه این هیجانات و علاقمندی‌ها، هنوز هیچ جدول زمانی مشخصی وجود ندارد که نشان دهد قانونگذاران در سراسر جهان چه زمانی استفاده از طیف 6 گیگاهرتز را برای مصارف بدون مجوز تصویب خواهند کرد. هنوز در اکثر کشورها هیچ تاریخ انتشار مشخصی برای Wi-Fi 6E وجود ندارد.

وای‌فای روی باند 6 گیگاهرتز به دستگاه‌های جدیدی نیاز دارد

دستگاه‌های Wi-Fi 6E با Wi-Fi 6 و استانداردهای وای‌فای قبل از آن سازگار خواهد بود، اما برای برخورداری از مزایای این کانال‌های 6 گیگاهرتز در Wi-Fi 6E، شما باید از دستگاه‌هایی استفاده کنید که از آن پشتیبانی می‌کند. به بیان دیگر، شما تنها زمانی می‌توانید از مزایای Wi-Fi 6E استفاده کنید که همزمان هم دستگاه کلاینت (مثل لپ‌تاپ یا تلفن هوشمند) و هم اکسس پوینت شما از Wi-Fi 6E پشتیبانی کند.

برای مثال، شما حتی اگر تعدادی دستگاه Wi-Fi 6 و یک روتر مجهز به Wi-Fi 6E داشته باشید، هیچکدام از دستگاه‌های شما از طریق Wi-Fi 6E ارتباط برقرار نخواهند کرد. در عوض آنها از Wi-Fi 6 روی کانال‌های معمولی 2.4 و 5 گیگاهرتز استفاده خواهند کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟