Wi-Fi 6 نامی‌ تازه برای استاندارد 802.11ax
با نسخه جديد وای‌فای آشنا شوید
بر اساس آخرین گزارشات اتحادیه وای‌فای که مسئولیت وضع استانداردهای این صنعت را بر عهده دارد، نسل دیگری از شبکههای بیسیم معرفی شده است. اما هیجان زده نشوید، این به معنای یک فناوری جدید و مستقل نیست و تنها ساده سازی شده نام 802.11ax محسوب می‌شود که انتظار ميرود در سال 2019 وارد بازار شود.

اتحادیه وای‌فای سازمانی است که مسئولیت وضع استانداردهای وای‌فای را برعهده دارد. این سازمان هفته گذشته اعلام كرد نسل بعدی شبکه‌های بی‌سیم Wi-Fi 6 معرفی شده است. اما این به معنای یک فناوری جدید و مستقل نیست و تنها ساده سازی شده نام 802.11ax محسوب می‌شود که انتظار ميرود در سال 2019 وارد بازار شود.

به نظر می‌رسد اتحادیه وای‌فای قصد دارد همه چیز را ساده سازی کند. به جای باقی نگه داشتن اسامی‌ فنی 802.11a/b/g/n/ac/ax که خیلی از کاربران قادر به درک آن نیستند، این سازمان تصمیم گرفته است تا از نامگذاری متوالی استفاده کند که نسل‌های مختلف را طبق یک الگوی مشخص طبقه بندی می‌کند. نسخه‌های پیشین وای‌فای نیز بر این اساس دوباره نامگذاری می‌شوند، بنابراین اگر این اسامی‌ را روی جعبه‌های روتر مشاهده کردید تعجب نکنید:

  • Wi-Fi 4: 802.11n
  • Wi-Fi 5: 802.11ac
  • Wi-Fi 6: 802.11ax

طبق اعلام اتحادیه وای‌فای، این استاندارد نامگذاری جديد به این صنعت و کاربران کمک می‌کند تا نسل‌های مختلف وای‌فای پشتیبانی شده توسط دستگاه‌های خود را راحت‌تر شناسایی کنند. این سازمان با همکاری تولیدکنندگان دستگاه و سیستم عامل‌ها قصد دارد این اصطلاحات فنی را به رابط‌های کاربری نیز وارد کند.

حالا در این نامگذاری 802.11ax تحت عنوان Wi-Fi 6 شناخته می‌شود که از لحاظ نظری حداکثر ظرفیت 14 گیگابیت در ثانیه را ارائه می‌کند. این استاندارد می‌تواند در هر دو فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز کار کند (بر خلاف Wi-Fi 5 که تنها در فرکانس 5 گیگاهرتز کار می‌کند) و می‌تواند هر کانال را به صدها زیر کانال با فرکانس‌های کمی‌ متفاوت تقسیم کند. چنین کاری سرعت نقل و انتقال را افزایش می‌دهد و این امکان را برای روتر فراهم می‌کند تا به طور همزمان به دستگاه‌های بیشتری متصل شود.

انتظار می‌رود اولین دستگاه‌های Wi-Fi 6 گواهینامه خود را در سال 2019 دریافت کنند و مسلما تا فراگير شدن این استاندارد به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد بود. این استاندارد نه تنها باید به روترهای جدید وارد شود، بلکه سایر دستگاه‌های متصل به این روتر نیز باید با این استاندارد جدید سازگار باشند تا بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟