کم‌کم به زمان تصمیم بزرگ نزدیک می‌شویم و باید انتخاب کنیم!
مزایا و معایب سیستم‌های مش وای‌فای
شاید یک سال پیش، صحبت از سیستم‌های مش وای‌فای در ایران بیهوده بود، ولی اکنون چندین برند تولیدکننده محصولات شبکه، روترهای مش وای‌فای خود را وارد بازار ایران کرده‌اند. پس، به روزی نزدیک می‌شویم که باید میان خرید یک روتر قدرتمند دو بانده یا سه بانده نسل جدید یا یک سیستم مش وای‌فای، دست به یک انتخاب بزرگ بزنیم. بهتر است کمی بیشتر با این سیستم‌ها آشنا شده و مزایا و معایب جدیدترین راه‌حل وای‌فای دنیا را بسنجیم!

مش وای‌فای چیست؟

جدیدترین راهکار و فناوری در دنیای شبکه‌های بی‌سیم و وای‌فای خانگی و تجاری محسوب می‌شود. این فناوری به‌جای اتکا به یک روتر مرکزی، سعی می‌کند ترافیک و فشار شبکه را روی چند روتر یا نود تقسیم کند. کاربران می‌توانند در هر نقطه خانه یا محل کار خود یک نود یا روتر نصب کنند و بعد این روترها به‌طور خودکار پیکربندی‌شده و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند تا همه‌جا زیر پوشش 
وای‌فای قرار بگیرد. 
اینترنت می‌تواند با اتصال یک مودم ADSL/VDSL یا 4G LTE به یکی از این روترها در کل شبکه پخش شود. سیستم‌های مش وای‌فای در بسته‌بندی‌های تک روتره، دو روتره و به طور عمده سه روتره به فروش می‌رسند و البته کاربران می‌توانند روترهای بیشتری خریداری و در سیستم مش وای‌فای خود نصب کنند. تنوع مشخصات و سخت‌افزارهای سیستم‌های مش وای‌فای بسیار گسترده است و اصلا نمی‌توان یک ساختار کلی برایشان تعریف کرد اما در برخی ویژگی‌ها و امکانات همانند یکدیگر هستند.

مطلب پیشنهادی

 برای کاربران خانگی کدام مناسب‌تر است: توسعه‌دهنده‌ یا مش وای‌فای؟
دلایل انتخاب، معایب و مزایای توسعه‌دهنده یا مش وای‌فای

مزایای سیستم‌های مش وای‌فای

پوشش‌دهی بهتر: یکی از اصلی‌ترین مزایا و شاید مهم‌ترین دلیل خرید یک سیستم مش وای‌فای، پوشش‌دهی بهتر محیط است. وقتی روترهای مش وای‌فای را نصب و راه‌اندازی می‌کنید، اگر متناسب با مساحت خانه یا ساختمان مورد نظرتان سیستمی درست انتخاب کرده باشید، دیگر نباید هیچ نقطه کور وای‌فای موجود باشد یا جایی پیدا شود که سیگنال‌های وای‌فای ضعیف باشند. معمولی‌ترین سیستم مش وای‌فای می‌تواند مساحتی ۲۰۰ تا ۳۰۰ مترمربعی را زیر پوشش کامل ببرد و مدل‌های پیشرفته و به‌روزتر می‌توانند مساحت‌هایی تا ۶۰۰ مترمربع را پوشش دهند.
عدم قطعی سیگنال: هیچ‌گونه روتر یا اکسس‌پوینت مرکزی در شبکه‌های مش وای‌فای وجود ندارد. همه نودها و روترها همانند یکدیگر در شبکه عمل می‌کنند و به پایداری و اتصال دائم دستگاه‌ها و کاربران به وای‌فای و اینترنت کمک خواهند کرد. شرکت‌های سازنده سیستم‌های مش وای‌فای با به‌کارگیری فناوری‌های مختلف مانند Seamless Roaming از بروز هرگونه قطعی یا شکست در لینک‌ها و ارتباطات جلوگیری می‌کنند. اگر یک روتر یا نود خراب شده و از شبکه خارج شود، به سرعت روتر نزدیک‌تر به آن اتصال دستگاه‌ها به شبکه را انجام می‌دهد. اگر کاربری از یک روتر دور شود؛ به سرعت روتر نزدیک‌تر به کاربر لینک جدیدی برقرار می‌کند تا سیگنال قوی‌تر و پایدارتری در اختیار کاربر قرار بگیرد.

یک شبکه یکپارچه:

هیچ راهکار شبکه بی‌سیمی مانند اکستندر یا تقویت‌کننده‌ها، پاورلاین‌ها و غیره همانند سیستم‌های مش وای‌فای نمی‌توانند یک شبکه بی‌سیم یکپارچه و یکدست در کل خانه ایجاد کنند. شما از هر کجای خانه یا محل کار به هر روتری متصل شوید، یک نام شبکه یا SSID خواهید دید که سرعت یکسان را تجربه می‌کنند و به تمام منابع شبکه به‌طور مساوی دسترسی دارند. نصب و پیکربندی سیستم‌های مش وای‌فای بسیار ساده در چند ثانیه اتفاق می‌افتد و اپلیکیشن‌های موبایل می‌توانند کار را ساده‌تر کنند. کاربران درگیر سازگاری و جفت کردن روترها با یکدیگر نمی‌شوند و اصلا به نحوه کار و ارتباط روترها با یکدیگر کاری ندارند. برخی سیستم‌های مش وای‌فای به‌طور هوشمند در هر لحظه از شبکه توپولوژی مش وای‌فای را پیکربندی می‌کنند.

ماژولار:

راهکار مش وای‌فای کاملا انعطاف‌پذیر است و می‌تواند برای یک خانه ۵۰ متری تا یک ساختمان چندصد متری و حتی هزار متری سفارشی‌سازی شود. یک کاربر می‌تواند بر اساس نیاز خود سیستمی با دو روتر یا چند روتر و نود خریداری کند تا بهترین شبکه بی‌سیم را بسازد. افزودن یک نود جدید به شبکه به پیچیدگی‌های زیادی نیاز ندارد و در هر زمان که لازم باشد؛ می‌توان نودهای جدیدی به شبکه افزود و وای‌فای را گسترش داد.

مزایا و معایب سیستم‌های مش وای‌فای

معایب سیستم‌های مش وای‌فای

قیمت:

فعلا هزینه خرید سیستم‌های مش وای‌فای نسبت به روترها و اکسس‌پوینت‌ها یا اکستندرها؛ بالا است. یک سیستم مش وای‌فای ساده قیمتی از ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار دارد و برخی سیستم‌های مش وای‌فای به مرز ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار می‌رسند. در نظر اول، خرید یک روتر یا تقویت‌کننده بسیار به‌صرفه‌تر از انتخاب یک سیستم مش وای‌فای است. حتی روترهای تکی مش وای‌فای نیز گران‌تر از روترهای معمولی هستند.

مقیاس‌پذیری:

همان‌طور که انعطاف‌پذیری و ماژولار بودن سیستم‌های مش وای‌فای یک مزیت برای این فناوری است، در عین‌حال نیز می‌تواند یک عیب و نقطه‌ضعف هم باشد. چون تنها هنگامی می‌توان از مزایای مش وای‌فای سود برد که به اندازه کافی روتر و نود برای پوشش‌ دادن کل ساختمان خریداری‌ شده باشد، مثلا، اگر یک ساختمان ۵۰۰ متری به ۳ دستگاه روتر مش وای‌فای نیاز دارد، خریدن ۲ دستگاه نمی‌تواند پوشش‌دهی کاملی ایجاد کند و عملا مش وای‌فای کارایی قابل انتظار را نخواهند داشت. هرچه مساحت ساختمان بیشتر باشد؛ نیاز به خرید روترهای مش وای‌فای بیشتری است.
ویژگی‌های پیشرفته: برخی از سیستم‌های مش وای‌فای بسیار ساده و کاربرپسند ساخته می‌شوند تا سریع و با سهولت نصب و پیکربندی شوند ولی در عوض، برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌های پیشرفته روترهای بی‌سیم را از دست می‌دهند. برای مثال، ممکن است امکان پیکربندی DHCP پویا یا تغییر DNS نداشته باشند. برخی روترهای مش وای‌فای تک‌بانده هستند و از هر دو فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز پشتیبانی نمی‌کنند. همین‌طور برخی ویژگی‌های مورد نیاز را برای شبکه‌های بی‌سیم امروزی مانند کنترل والدین، شبکه میهمان، کنترل ترافیک و بهبود کیفیت شبکه نداشته باشند.

سرعت:

روترهای مش وای‌فای از سرعت‌های بسیار بالای چند گیگابیتی سود نمی‌برند. در حالی‌که شاهدیم در سال ۲۰۱۸ روترهایی با سرعت‌های ۱۱ گیگابیت و بیشتر معرفی می‌شوند؛ روترهای مش وای‌فای حداکثر از سرعت‌های ۲ الی ۳ گیگابیت برخوردار هستند. فناوری مش‌وای‌فای بیشتر از سرعت، روی پوشش‌دهی و پایداری سیگنال‌ها و شبکه تمرکز دارد. بنابراین بهتر است گیمرها، مالتی‌مدیاکارها و کاربرانی که نیازمند سرعت‌های بسیار بالا هستند، یک روتر سه بانده امروزی خریداری کنند.

مطلب پیشنهادی

مش وای‌فای: حلال مشکلات شبکه بی‌سیم خانگی
نسل جدیدی از روترها در سال ۲۰۱۷ وارد بازار می‌شوند!

جمع‌بندی: خوب یا بد؟

در حال حاضر، سیستم‌های مش وای‌فای بهترین و به‌روزترین فناوری و راهکار برای استفاده از یک وای‌فای خوب هستند. افزایش تعداد دستگاه‌ها و کاربرهای متصل به وای‌فای در سال‌های اخیر، موجب شده نیاز به شبکه‌های مش وای‌فای یک ضرورت شود نه یک گزینه انتخابی! اما این سیستم‌ها هنوز به تکامل کامل نرسیده‌اند و گران‌قیمت هستند. کاربرپسند طراحی شده‌اند ولی فاقد برخی ویژگی‌های پیشرفته مورد نیاز کاربران هستند. تصمیم‌گیرنده نهایی درباره خرید یک سیستم مش وای‌فای، خود کاربران هستند و این‌که بدانند دقیقا چه انتظاری از وای‌فای خانه‌شان دارند!


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه         ثبت اشتراک نسخه  آنلاین 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال