علم می‌تواند ذهن‌مان را بخواند
تصویری از مغز درحال شکل دادن به ایده‌ای نو
وقتی یک شخصیت کارتونی یک ایده به ذهنش می‌رسد، یک چراغ بالای سرش روشن می‌شود. این یک استعاره است از این‌که یک فکر جدید چطور در یک لحظه به مغز انسان خطور می‌کند. بنا به تحقیقی که اخیرا در نشریه "نقشه‌برداری مغز انسان" منتشر شده است، عصب‌پژوهان دانشگاه Carnegie Mellon برای اولین بار از این لحظه فیلم‌برداری کرده‌اند.

1606683296_1_0.gif

محققان به 16 شرکت‌کننده حقایقی در مورد زیستگاه و رژیم غذایی هشت حیوان منقرض ‌شده آموختند. درحین یادگیری، محققات با استفاده از fMRI تصاویری از مغز شرکت‌کنندگان گرفتند. وقتی یک کامپیوتر نتایج را آنالیز کرد، محققان دریافتند که مغز هر شرکت‌کننده هنگام یادگیری اطلاعات جدید بخش‌های مشابه‌ای را فعال می‌کند، اما هر یک از حیوانات منقرض شده در مغز شرکت‌کنندگان ظاهری متفاوت داشتند.

برای مثال، وقتی شرکت‌کنندگان در تحقیق قبلی آموخته بودند که olinguito گوشت نمی‌خورد و اغلب میوه می‌خورد، مغز آن‌ها این اطلاعات را در چند بخش جداگانه ذخیره کرد. محققین همچنین مشاهده کردند که مغز شرکت‌کنندگان حتی بعد از این‌که چیز دیگری به آن‌ها آموخته می‌شود، می‌توانند تا اطلاعات را ذخیره کنند.

تحقیقاتی مثل این می‌تواند به محققین در درک بهتر چگونگی پردازش مغز و ذخیره اطلاعات کمک کند. همچنین، می‌تواند به آموزگاران در ارائه بهتر درس‌ها کمک کند. این تحقیقات می‌تواند امیدی باشد در درمان مغزهایی که دیگر قادر به یادآوری اطلاعات نیستند. مثل افرادی که آلزایمر یا دیمنشیا دارند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟