صفحه‌نمایش‌های منحنی با فناوری‌های جدید
تلویزیون‌های SUHD سامسونگ چه تفاوت‌هایی دارند؟
سامسونگ به تازگی چند تلویزیون جدید و البته گران قیمت را تحت عنوان SUHD روانه بازار کرده است. اما به واقع SUHD چیست؟ آیا این سری تلویزیون با مدل‌های قبلی تفاوت‌های زیادی دارند و از فناوری‌های بسیار جدیدی بهره می‌برند؟

SUHD سرنام عبارت Ultra High Definition است. اما در خصوص حرف S اطلاعی در دست نیست. شاید منظور Super UHD ،Sassy UHD یا شاید Samsung UHD است. پاسخ رسمی سامسونگ این است که این حرف بیانگر چیز خاصی نیست. اما باید گفت که SUHD در واقع چیزی بیش از یک Samsung LCD TV با دقت تصویر 4K/UHD و مجموعه‌ای خاص از ویژگی‌ها نیست. اما این ویژگی‌ها، ویژگی‌هایی بسیار جالب هستند، که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

در نخستین گام باید به این مسئله اشاره کنیم که برخلاف فناوری‌های پلاسما یا OLED TV ، نام SUHD مشخصه فناوری جدید و مجزایی نیست. در واقع می‌توان گفت که SUHD یک فناوری بهینه شده LCD است. این تلویزیون‌ها عموماً دارای صفحه‌نمایش منحنی هستند که دارای دقت تصویر Ultra HD 4K بوده و از LED-backlit LCD بهره می‌برند. اما درست مثل تلویزیون‌های جدید پیشرفته، تلویزیون‌های SUHD دارای ویژگی‌های جدیدی هستند که می‌تواند کیفیت تصویر یک LCD را بسیار بالا ببرند. سامسونگ برای این ویژگی‌های از اسامی اختصاصی خود استفاده می‌کند که در اینجا دو عدد از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

فناوری نانو کریستال

کوانتوم دات بهترین نامی است که می‌توانیم برای فناوری تلویزیونی که به تازگی وارد بازار شده است، استفاده کنیم. اما سامسونگ برای این فناوری‌ها نام‌های خودش را دارد. مثل فناوری نانو کریستال که تقریباً در تمامی تلویزیون‌های Samsung SUHD TV که در سال 2015 روانه بازار شدند وجود دارد.

اما کاری که آن‌ها می‌کنند حتی بهتر هم هست. پانل‌های LED توسط فناوری کوانتوم دات یا نانو کریستال تقویت شده‌اند که می‌تواند تعداد رنگ‌های قابل نمایش را به شدت افزایش دهد. باید گفت که هر شرکت نام مخصوص به خود را روی فناوری کوانتوم دات قرار داده است. به طور مثال، سونی نام این فناوری را Triluminous گذاشته است یا اینکه LG به آن Prime UHD می‌گوید.

Peak Illuminator Ultimate / Peak Illuminator Pro

فناوری HDR یا High Dynamic Range به منظور ارتقا کنتراست تصویر طراحی شد که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کیفیت تصویر است. استفاده از این فناوری البته هنوز چندان فراگیر نشده است اما هم نت‌فلیکس و هم آمازون هر دو در سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی در جهت ارائه این فناوری داشته‌اند. سامسونگ اما نام خود را روی این فناوری گذاشته است و آن را HDR Peak Illuminator Ultimate می‌نامد. این فناوری در سری  JS9500 تلویزیون‌های منحنی SUHD به کار رفته است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟