باتری که توسط باکتری شارژ می‌شود
از حالا به‌بعد اسمارت‌فون‌های خود را با باکتری شارژ کنید
محققان دانشگاه Binghamton در شهر نیویورک آمریکا موفق شدند روی یک برگه کاغذ؛ باتری بسازند که توسط باکتری شارژ می‌شود. هدف از اجرای این پروژه ساخت باتری‌های میکروالکترونیک یک‌بار مصرف است. اما مهم‌ترین ویژگی این باتری‌ها؛ قابلیت کار کردن برای چندین هفته با استفاده از مایعی است که سرشار از باکتری است.

1606683296_1_0.gif

محققان این پروژه می‌گویند: "این روش ساخت باعث کاهش وقت و هزینه می‌شود و طراحی خاص آن می‌تواند یک انقلاب جدید در زمینه استفاده از بیوباتری‌ها به‌عنوان یک منبع انرژی در مناطق دوردست؛ خطرناک یا با منابع محدود باشد."

آن‌ها برای رسیدن به این هدف؛ از یک تکه کاغذ کروماتوگرافی و یک نوار از نیترات نقره که در زیر یک لایه از موم قرار گرفته بود استفاده کردند. در نیمه دیگر کاغذ؛ از پلیمر رسانا به‌عنوان آنود استفاده شد و مایع سرشار از باکتری نیز درون یک مخزن ریخته شد. در این حالت واکنش سلولی باعث شارژ شدن باتری شد.

مطمئنا با این باتری نمی‌توان یک خودرو را به‌راه انداخت؛ اما از آن برای شارژ یک دستگاه کوچک می‌توان استفاده کرد. میزان خروجی این پکیج در حالتی‌که از شش باتری در سه سری موازی استفاده شده باشد، 31.51 میکرووات در 125.53 میکروآمپر است اما اگر ترکیب آن 6x6 باشد این دو عدد به‌ترتیب برابر با 44.85 و 105.89 خواهند بود.

مطلب پیشنهادی

باتری‌های جدید با چند ثانیه شارژ تا چندین روز دوام می‌آورند
ابرخازن‌هایی که فعلا در حد ایده مفهومی هستند

محققان بر این باورند که باتری ساخته شده آن‌ها قادر است تا سنسورهای گلوکزی را به جریان بیاندازد؛ پاتوژن‌‌ها را شناسایی کند یا این‌که الکترونیک‌های کوچک را بدون این‌که تأمین‌کننده‌های معمول انرژی در اختیار باشد؛ زنده نگه دارد.

جالب این‌که؛ این تیم پیش از این نیز باتری باکتریایی ساخته و این بار نخست آن‌ها نیست. اولین نمونه باتری این محققان در سال 2015 توسعه پیدا کرد که با ظاهر تاشوی خود بیشتر شبیه کبریت بود.

در آخر؛ به یک مورد دیگر هم باید اشاره کرد. این تیم در اوایل سال جاری میلادی از طرح جدیدی رونمایی کرد که از ستاره‌هایی که نینجاها به دشمنان خود پرتاب می‌کنند الهام گرفته شده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟