آیا فناوری هوشمند و بیماری آسم می‌توانند مشکل آلودگی تهران را حل کنند
اسپری‌های هوشمند بیماران آسم به مانیتورینگ آلودگی هوا کمک می‌کند
آیا مبتلایان به آسم می‌توانند ناجی انسان‌ها شوند و محققان با داده‌های جمع‌آوری شده از این افراد قادر به تغییر شکل شهرها در آینده خواهند بود؟

شاید گفتن این جمله کمی زیاده از حد باشد؛ اما پروژه جدید جذابی در لویی‌ویل کنتاکی در آمریکا در حال انجام است که می‌تواند روی سیاست‌های محیط زیست محلی تأثیرگذار باشد. محققان در این پروژه قصد دارند به‌کمک اطلاعاتی که از مبتلایان به بیماری آسم و سنسورهای متصل نصب شده روی آن‌ها به‌دست می‌آید؛ به حفظ محیط زیست کمک کنند.

این پروژه روی اسپری‌های آسم متصل به‌هم تکیه دارد که قادر هستند اطلاعات مربوط به زمان و مکانی که نشانه‌‌های آسم پدیدار می‌شود را جمع‌آوری کنند و از آن برای شناسایی آلودگی در شهرهایی مانند تهران که همواره جزء 10 شهر آلوده دنیا هستند؛ استفاده کنند.

اسپری‌های مورد استفاده در پروژه فوق با همکاری مشترک Propeller Health و AIR Louisville تولید شده است. 

«مردیت بَرت» معاون علوم و تحقیقات در Propeller Health می‌گوید: "Propeller یک شرکت دیجیتالی در زمینه بهداشت و سلامت است و توجه و تمرکز آن بر روی بهبود حال افرادی است که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند."

وی در ادامه می‌گوید: "در همین راستا؛ موفق به توسعه یک پلتفرم تحت رهبری بخش دیجیتال شده‌ایم که از سنسورهای وایرلسی که بلوتوث آن‌ها فعال است؛ استفاده می‌کند. این سنسورها می‌توانند اطلاعاتی در خصوص این‌که بیماران بیماری‌های تنفسی عموما در چه مکانی؛ چه زمانی و چگونه از اسپری خود استفاده می‌کنند؛ را جمع‌آوری کنند. این یک ابزار فوق‌العاده باارزش برای وسیله‌ای است که بیماران از آن برای کنترل آسم خود استفاده می‌کنند. از اطلاعات به‌دست آمده می‌توان مشخص کرد که نشانه‌های بیماری بیشتر در چه مکان‌هایی و تحت چه شرایط محیطی خود را بروز می‌دهند."

برت می‌افزاید: "دیتایی که از طریق دستگاه‌های هوشمند به‌دست می‌آید نسبت به دیتایی که از محرک‌های همیشگی مانند آلودگی به‌دست می‌آید دارای چندین مزیت و برتری است. با به‌کارگیری این سنسورهای می‌توانیم اطلاعات را در عرض چند ثانیه در یک محدوده 10 متری به‌دست بیاوریم."

وی ادامه می‌دهد که: "به این ترتیب می‌توانیم ادعا کنیم که اطلاعات جمع‌آوری شده فوق‌العاده دقیق هستند و کمک می‌کنند تا اقدامات فوری برای جلوگیری از آن صورت گیرد. سپس با یکپارچه‌سازی این داده‌ها می‌توان به اطلاعات خوبی بر اساس روز؛ ماه؛ فصل و حتی سال دست پیدا کرد. واقعاً ابزار قدرت‌مندی در اختیار داریم."

وقتی مهلت ثبت‌نام برای داوطلبان شرکت در این پروژه در ماه سپتامبر به‌پایان رسید؛ بیشتر از یک هزار و صد نفر شرکت کرده بودند. تا به‌امروز؛ این پروژه موفق شده حدود 97 هزار نقطه اطلاعاتی به‌دست بیاورد.

مسئولین این پروژه امیدوار هستند که این اطلاعات بتواند تغییری در زندگی افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی ایجاد کند. برت در آخر می‌گوید: "اطلاعات جمع‌آوری شده از این روش؛ می‌تواند به تصمیم‌گیرندگان و سیاست‌گذاران در سطح شهر و کشور کمک کند تا متوجه شوند چه اقداماتی می‌تواند بیشترین تأثیر در زمینه بهبود کیفیت زندگی برای بیماران مبتلا به آسم را به‌همراه داشته باشد."

امیدوار هستیم که این تحقیقات نتایج پرباری را به‌همراه داشته باشد تا از آن بتوان برای تهران که این روزها به‌دلیل آلودگی بسیار زیاد تاحدودی فلج شده و سلامتی ساکنان آن را به‌خطر انداخته؛ استفاده کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟