موفقیت سامسونگ در آزمایش نمونه اولیه شبکه 5G
5G در المپیک زمستانه پیونگ چانگ مورد استفاده قرار می‌گیرد
آن‌گونه که اتاق خبر سامسونگ گزارش کرده است، این شرکت کره‌‌ای با موفقیت توانسته است نمونه اولیه شبکه 5G را مورد آزمایش قرار دهد. آزمایشی که با همکاری موسسه تحقیقات تلفن‌های همراه چین انجام شده است. همکاری سامسونگ با این موسسه از ژوئن سال جاری میلادی و زمانی که سامسونگ به مرکز نوآوری 5G چین ملحق شد آغاز شد.

shabake-mag.jpg

در این آزمایش که در شهر پکن انجام شد، سامسونگ با موفقیت توانست دو فناوری زیربنایی 5G را آزمایش کند. فناوری اول یک مدولاسیون فضایی بوده که راهکاری برای افزایش نرخ انتقال داده‌ها است، بدون آن‌که یک سامانه به افزایش پهنای باند نیازی داشته باشد. فناوری دوم که FBMC سرنام Filter Bank Multicarrier نام دارد، راهکار جدیدی است که به منظور تقسیم‌بندی سیگنال‌های حامل به کانال‌های مختلف در طیف فرکانس‌‌های مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دو فناوری در فرکانس کاری 3.5 گیگاهرتز که نزدیک به محدوده شبکه‌های LTE است مورد آزمایش قرار گرفته‌‌اند. این چنین فرکانس بالایی بیشتر برای محیط‌های شهری و مراکز پر ازدحام همچون مترو که گوشی‌های همراه زیادی نزدیک به یکدیگر قرار دارند، مناسب است.

مطلب پیشنهادی

چگونه 5G زندگی ما را هیجان‌انگیز می‌کند؟
کاربردها و دستاوردهای نسل بعدی شبکه‌های موبایل

اما فرکانس‌های بالا یکی از مشکلات شبکه‌های 5G به شمار می‌روند به دلیل این‌که در فضاهای باز مناسب نیستند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که فرکانسی که در این آزمایش مورد استفاده قرار گرفته است در کاربردهای محدود مورد استفاده قرار گیرد. سامسونگ هدف کلی این آزمایش‌ها را بررسی عملکرد فرکانس‌های بسیار بالا که در اصطلاح تخصصی به آن طول موج میلی‌متری فرکانس (millimeter wave frequencies) در حوزه ارتباطات همراه می‌گویند و همچنین بررسی این موضوع که تا چه اندازه داده می‌توانند از یک سامانه بدون مشکل عبور کنند عنوان کرده است. دای ژون ژانگ، مدیر ارشد بخش تحقیق و توسعه سامسونگ در این ارتباط گفته است: «سامسونگ توسعه فناوری شبکه‌های نسل پنجم را در کنار CMRI در دستور کار خود قرار داده است. برای آن‌که به روند توسعه و استانداردسازی شبکه‌های نسل پنجم و همچنین تجاری‌سازی آ‌ن‌ها در چین شتاب بیشتری ببخشیم باید به تقویت همکاری‌ها با دولت چین و همچنین اپراتورها ادامه دهیم.»

مطلب پیشنهادی

شبکه‎های 5G برای ما چه خواهند کرد؟
چشم‌انداز شهرهای هوشمند

دو شرکت کره‌ای سامسونگ و ال‌جی به شدت در تلاش هستند به دستاوردهای مهمی در زمینه شبکه‌های نسل پنجم نائل شوند. مهم‌تر آن‌که سامسونگ در این زمینه به موفقیت‌هایی نیز دست پیدا کرده و اعلام داشته است، شبکه‌های نسل پنجم به شکلی تجاری و حرفه‌ای در المپیک زمستانه پیونگ چانگ که سال 2018 برگزار می‌شوند، مورد استفاده قرار خواهند گرفت. سامسونگ از سال 2014 میلادی سرمایه‌گذاری‌های کلانی را به منظور تجاری‌سازی شبکه‌های 5G آغاز کرد. این شرکت در نظر دارد تا سال 2018 توانایی به کارگیری این مدل از شبکه‌های ارتباطی را در مقیاس جهانی عملیاتی کند. همین موضوع باعث خواهد شد تا دستیابی به سرعت بسیار بالای اتصال تلفن‌های همراه سریع‌تر از پیش‌بینی کارشناسان به واقعیت تبدیل شود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟