با استفاده از مرورگر کروم
چگونه برنامه‌های آندرويد را در محیط ویندوز و مک اجرا كنيم؟
سال گذشته گوگل یک قابلیت بزرگ را به نوت‌بوک‌هایش (کروم بوک) اضافه کرد و آن امکان اجرای برنامه‎های آندروید روی آنها بود. در حقيقت ایده این کار با حضور تعداد اندکی از برنامه‎هایی شکل گرفت که با این پلتفرم سازگاری داشتند. حالا گوگل این قابلیت را به مرورگر دسكتاپ خود یعنی گوگل کروم هم اضافه کرده است. با انجام این کار از این پس شما قادر خواهید بود از داخل مرورگر کروم اکثر برنامه‎های آندرويدی را روی کامپیوتر ویندوز یا مک خود اجرا کنید.

1606683296_1_0.gif

قبل از اینکه به سراغ روش انجام این کار برویم، باید به این نکته توجه داشته باشید که برنامه‎های آندرويدی به گونه‎ای طراحی شده‎اند که روی سیستم‌عامل آندرويد اجرا شوند. اما اخيرا گوگل چیزی به نام App Runtime for Chrome یا به اختصار ARC را معرفی كرده است که برنامه‎های مخصوص آندرويد را قادر می‎سازد تا از داخل مرورگر کروم اجرا شوند. اما این کار شبیه به (یا به راحتی) نصب برنامه‎های آندرويدی از Play Store و اجرای آنها نیست، زیرا برای انجام این کار مراحل مختلفی در پشت صحنه یک دستگاه آندرويدی انجام می‎شود تا شما بتوانید این کار را به راحتی انجام دهید و امکان پشتیبانی از انجام این مراحل (هنوز) روی پلتفرم دسکتاپ وجود ندارد. حرکت گوگل به این سمت حاکی از آن است که آوردن برنامه‎های آندروید به کروم می‎تواند امکانات بسیار زیادی را در اختیار توسعه‌دهندگان این برنامه‎ها قرار دهد. در حال حاضر انجام چنین کاری مراحل آزمایشی و نخستين خود را سپری می‎کند و ممکن است تمام برنامه‎ها آن گونه كه شما انتظار دارید کار نکند. خوشبختانه این فناوری در حال تکامل است و هر چه از زمان آن می‎گذرد، برنامه‎های بیشتری از این فناوری پشتیبانی خواهند کرد، هر چند همین حالا نیز بسیاری از برنامه‎های معروف و محبوب روی مرورگر کروم قابل اجرا هستند. در ادامه چگونگی انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.

ابتدا مطمئن شوید كه نرم‌افزار گوگل کروم را نصب کرده‌اید. سپس از طریق وب استور کروم برنامه ARC Welder را دانلود كنيد. بعد از اینکه این برنامه نصب شد آن را از طریق Chrome app launcher اجرا كنيد.

اولین بار که این برنامه اجرا می‎شود، ARC welder از شما می‎خواهد تا یک دایرکتوری را برای ذخیره محلی تعیین كنيد. روی گزينه Choose کلیک کنید و یک پوشه روی کامپیوتر خود را به آن اختصاص دهید و سپس ادامه فرآیند کار را پیگیری کنید.

حالا ARC Welder از شما می‎خواهد که یک APK را انتخاب کنید. قبلا اشاره کردیم که این فرآيند به راحتی نصب یک برنامه از Play Store (حداقل در حال حاضر) نیست. البته اضافه كردن یک APK هم آنقدرها کار دشواری نیست.  APK نام پسوند برنامه‎های آندروید است و اکثر (البته نه همه) برنامه‎های موجود در دستگاه آندرويدی شما اساسا فایل‌های APK هستند. شما می‎توانید به طور قانونی فایل‌های APK را با استفاده از APK downloader از Play Store دانلود کنید. تنها کافی است لینک یک برنامه رايگان را از Play Store کپی کرده و وارد آن کنید تا فایل APK مورد نظر برای شما دانلود شود. بعد از اینکه فایل APK مورد نظر خود را در اختیار داشتید، روی دکمه Add your APK کلیک کنید و با انتخاب فایل آن را روی کامپیوتر خود بارگذاری کنید.

بعد از بارگذاری فایل APK، برنامه ARC Welder از شما می‎پرسد که برنامه مورد نظر در کدام جهت (طولی یا عرضی) باید اجرا شود، چه نوع دستگاهی (موبایل یا تبلت) باید برای اجرای آن شبیه سازی شود و آیا این برنامه می‎تواند به clipboard دسترسی داشته باشد یا خیر. بعد از این که گزینه‎های مربوطه را انتخاب کردید روی دکمه Launch App کلیک کنید.

و بعد از آن برنامه باید اجرا شده و قابل استفاده باشد.

خبر خوش این که می‎توان چنین برنامه‎هایی را بسیار راحت در یک محیط غیر آندرويدی اجرا کرد و اسکرول کردن در محیط آن نيز به خوبی انجام می‎شود. از آنجا که ARC Welder مراحل آزمایشی خود را سپری می‎کند، ممکن است برخی مشکلات اجرایی در آن به وجود آید. برای نمونه ممکن است وقتی یک برنامه نیاز به دسترسی به دوربين پیدا می‎کند شما با قفل کردن و از کار افتادن برنامه مواجه شوید. با توجه به محدودیت‎های سخت‌افزاری نباید هنوز انتظار داشته باشید كه بتوانيد Temple Run را روی آن بازی کنید.

قطعا این نقطه آغازی در جهت حرکت به سمت خدمات موبایل گوگل است. این ایده سبب خواهد شد تا برنامه‎های آندروید به محیط لپ‌تاپ‎ها و کامپیوترهای دسکتاپ راه پیدا کنند و تنها محدود به سیستم‌عامل کروم نباشند. باید منتظر بود و دید که چگونه گوگل روی این موضوع تمرکز خواهد کرد و چه زمانی می‎توان امیدوار بود که برای اجرای یک برنامه دیگر Play Store تنها گزینه پیش‌رو نخواهد بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟