امنیت لپ‌تاپ با هفت قدم ساده
امنیت لپ‌تاپ و اطلاعات درون آن برای بعضی‌ها یک نگرانی ساده است و برای بعضی‌ها کابوس شبانه. فرقی نمی‌کند شما از کدام دسته هستید؛ در این مقاله با 7 نکته ساده آرامش خیال را به وجودتان بازمی‌گردانیم.

1606683296_1_0.gif

تصور کنید فردا از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید ویروسی لپ‌تاپ‌تان را آلوده کرده و تمام فایل‌های‌تان محو شده است. عکس‌های خانوادگی، فهرست رمزهای عبور و گزارشی که قرار بود در جلسه شرکت ارائه کنید. اگر یک سارق لپ‌تاپ‌تان را بدزدد چه اتفاقی می‌افتد؟ تمام آن اسناد ارزشمند و کامپیوتری که کلی خرج روی دستتان گذاشته حالا به دست آن مجرم افتاده است. اصلا لپ‌تاپ‌تان رمزعبور داشت؟ اگر نه که سارق می‌تواند از اطلاعات‌تان برای دسترسی به حساب‌های بانکی‌تان استفاده کند، به نام شما اکانت جدید بسازد و حتی از اسناد کاری‌تان برای کلاه‌برداری استفاده کند. چگونه از خودتان و شرکت‌تان در برابر چنین تهدیدهایی محافظت کنید؟

می‌توانید این قدم‌ها را برای امنیت لپ‌تاپ‌ بردارید:

1- روی آن رمزعبور بگذارید
یک رمزعبور قوی نقش خط مقدم دفاع در برابر دسترسی‌های بدون اجازه را ایفا می‌کند. چه چیزی سبب می‌شود تا یک رمزعبور قوی باشد؟ کلید کار طول رمزعبور است. رمزعبورها باید حداقل هشت کاراکتری باشند و حروف و اعداد و کاراکترهای ویژه را دربربگیرند. هرگز از نام، نام کاربری، نام شرکت، اسم حیوان خانگی و تاریخ تولد خودتان به عنوان رمزعبور استفاده نکنید. این موارد اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند و به راحتی حدس زده می‌شوند. یک چیز خاص به ذهن‌تان نمی‌رسد؟ نام آهنگ یا فیلم مورد علاقه‌تان را امتحان کنید.

2- فایروال نصب کنید
فایروال یا دیواره آتش یک جزء نرم‌افزاری یا سخت‌افزای است که از دسترسی بدون اجازه‌ هکرها، ویروس‌ها و کرم‌ها به کامپیوترتان جلوگیری می‌کند. روترها فایروال داخلی دارند اما برای حفاظت از تهدیدات درون شبکه‌ای باید مطمئن شوید که فایروال کامپیوترتان هم فعال باشد.

3- ضد-همه‌‌چیز نصب کنید
ضدویروس، ضدبرنامه‌های خراب‌کاری، ضدبرنامه‌های جاسوسی و نرم‌افزارهای سد کننده تبلیغات از کامپیوتر شما در برابر تهدیدهای امنیت سایبری از جمله کرم‌ها، تروجان‌‌ها و هکرها محافظت می‌کنند. خیلی از بسته‌های نرم‌افزاری ضدویروس شامل حفاظت از برنامه‌های جاسوسی و خراب‌کاری هم می‌شوند اما متوقف‌کننده‌های تبلیغ باید جداگانه نصب شوند. نرم‌افزار سدکننده تبلیغات از این جهت مهم است چون در مقابل تبلیغات مزاحم و تخریبی که می‌توانند کامپیوتر شما را آلوده کنند، دفاع می‌کند.

4- زود به زود به‌روزرسانی کنید
حالا که ضدویروس نصب شده است باید از آن نگهداری کنید. همواره به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار را چک کنید. بیش‌تر برنامه‌ها هنگام ارائه یک به‌روزرسانی جدید به شما هشدار می‌دهند. به‌روزرسانی در هر نرم‌افزار و اپلیکیشنی مهم است چرا که بعضی به‌روزرسانی‌ها برای اصلاح یک تهدید امنیت سایبری در نسخه قبل ارائه می‌شوند.

5- از وای‌فای عمومی اجتناب کنید
وای‌فای عمومی یکی از مهم‌ترین تهدیدات امنیتی لپ‌تاپ به‌شمار می‌آید. وای‌فای عمومی ناامن به هکرها امکان می‌دهد تا از فعالیت‌های شما جاسوسی کنند، به اطلاعات‌تان دسترسی پیدا کنند و حتی فایل‌ها را دست‌کاری یا پاک کنند. این مشکل زمانی نگران کننده است که از وای‌فای عمومی برای بانک‌داری آنلاین استفاده کنید یا به حساب‌های شخصی‌تان سر بزنید. هرگز به وایفای عمومی متصل نشوید و اطمینان حاصل کنید اتصال اینترنت خانه و محل کارتان رمزعبور داشته باشد.

6- روی امنیت فیزیکی سرمایه‌گذاری کنید
به گفته شرکت کینگستون، در آمریکا هر 53 ثانیه یک لپ‌تاپ دزدیده می‌شود. هرگز کامپیوترتان را به حال خود رها نکنید، حتی برای یک دقیقه. قاپ‌زنی لپ‌تاپ حتی در محیط‌های شلوغ مثل کتاب‌خانه هم به سادگی صورت می‌گیرد. اما بدترین جا برای رها کردن لپ‌تاپ به حال خود کجا است؟ در ماشین. در سال 2011 تقریبا 25 درصد سرقت لپ‌تاپ‌ها از اتومبیل‌ها صورت گرفته است. سارقین در پارکینگ‌ها به دنبال اشیای گران‌بها هستند و تبحر بالایی در پیدا کردن چیزهای مخفی شده دارند. اگر می‌خواهید واقعا لپ‌تاپ‌تان را قفل کنید، به دنبال خرید یک کابل امنیتی لپ‌تاپ باشید.

7- پشتیبان‌گیری کنید
با آن‌که تمام این نکات امنیتی از اطلاعات شما حفاظت می‌کنند اما هیچ‌چیز کاملا نفوذناپذیر نیست. حتما از اسناد مهم‌تان روی یک هارد درایو خارجی پشتیبان بگیرید. البته هارد درایو هم باید در یک جای امن قرار گیرد.

این نکات را قطعی و حتمی نپندارید. این سیاست‌های امنیتی تا 85 درصد از سرقت لپ‌تاپ‌ها جلوگیری می‌کند. پس همین حالا برای امن کردن اموال فیزیکی و هویت‌تان دست به کار شوید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟