حرکت خودروها زیر اتوبوس
اتوبوس چینی غول‌پیکری که مشکل ترافیک را حل کرد!
این روزها ترافیک در تمام دنیا به‌ویژه شهرهای بزرگ به معضل لاینحل تبدیل شده؛ اما چینی‌ها با ابداع یک روش خاص یعنی ساخت اتوبوسی که خودروها در زیر آن حرکت می‌کنند می‌توانند در این زمینه انقلاب به‌پا کنند.

شش سال پیش بود که چینی‌ها یک ایده عجیب و خارق‌العاده به سرشان زد: یک اتوبوس عظیم‌الجثه که خودروهای کوچکتر قادر هستند زیر آن حرکت کنند. این روش علاوه بر جابجایی صدها مسافر از طریق اتوبوس در عین حال از نظر هزینه‌ای برای رفع مشکل ترافیک کاملا معقولانه و منطقی بنظر می‌رسد. این ایده روز گذشته از یک مدل کوچک و مینیاتوری به اندازه‌های واقعی در عمل تبدیل شد و برای اولین بار در شهر Qinhuangdao پیاده‌سازی شد. پروژه مذکور که TEB یا Transit Elevated Bus نامیده می‌شود با هدف جابجایی ۳۰۰ مسافر ساخته شده و طول اتوبوس آن به ۲۲ متر می‌رسد.

عرض این اتوبوس 7.8 متر و ارتفاع آن 4.8 متر است. یعنی این‌که ارتفاع آن کمی از یک اتوبوس دو طبقه بیشتر است. هم‌چنین تنها خودروهایی که ارتفاع آنها کمتر از دو متر است می‌توانند زیر TEB حرکت کنند. طبق عکسهایی که منتشر شده TEB از شانزده چرخ استفاده می‌کند و توسط ۸ ریل هدایت می‌شود. سرعت آن به ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. اما متأسفانه این اتوبوس در دمویی که دیروز برگزار شد با سرعت بسیار کم و محتاطانه‌ای مسافت کوتاه ۳۰۰ متری را طی کرد.

این رونمایی بیش از این‌که یک تست فنی باشد جنبه نمایشی و تبلیغاتی داشت. البته این سیستم در حال حاضر یک نقطه ضعف دیگر هم دارد: تنها می‌تواند در یک مسیر مستقیم حرکت کند. در مسیر آن هیچ پل؛ چراغ راهنمایی؛ خط عابر پیاده یا گردش به راست و چپ وجود ندارد. در صورت وجود این موانع معلوم نیست که به چه صورت می‌تواند عمل کند.

مخترع و رئیس تیم مهندسی پروژه TEB در این‌باره گفته که اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود یک سال تا یک سال و نیم دیگر شاهد ورود این ایده و مفهوم به دنیای واقعی و بازار خواهیم بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

1607870047_0.gif

ایسوس

نظر شما چیست؟