روباتی که با چاپ سه‌بعدی پل می‌سازد
آزمایشگاه Joris Laarman حدود ۱۲ سال است که بی‌وقفه در زمینه تولید کارهای هنری و مبلمان فعالیت می‌کند. آن‌ها از همان ابتدای کار تصمیم گرفتند تا طرح‌های خود را با به‌کارگیری فناوری چاپ سه‌بعدی به مرحله بالاتری ببرند. هرچند پرینترهایی که در آن زمان وجود داشتند، قادر به ساخت طرح‌های بزرگ نبودند. برای همین بعد از بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیدند تا سیستم خودشان را بسازند و نام آن را چاپ سه‌بعدی چند محور یا MX3D نامیدند.

«تیم گورتجنز» رئیس فناوری آزمایشگاه Joris Laarman می‌گوید: با خودمان فکر کردیم چرا یک روبات صنعتی نداشته باشیم؛ یک ماشین جوش‌کاری پیشرفته به آن وصل کنیم و ببینیم که چه می‌کند؟ در آغاز راه یک نرم‌افزار طراحی کردیم تا بازوی این روبات صنعتی را کنترل کند. بعد اکسترودر را به آن وصل کردیم (اکسترودر قسمت‌هایی از پرینتر است که ماده را بیرون می‌کشد) و شروع به چاپ با مس و آلومینیوم کردیم. بیشتر پرینترهای سه‌بعدی ابزار اکسترودر را به یک فریم وصل می‌کند که به آن‌ها قدرت حرکت در سه محور را می‌دهد. اما MX3D شش محور دارد: این روبات؛‌ یک روبات سیار است که می‌تواند به‌همراه و در اطراف ساختار چاپ‌شده حرکت کند و در نتیجه هر جسمی با هر اندازه و شکلی را طراحی و تولید کند.

اما باید دید این روبات در دنیای واقعی چگونه عمل می‌کند. به‌همین دلیل تیم تحقیق می‌خواهد برای اثبات توانایی‌های MX3D در ساخت اشیاء و اجسام با دوام و در اندازه بزرگ؛ یک پل فلزی را در آمستردام چاپ و تولید کند. شهر آمستردام 165 کانال دارد و همین امر نیاز به پل بر روی کانال‌ها را ضروری کرده است. آن‌ها می‌خواستند پروژه‌ای را به انجام برسانند که هم فناوری را به نمایش بگذارد و در عین‌حال همگان را به تحسین وادار کند.

«تیم گورتجنز» می‌گوید برای همین؛ ایده چاپ یک پل به ذهنمان رسید. چون به‌هر حال ما هم هلندی هستیم.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز