کالبدشکافی قلم اپل: دنیایی از فناوری‌های کوچک در قالبی بسیار محدود
وقتی بیرون قلم اپل را می‌بینیم ظاهرش مانند یک پلاستیک قابل بازیافت است؛ ولی با کالبدشکافی آن می‌بینیم که پر از فناوری‌های ریز و کوچک است. قرار نیست که شما بتوانید در حالت عادی آن‌ها را ببینید مگر این‌که آن‌قدر جرأت داشته باشید تا قلم را بکشنید.

برای این‌که بتوانید قلم اپل را بشکافید و اجزای داخلی آن را به نمایش بگذارید به ابزاری قوی و نیرومند نیاز دارید. کاملا مشخص است که این دستگاه به‌ هیچ‌عنوان توسط کاربر قابل تعمیر نیست. قسمت اعظم فضای داخلی قلم اپل را یک باطری لیتیوم-یون بسیار کوچک و ناچیز در برگرفته است. ولتاژ این باطری 3.82 ولت است و توان آن 0.329 وات‌ساعت است. این مقدار ۵ درصد شارژ باطری که برای گوشی آی‌فون 6S نیاز است را تأمین می‌کند. اما خیلی جالب است که این باطری با این حجم کم و توان ناچیز می‌تواند شارژ دستگاه را تا ۱۲ ساعت تأمین کند.

مطلب پیشنهادی:  آیا آی‌پد پرو می‌تواند دنیای طراحان گرافیکی را عوض کند؟

اما قلب قلم اپل یک مدار الکتریکی بسیار کوچک است که تنها یک گرم وزن دارد. اما می‌بینیم که روی همین برد چندین مؤلفه قرار گرفته است. این مؤلفه‌ها شامل ST میکروالکترونیکس؛ STML151UCY6 با مصرف برق بسیار پایین؛ و یک واحد میکروکنترلر Cortex-M3 مبتنی بر ARM و ۲۳ بیت است.

در قسمت انتهایی این قلم شاهد هستیم که برد الکتریکی بسیار کوچکی قرار دارد که روی آن‌ سه نقطه تماس فوقالعاده کوچک قرار دارد و بصورت مکانیکی میزان فشاری که بر روی قلم وارد می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند.

به غیر از آن آنتنی کوچک برای برقراری ارتباط با تبلت آی‌پد پرو در نظر گرفته شده است (در عکس زیر بالاترین مؤلفه است). این آنتن در بالای قلم اپل و زیر کانکتور برق آن تعبیه شده است.

با توجه به این‌که برای شکافتن این قلم به ابزاری قوی نیاز است می‌توان فهمید که به‌راحتی قابل تعمیر نیست. در آزمایش صورت گرفته به این قلم امتیاز ۱ از ۱۰ داده شده است (از نظر تعمیرات ۱۰ ساده‌ترین است). در واقع به بیان ساده‌تر به غیر از گیره و کلاهکی که روی کانکتور برق قرار گرفته قسمت دیگری از این قلم قابل تعمیر نیست.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟