هشت هسته کافی نیست؟ اینتل می‌خواهد پردازنده ده هسته‌ای تولید کند!
آگوست سال 2014 بود که اینتل اولین پردازنده Haswell-E سری Core i7 خود با کد 5960X را تولید کرد. پردازنده Core i7-5960-X برخلاف مدل‌های قبل از خود از ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی (Thread) استفاده می‌کند اما چون سرعت کلاک پایین‌تری نیاز داشت در نتیجه انتظار علاقمندان بازی را به خود جلب نکرد. از خیلی جهات Core i7-4790K با سرعت کلاک 4.4GHz در مقایسه با مدل هشت هسته‌ای انتخاب بهتری برای بازی بود. همان‌طور که اشاره شد دلیل اصلی این شکست سرعت کلاک پایین پردازنده 5960X است چون سرعت کلاک پایه‌ای آن 3GHz و در حالت توربو 3.5GHz بود.

1606683296_1_0.gif

 اینتل اکنون تصمیم دارد تا جانشین Haswell-E را معرفی کند و اگر شایعاتی که این روزها به گوش می‌رسد درست باشد؛ این شرکت قصد دارد این تفاوت و اختلاف فاحش را در Broadwell-E جبران کند. خانواده جدید پردازنده‌های اینتل قرار است چندین SKU داشته باشد تا نیازهای هر دو گروه علاقمندان بازی و سایر کاربران حرفه‌ای را برطرف کند. این دو گروه به جای آن‌که به کلاک بالاتر نیاز داشته باشند ترجیح می‌دهند از پردازنده‌ای استفاده کنند که دارای رشته‌های پردازشی بیشتری باشد. بر اساس اخباری که سایت چینی XFastest منتشر کرده؛ پردازنده Core i7-6950X یک پردازنده ۱۰ هسته‌ای با ۲۰ رشته پردازشی خواهد بود که کلاک پایه آن 3GHz و دارای 25MB کش L3 است. هنوز فرکانس مدل توربوی آن مشخص نیست. اگر بخواهیم این پردازنده را با مدل قبلی یعنی Core i7-5960X مقایسه کنیم؛ مدل جدید دو هسته بیشتر خواهد داشت؛ اما سرعت کلاک و مقدار کش تخصیص داده شده در هر هسته در هر دو مدل یکسان است.

خانواده Haswell-E سه SKU داشت؛ 5960X دارای دو فرکانس پایه 3GHz و توربوی 3.5GHz با ۸ هسته و 5930K با فرکانس پایه 3.5GHz و فرکانس توربوی 3.7GHz بود. هم‌چنین مدل 5820K با دو فرکانس پایه 3.3GHz و توربوی 3.6GHz شش هسته داشت. مدل 5960X؛ 20MB کش L3 داشت در حالی‌که دو مدل دیگر هر کدام 15MB کش داشتند. بر طبق چارتی که ارائه شده اینتل در نظر دارد تا با این حرکت بیشتر بازار را به سوی چند دسته شدن سوق دهد مانند مدل ۸ هسته‌ای با 20MB کش و فرکانس 3.3GHz و دو مدل ۶ هسته‌ای با فرکانس‌های 3.6GHz و 3.4GHz با 15MB کش. اگر تمام این‌ اخبار و شایعات درست باشد این‌طور استدلال می‌شود که اینتل به دنبال جذب دو گروه است؛ یکی کسانی که به شدت خواهان سرعت کلاک بالاتر هستند و دیگری گروهی است که تمایل دارند تا از پردازنده‌هایی استفاده کنند که رشته‌های پردازشی بیشتری دارند.

وقتی اینتل اعلام کرد خانواده Haswell-E قرار است دارای پیکربندی ۸ هسته‌ای برای مصارف حرفه‌ای باشند؛ عده‌ای عقیده داشتند شاید اینتل می‌خواهد پردازنده‌های ۶ هسته‌ای را به بازار دسکتاپ‌های مرسوم برگرداند. اما تا به الان این اتفاق نیافتاده است و هنوز معلوم نیست که این اتفاق خواهد افتاد یا نه؛ چون با مشاهده نقشه طراحی پردازنده و حالت کلی وجود چندین رشته پردازشی در برنامه‌های دسکتاپ نمی‌توان مطمئن بود که چنین چیزی رخ بدهد. اینتل از زمان معرفی و تولید «نهالم» (Nehalem) در سال 2008 که از پیکربندی ۴ هسته و ۸ رشته پردازشی استفاده می‌کند هم‌چنان در حال ارائه بهترین و عالی‌ترین توازن کلی بین سرعت کلاک و کارایی است؛ هر چند که این کارایی آنقدری که کاربران دوست داشته‌اند چشمگیر نبوده است. البته اینتل تصمیم دارد به‌خاطر خود کاربران معمولی آن‌ها را به سمت پردازنده‌های چند هسته‌ای بکشاند.

دایرکت‌ایکس 12 (DirectX 12) نیز این قابلیت را دارد تا از پردازنده‌های چند هسته‌ای که از چندین رشته پردازشی استفاده می‌کنند پشتیبانی بیشتری به عمل آورد. ولی این نکته را هم نباید فراموش کرد تعداد لپ‌تاپ از کامپیوترهای دسکتاپ خیلی بیشتر است و هنوز هم تعداد زیادی از آن‌‌ها دارای پردازنده‌های دو هسته‌ای به‌همراه پشتیبانی از چندین رشته پردازشی هستند؛ برای همین توسعه‌دهندگان به این زودی‌ها به سمت تولید بازی‌هایی با هدف سود بردن از ۱۰ یا ۱۲ هسته نخواهند رفت.

گفته شده که Broadwell-E با مادربردهای Haswell-E سازگار خواهد بود ولی خیلی بعید است در آینده‌ای نزدیک شاهد ورود چیپ‌ست جدید به بازار باشیم. مطابق انتظار Broadwell-E جایگزین Haswell-E می‌شود ولی زمانی‌که Skylake-E وارد بازار شود؛ قطعا به مادربردهای جدیدی نیاز خواهد بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟