جواب منفی لنوو به مایکروسافت برای فروش تبلت‌های سرفیس
ماه گذشته بود که مایکروسافت اعلام کرد به زودی دل (Dell) و اچ‫پی (HP) تبلت‫های سری سرفیس را به فروش می‫رسانند. ظاهرا ردموند (Redmond) از یکی دیگر از بزرگ‫ترین شرکت‫های فروش کامپیوتر شخصی (PC) خواسته بود که روی فروش تبلت‫های جدید مایکروسافت کار کنند که خوب با پاسخ منفی شرکت مذبور روبرو شده‫اند.

1606683296_1_0.gif

در این گزارش که توسط سایت رجیستر (Register) منتشر شده آمده است که حدود یک سال پیش مایکروسافت در تماسی با بزرگ‫ترین فروشنده کامپیوترهای شخصی، لنوو، از آن‫ها خواسته بود که روی فروش تبلت سرفیس کار کنند. مدیر لنوو، جیانفرانکو لنسی، در پاسخ گفت: "نه، دلیلی نمی‫بینم روی فروش محصولی کار کنیم که یکی از رقبای ما در بازار است."
رابطه مایکروسافت با شرکت‫های OEM همیشه پیچیده بوده و از زمانی‫که مایکروسافت شروع به تولید سخت‫افزار خود به‫خصوص تبلت‫های سری سرفیس کرده این رابطه پیچیده‫تر از قبل شده است. شرکتی که زمانی فقط نرم‫افزار تولید می‫کرد و به همکاری با شرکت‫های سخت‫افزاری می‫پرداخت هم‫اکنون خود سخت‫افزار تولید و با آن‫ها رقابت می‫کند. بیشتر از همه شرکت ایسر (Acer) بود که از آغاز تولید سرفیس انتقاد کرد و تولید سرفیس‫بوک (Surface Book) که چیزی شبیه به لپ‫تاپ است کمکی به حل این موضوع نکرده است. هفته پیش وقتی از مدیر ایسوس، جانی شیه، در مورد سرفیس‫ بوک سئوال شد او گفت که ایسوس تصمیم دارد تا در مورد تجاوز مایکروسافت به بازار سخت‫افزار یک‫سری صحبت‫های بسیار جدی داشته باشد.

اما چرا دل و اچ‫پی تصمیم به فروش این محصول مایکروسافت گرفتند؟ فقط تقاضای مشتری. ماریوس هاس، مدیر بازاریابی دل در این‫باره می‫گوید: «مشتریانی که در حال حاضر با دل قرارداد کاری دارند می‫خواستند که این سیستمها توسط دل عرضه شود و به آن‫ها خدمات بدهیم. برای ما خیلی ساده بود که  پاسخ منفی بدهیم و بگوییم متأسفانه نمی‫توانیم در این زمینه کمکی بکنیم چرا که این محصول مربوط به یکی از رقبایمان می‫باشد. یا می‫توانستیم بگوییم که آقا یا خانم مشتری، ما از از شما حمایت می‫کنیم. و این دقیقا همان کاری بود که انجام دادیم.»

با در نظر گرفتن این حجم از تقاضا عجیب نیست که خیلی از شرکت‫های OEM تولید‫کننده کامپیوترهای شخصی در تلاش برای ساخت سیستم‫هایی هستند که شبیه سرفیس باشند. در ماه سپتامبر یعنی اواخر شهریور بود که لنوو اعلام کرد در حال تولید MIIX 700 است، اوایل این هفته دل از محصول شبیه به سرفیس خود بنام XPS 12 خبر داد و HP هم در حال کار بر روی Spectre X2 است تا از قافله عقب نماند. کمی آن‫طرف‫تر هم گوگل پیکسل C را تولید کرده و اپل آی‫پد‫پرو که البته هر دو بیشتر از کمی، از مفهوم سرفیس قرض گرفته‫اند. شاید که تصمیم مایکروسافت بر تولید سرفیس باعث شده باشد تا آن‫ها تبدیل به رقیب همکاران سنتی خود شده باشند ولی تآثیر آن بر شکل کلی بازار کامپیوتر و تبلت خیلی بیش از چیزی است که بتوان تصور کرد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟