این گجت‎های بی‎گناه
موبایل خود را مقصر عادت غلط خوابیدنتان ندانید
بر اساس یک تحقيق که اخیرا در کارنت بایولژی منتشر شده است، مشخص شده که احتمالا ما بی‌جهت نمایشگر درخشان دستگاه بی‌چاره خود را مقصر مشکلات خواب خود می‎دانستیم.

شما هم احتمالا با مقالاتی در مورد تاثیرات منفی نگاه کردن زیاد به صفحه نمایش قبل از خوابیدن برخورد داشته‎اید (و احتمالا یکی از همین مقاله‎ها را وقتی در تخت خواب بودید خوانده‎اید). اما بر اساس یک تحقيق که اخیرا در کارنت بایولژی منتشر شده است، مشخص شده که احتمالا ما بی جهت نمایشگر درخشان دستگاه بی چاره خود را مقصر مشکلات خواب خود می‎دانستیم. طبق گفته مجله اکونومیست داستان «مضر بودن صفحه نمایش برای خواب» مربوط به زمانی است که هنوز برق، تلفن هوشمند و لپتاپی وجود نداشته است. هر چند پی بردن به این موضوع که نیاکان ما چه مدت از شبانه روز را می‎خوابیدند کار چندان راحتی نیست.

مطلب پیشنهادی: نور آبی، خواب سیاه، چرا نور تلفن همراه و نمایشگر قبل از خواب آسیب زاست؟

اکونومیست می‎نویسد: برای بررسی این مسئله، دو محقق شیوه زندگی سه گروه از افرادی که در دوران قبل از صنعتی شدن زندگی می‎کرده‎اند را مورد مطالعه قرار دادند: هادزا از شمال تانزانیا، جو سان از صحرای کالاهاری آفریقای جنوبی و تیمانی از بولیویا. بعد از 1165 روز جمع آوری اطلاعات، محققان دریافتند که میانگین خواب شبانه این گروه‎ها 6.5 ساعت بوده است در حالی که در جوامع صنعتی میانگین خواب شبانه 7.5 ساعت است. بنابراین حداقل تا تحقيقات بعدی زیاد نگران مطالعه و وبگردی قبل از خواب نباشید و مشکل بد خوابیدن خود را جای دیگری جستجو کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟