یک موتور جستجوی محاسباتی به نام Wolfram Alpha
15 جستجویی که گوگل قادر به انجام آن ها نیست، اما...
روش‎های مختلفی برای استفاده از سایت Wolfram Alpha وجود دارد. اغلب اوقات بهتر است به جای استفاده از روش‎های معمول جستجو برای کسب اطلاعات محاسباتی از موتور جستجوی مخصوص این کار استفاده کنیم. در ادامه 15 روش جستجوی محاوره‎ای سودمند که تنها از عهده Wolfram Alpha برمی‎آید و گوگل قادر به انجام نیست را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. کار با احتمالات

عبارت 24 coin tosses را در کادر جستجو وارد کنید و جزئیات مربوط به نتیجه احتمالات را مشاهده کنید.

2. محاسبه امتیاز لغات در بازی اسکرابل

Wolfram Alpha مکان مناسبی برای محاسبه امتیاز لغات در بازی اسکرابل است. تنها کافی است کلمه scrabble را قبل از کلمه مورد نظر خود (به عنوان مثال، scrabble zookeeper) بنويسید تا نتیجه امتیاز تخته بازی را به دست آورید.

3. نگاهی به اطلاعات مربوط به تغذیه

شما می‎توانید مستقیما از داخل Wolfram Alpha اطلاعات تغذیه‎ای مربوط به همه نوع مواد غذایی و وعده‎های غذایی به دست آورید.

4. مشاهده نوسانات قیمت حامل‎های انرژی در طول زمان

Wolfram Alpha امکان نمایش قیمت انواع حامل‎های انرژی در تاریخ‎های مختلف را نیز دارد. عبارات price of electricity in san francisco را وارد کنید و نوسان قیمت را مشاهده کنید.

5. روی تصاویر فیلتر اعمال کنید

Wolfram Alpha نه تنها می‎تواند عکس‎ها را نمایش دهد، بلکه می‎تواند به آنها فیلتر نیز اضافه کند. gaussian blur monkey image یک نمونه از آن است. برای مشاهده فهرست کامل اینجا کلیک کنید.

6. مقايسه وب‎سایت‎ها

اگر می‎خواهید میزان ترافیک دو سایت مختلف یا رنکینگ مربوط به هر کدام را با هم مقايسه کنید کافی است برای مثال بنويسید facebook.com vs google.com

7. فهرست کلمات هم خانواده

شما می‎توانید کلمات هم خانواده با لغات مورد نظر خود را نیز به دست آورید. تنها کافی است اول anagrams و به دنبال آن کلمه مورد نظر خود را وارد کنید.

8. ترسیمی‎ از شجره‌نامه خانوادگی شما

به دست آوردن شجره‌نامه خانوادگی می‎تواند مشکل ساز باشد، اما Wolfram Alpha اینجا است تا در این مورد نیز به شما کمک کند. کلمات جستجویی مثل father’s cousin’s grandchildren را وارد کنید تا نسبت خود با آنها را مشاهده کنید.

9. کار کردن با ارزش‎های واحد پولی در طی چند سال

آیا مایلید بدانید ارزش معادل دو میلیون دلار در سال 1950 چه میزان بوده است؟ عبارت جستجوی US$2500 in 1950 را وارد کنید تا Wolfram Alpha جواب را به شما نمایش دهد.

10. ببینید وضعیت جسمی‎ شما در چه شرایطی است

Wolfram Alpha در ارائه اطلاعات در مورد بیماری‎ها و اوضاع جسمی‎ توانایی بالایی دارد. کافی است برای نمونه عبارت insomnia (کم خوابی) را امتحان کنید تا تمام اطلاعات مربوط به آن را به دست آورید.

11. ایستگاه بین‌المللی فضایی را ردگیری کنید

از Wolfram Alpha بپرسید ?where is the iss تا یک نقشه که موفقیت فعلی ایستگاه بین‌المللی فضایی را نشان می‎دهد برای شما به نمایش گذاشته شود. گوگل هم تلاش خود را برای نمایش این اطلاعات به کار گرفته است اما هنوز تا نتیجه مطلوب فاصله دارد.

12. ببینید کدام سیاره‎ها قابل مشاهده هستند

اگر از Wolfram Alpha بپرسید ?which planets are visible today نسبت به گوگل اطلاعات بیشتری دریافت خواهید کرد.

13. تاریخچه امتیازات ورزشی را به دست آورید

اعلام نتایج ورزشی، لااقل در مورد اکثر ورزش‎های محبوب در ایالات متحده یکی دیگر از توانایی‎های Wolfram Alpha است. می‎توانید خودتان عبارت new york giants away wins 2012 را امتحان کنید.

14. ببینید اسم شما چقدر متداول است

هر اسمی‎ را که می‎خواهید تایپ کنید (برای مثال، david) تا آماری از آن را مشاهده کنید. برای مقايسه اسامی‎ مختلف با یکدیگر کافی است این اسامی‎ را با کاما از یکدیگر جدا کنید.

15. آثار ادبی را تجزیه و تحلیل کنید

Wolfram Alpha در تجزیه تحلیل آثار ادبی هم مهارت خاصی دارد. برای مثال جمله most frequent two-word phrases in the moby dick  (کتاب موبی دیک) را وارد کنید و منتظر نمایش نتیجه باشید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟