مغز کوچکی که به تحقیقات درمانی کمک بسیاری می‫‌کند
اگر بدنبال این هستید تا تأثیر دارو یا پیوند زدن را روی مغز بررسی کنید بدون آن‫که عملا کاری روی آن انجام دهید، تنها راه استفاده از میکروالکترونیک‌ها و ساختن مدلی از مغز است. ولی فکر نمی‫‌کنم که این کار خیلی ساده و ارزان باشد.

ولی دانشمندان دانشگاه براون روشی ابداع کرده‫اند که در هر آزمایشگاهی می‌‫توان آن را پیاده کرد. آن‫ها توانسته‌‫اند تکنیکی را بکار بگیرند که می‫‌تواند یک مغز مینیاتوری را به صورت مجموعه‫‌ای از عصب‫‌های الکتریکی فعال بسازد، بدین شکل که ساختار کاشت سلولی که در آن سلولها از هم جدا می‫باشند در اختیار خواهید داشت.هزینه مواد سازنده آن بسیار پایین است و بین 2 تا 3 هفته زمان می‫برد تا شبکه عصبی پیچیده و سه‫بعدی بسازید و سرهم کنید.
مغزی که بدین شکل درست شده، یک مغز زنده نیست ولی برای انجام آزمایش‌‫های گوناگون بسیار مفید است و شما می‫توانید عمل پیوند را به خوبی روی سلولها اجرا کنید و نتایج واقعی بدست آورید. متخصصان امیدوارند که با استفاده از این مدل خیلی از آزمایشگاه‫ها بتوانند در تحقیقات خود بر روی آزمایش‌های درمانی سیستم عصبی پیشرفت‌های خوبی داشته باشند. چرا که خرید مدل‌های بسیار گرانقیمتی که از مغز و سیستم عصبی آن وجود دارد منطقی و قابل توجیه برای رسیدن به فقط چند جواب نمی‫باشد. با توجه به این‫که دانشمندان به دنبال اثبات نظریات و تئوری‌های خود هستند باید منتظر ابداعات و نوآوری‌های جدیدی در این زمینه باشیم.

برچسب: