مغز کوچکی که به تحقیقات درمانی کمک بسیاری می‫‌کند
اگر بدنبال این هستید تا تأثیر دارو یا پیوند زدن را روی مغز بررسی کنید بدون آن‫که عملا کاری روی آن انجام دهید، تنها راه استفاده از میکروالکترونیک‌ها و ساختن مدلی از مغز است. ولی فکر نمی‫‌کنم که این کار خیلی ساده و ارزان باشد.

ولی دانشمندان دانشگاه براون روشی ابداع کرده‫اند که در هر آزمایشگاهی می‌‫توان آن را پیاده کرد. آن‫ها توانسته‌‫اند تکنیکی را بکار بگیرند که می‫‌تواند یک مغز مینیاتوری را به صورت مجموعه‫‌ای از عصب‫‌های الکتریکی فعال بسازد، بدین شکل که ساختار کاشت سلولی که در آن سلولها از هم جدا می‫باشند در اختیار خواهید داشت.هزینه مواد سازنده آن بسیار پایین است و بین 2 تا 3 هفته زمان می‫برد تا شبکه عصبی پیچیده و سه‫بعدی بسازید و سرهم کنید.
مغزی که بدین شکل درست شده، یک مغز زنده نیست ولی برای انجام آزمایش‌‫های گوناگون بسیار مفید است و شما می‫توانید عمل پیوند را به خوبی روی سلولها اجرا کنید و نتایج واقعی بدست آورید. متخصصان امیدوارند که با استفاده از این مدل خیلی از آزمایشگاه‫ها بتوانند در تحقیقات خود بر روی آزمایش‌های درمانی سیستم عصبی پیشرفت‌های خوبی داشته باشند. چرا که خرید مدل‌های بسیار گرانقیمتی که از مغز و سیستم عصبی آن وجود دارد منطقی و قابل توجیه برای رسیدن به فقط چند جواب نمی‫باشد. با توجه به این‫که دانشمندان به دنبال اثبات نظریات و تئوری‌های خود هستند باید منتظر ابداعات و نوآوری‌های جدیدی در این زمینه باشیم.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: