این ده کار را پیش از گم شدن لپ‌تاپ انجام دهید
کامپیوتر به شما امکان می‫دهد که بدون توجه به مکان جغرافیایی بتوانید با همه در ارتباط باشید ولی اگر دقت کافی نداشته باشید همین کامپیوتر می‫تواند مایه دردسر و سقوط شما شود. فرقی نمی‫کند که در خانه باشید یا محل کار، در مدرسه باشید یا کافی‫شاپ و رستوران، لپ‫تاپها همه جا حاضراند. کامپیوتر قابل حمل به شما امکان می‫دهد که در هر جایی که باشید بتوانید به کارهایتان بپردازید، به خصوص اگر که باتری لپ‌تاپ مدت زمان زیادی شارژ نگه می‫دارد و هم این‫که از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های مبتنی بر رایانش ابری استفاده کنید.

1606683296_1_0.gif

از سویی دیگر این امکان هم هست که لپ‫تاپ سرقت شود، گم شود یا مورد دسترسی غیرمجاز قرار گیرد. طبق آماری که موسسه گارتنر ارائه کرده هر 53 ثانیه یک لپ‫تاپ گم می‫شود.مطمئننا کسی دوست ندارد که لپ‫تاپش گم شود یا دزدیده شود، ولی اگر هم پیش بیاید می‫توان از قبل کارهایی انجام داد که درگیری‌های قانونی و مسائلی از این دست که زمان پیگیری اموال گم شده و سرقت شده پیش می‫آید را کاهش دهد. در ارزیابی‌های امنیتی گقته می‫شود که بهترین دفاع، تهاجم است. در اینجا 10 روش را به شما پیشنهاد می‫کنیم که می‫توانید برای جلوگیری از این مسئله انجام دهید.

1 – تنظیم رمزعبور و قفل شدن خودکار
اولین قدم برای محافظت از لپ‫تاپ این است که برای دستگاه خود رمزعبور تنظیم کنید. هر چند که هکرها در این زمینه مشکلی ندارند و می‫توانند از طریق جدا کردن هارددیسک از لپ‫تاپ دسترسی مستقیم به آن داشته باشند ولی به هر حال می‫تواند به عنوان عاملی بازدارنده در برابر سارقان معمولی یا سودجویانی باشد که دنبال فرصت چند دقیقه‫ای می‫گردند تا به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند یا بتوانند بدافزار روی سیستم نصب کنند. فراموش نکنید که رمز عبور را هم برای بیدار شدن سیستم از حالت sleep و هم برای Screen Saver تنظیم کنید.

2 – هارد دیسک را رمزگذاری کنید
ساده‫ترین راه برای اطمینان از اطلاعات روی هارددیسک این است که با استفاده از نرم‫افزارهایی نظیر FileVault (برای سیستم‌عامل مک) و BitLocker (برای ویندوز) آن را رمزگذاری کنید. نرم‫افزار BitLocker روی نسخه‫های Ultimate و Enterprise ویندوز 7، نسخه‫های Pro و Enterprise ویندوز 8 و ویندوز 10 کار می‫کند. به خاطر داشته باشید که حتما کلید بازیابی اطلاعات رمزگذاری شده را در جایی مطمئن قرار دهد، زیرا شاید روزی احتیاج داشته باشید که اطلاعات را بازیابی کنید یا ممکن است مادربرد لپ‫تاپ به هر دلیلی خراب شود.

3 – فایل‌های مهم خود را در سرویس‌های ابری ذخیره کنید
از دست دادن لپ‫تاپ همیشه امری غیرقابل انتظار است و بدترین حالت زمانی رخ میدهد که فایل‌های خود را فقط روی لپ‌تاپ ذخیره کرده باشید و همچنان برخی از آنها نیاز به کار داشته باشند، فایل‌هایی که جای دیگری ذخیره نشده‫اند (مثلا به حجم عظیم عکسهای‌تان فکر کنید که جای دیگری هم از آنها کپی ندارید). گاهی اوقات درد از دست دادن چنین اطلاعاتی از خود لپ‫تاپ بیشتر است، پس عقلانی به نظر می‫رسد که آنها را در جای دیگری هم نگه داشت. سرویس‌های مبتنی بر رایانش ابری زیادی در حلال حاضر وجود دارند مانند دراپ‫‫باکس، باکس و وان درایو. همچنین می‫توانید با استفاده از ابرهای عمومی و خصوصی پشتیبان بسیار خوبی از اطلاعات خود درست کنید.

4 – از لپ‫تاپ پشتیبان بگیرید
حتی در صورت استفاده از سرویس‌های پشتیبان‌گیری مبتنی بر رایانش ابری، باز هم لازم است که به طور مداوم از اطلاعات خود نسخه پشتیبان بگیرید. چنین کاری باعث آرامش‫خاطر بیشتر شما شده و خیالتان را راحت می‫کند؛ بخصوص اگر که برنامه‫های جدید نصب کرده باشید یا فایل‌هایی داشته باشید که خارج از پوشه‫های سینک شده قرار داشته باشد. فایده دیگری که این مدل پشتیبان گرفتن دارد آن است که تمام تنظیمات و پیکربندی‌های شما در سیستم‌عامل و نرم‫افزارهای نصب شده ذخیره خواهد شد؛ در نتیجه زمانی‫که بازیابی می‫کنید خیلی سریع‫تر می‫توانید به جریان کار برگردید.
کاربران مک برای این کار برنامه‫ای به نام سرویس Time Machine اپل را در اختیار دارند که در سیستم‌عامل وجود دارد. کاربران ویندوز می‫توانند از Acronis True Image استفاده کنند که برنامه‫ای شناخته شده و کاملا کاربردی برای این منظور است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های Acronis آن است که می‫توانید تمام اطلاعات را روی یک لپ‫تاپ جدید حتی با مارکی دیگر و مدلی متفاوت بازیابی کنید.

5 – به پلتفرم ایمیل مبتنی بر ابر یا سرور سوئیچ کنید
برغم وجود پلتفرم‌های ایمیلی مبتنی بر ابر و سرور مانند Gmail ،Outlook و Exchange کابران خیلی کمی هستند که ایمیل‌های دانلود شده را در سرویس‌های دیگر ذخیره کنند، همین امر باعث می‫شود زمانی‫که بر حسب اتفاق لپ‫تاپ گم شود یا دزدیده شود و اطلاعات از بین برود راهی برای بازیابی آن‫ها وجود نداشته باشد. در نهایت باید گفت که پلتفرم‌های ایمیلی مبتنی بر ابر و سرور بیشتر قابل اطمینان هستند و سینک کردن تمام ایمیل‌ها بین چند دستگاه مختلف غیرضروری به نظر می‫رسد.

6 – کد رجیستر کردن نرم‫افزارهایی که به سختی پیدا می‫شوند را در جایی نگه دارید
به جرأت می‫توان گفت احتمال پیدا نکردن کد رجیستر برای نرم‫افزارهایی که به صورت آنلاین وجود ندارند بسیار کم شده است ولی به هر حال ممکن است که اتفاق بیافتد. برای همین لازم است که به تناوب از کد رجیستر نرم‫افزارهایی که نصب کرده‫اید با برنامه‫هایی نظیر Evernote نسخه پشتیبان تهیه و در جایی ذخیره کنید.

7 – هارددیسک‌های قابل حمل و فلش دیسک‌ها را هم کدگذاری کنید
اگر عادت دارید اطلاعات را روی هارددیسک‌های قابل حمل یا فلش دیسک ذخیره کنید؛ حتما باید اطلاعات را کدگذاری کنید. چرا که احتمال گم شدن یا دزدیده شدن آن‌ها به اندازه لپ‫تاپ است. برای جلوگیری از این مسئله دو راه وجود دارد: استفاده از نرم‫افزار BitLocker To Go که به صورت نرم‫افزاری کدگذاری می‫کند یا استفاده از دیسک‌های سخت اکسترنال که به صورت سخت‫افزاری کدگذاری می‫کنند.

8 – روش‌های امنیتی اضافه
برای محافظت از لپ‫تاپ می‫توان از روش‌های سخت‫افزاری دیگری استفاده کرد مثل قفل کنزینگتون که می‫تواند دستگاه شما را در اتاق هتل یا سایر مکان‌های نیمه عمومی محافظت کند. با این‫که هر قفلی می‫تواند شکسته شود ولی وجود یک قفل فیزیکی خیلی ساده هم کمک می‫کند تا خطر از شما دور شده و احتمالا سارقین را به دنبال هدف دیگری بفرستد. استفاده از سیستم اعلان خطر مانند Proximo هم می‫تواند در صورتی که دستگاه شما از محدوده خاصی خارج شود به شما در پیدا کردن آن کمک کند.

9 – از نوشته‫ای برای برگرداندن لپ‫تاپ استفاده کنید
در کنار تمام تلاش‌های نرم‫افزاری و سخت‫افزاری که برای محافظت از لپ‫تاپ و خصوصا اطلاعات انجام می‫دهید؛ بهتر است که نوشته‫ای هم برای نحوه بازگرداندن لپ‫تاپ در کنار آنها قرار دهید، مثلا آدرس شرکت، تلفن تماس یا آدرس ایمیل را روی Screen Saver قرار دهید یا روی کاغذ بنویسید و زیر دستگاه خود بچسبانید. مطمئننا اگر دزدیده شده باشد این روش کمکی به شما نمی‫کند ولی اگر آن را گم کرده باشید، می‫توانید خوشبین باشید که شاید انسان نیکوکاری آن را پیدا کند و بخواهد آن را به شما بازگرداند.

10 – لپ‫تاپ را برای ردیابی از راه دور یا حتی پاک کردن اطلاعات تنظیم کنید
و سرانجام آخرین راهی که برای بازیابی اطلاعات به شما پیشنهاد می‫کنیم، نصب نرم‫افزارهایی مانند Prey یا LoJack است. با توجه به طرح و برنامه‫ای که شما دارید و نوع تنظیم، قادر خواهید بود که دستگاه دزدیده شده خود را ردیابی کنید یا حتی از راه دور آن را پاک کنید. ولی بهتر است در چنین مواقعی حتی اگر می‫دانید که لپ‌تاپ در نزدیکی شما است به تنهایی اقدام به بازیابی نکنید و حتما از پلیس کمک بگیرید. اگر که امکان بازیابی لپ‫تاپ وجود ندارد می‫توانید از راه دور اقدام به پاک کردن اطلاعات کنید تا حداقل فکرتان راحت باشد که کسی به اطلاعات شما دسترسی پیدا نکرده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟