محافظت از اطلاعات حساس متنی
چگونه فایل‌های ورد را رمزگذاری کنیم
اگر در حال ایجاد یک فایل ورد هستید که حاوی اطلاعات حساسی است و فقط افراد خاصی باید آن را مشاهده کنند، می‌توانید روی سند خود یک رمزعبور قرار دهید تا کسی که این رمزعبور را ندارد نتواند آن را باز کند. ما دو راه برای انجام این کار نشان‌تان می‌دهیم.

اولین شیوه از طریق صفحه پشت صحنه (backstage) صورت می‌گیرد. سندی که می‌خواهید بر روی آن رمزگذاری کنید را باز کرده و بر روی سربرگ Fileکلیک کنید.

در صفحه Info بر روی دکمه Protect Document کلیک کنید و از منوی کشویی Encrypt with Password را انتخاب کنید.

کادر محاوره‌ای Encrypt Document ظاهر می‌شود. در کادر ویرایش Password یک رمزعبور وارد کنید و دکمه OK را بزنید.

در کادر محاوره‌ای Confirm Password که ظاهر می‌شود همان رمزعبور را مجددا در کادر ویرایش Reenter password وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

بخش Protect Document صفحه Info با رنگ زرد هایلایت می‌شود و پیامی نمایش داده می‌شود که به شما می‌گوید برای باز کردن این سند نیاز به رمزعبور دارید.

دومین روش برای قرار دادن رمزعبور بر روی یک سند ورد استفاده از کادر Save As است. دوباره فایلی را که می‌خواهید رمزدار کنید باز کنید و بر روی سربرگ File کلیک کنید. در صفحه پشت صحنه، از لیست گزینه‌های سمت چپ بر روی Save As کلیک کنید.

پوشه‌ای که می‌خواهید فایل رمزگذاری شده در آن ذخیره شود را انتخاب کنید. یا Current Folder (پوشه فعلی) را انتخاب کنید، یا پوشه‌ای در Recent Folders (پوشه‌های اخیر) را برگزینید یا بر روی Browse کلیک کنید تا بتوانید پوشه دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

به پوشه دلخواه‌تان بروید و سپس روی Tools در کنار دکمه Save کلیک کنید و General Options را از منوی کشویی انتخاب کنید.

در کادر محاوره‌ای General Options، در کادر ویرایش Password to open یک رمزعبور وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

در کادر محاوره‌ای Confirm Password که ظاهر می‌شود مجددا همان رمزعبور را در کادر ویرایش Reenter password to open  وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

برای ذخیره کردن سند با رمزعبور بر روی Save کلیک کنید. دفعه بعد که فایل را باز کنید قبل از باز شدن آن سند، از شما رمزعبور پرسیده می‌شود.

وقتی با استفاده از هر یک از این دو شیوه بر روی یک سند رمزعبور می‌گذارید، در محل دیگر هم رمزعبور وارد می‌شود. پس اگر می‌خواهید رمزعبور را از سند ورد حذف کنید، آن سند را باز کنید و از طریق کادر محاوره‌ای Encrypt Document و یا کادر محاوره‌ای General Options که پیش‌تر توضیح داده شد رمزعبور را حذف کنید و سپس سند را مجدد ذخیره کنید.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال