چرخ فناوری هیچ‎گاه از چرخش باز نخواهد ایستاد
تلفن‌های هوشمند آینده مجهز به این 6 فناوری هستند!
سوالی که همیشه در مورد دستگاه‎های موبایل مطرح می‎شود این است که فناوری چه چيز جدیدی را به آن اضافه خواهد کرد. کنفرانس‌های I/O گوگل و WWDC اپل از جمله رویدادهایی هستند که همه ساله به قسمتی از این پرسش پاسخ می‎دهند. برای اینکه بتوان موبایل‎های بیشتری را به مردمی‎ که همین حالا هم یک موبایل قابل قبول را در اختیار دارند فروخت؛ تولیدکنندگان را وادار می‎کند تا به طور مداوم در پی ابداع نوآوری‎های تازه باشند.

شما در آینده‎ای نزدیک باید شاهد چه سخت‌افزارهای جدیدی در جیب خود باشید تا بتواند از عهده تامین نیروی لازم برای اجرای سیستم‌عامل‎هایی که هر روز کامل‎تر و پیچیده‎تر می‎شوند برآید؟ نگاهی دقیق‎تر به روند کار و توسعه متخصصان ساخت تراشه همچون کوال‎کام می‎تواند به ما در حدس زدن وضعیت آینده فناوری دستگاه‎های موبایل کمک کند. هیچ چیز کاملا قطعی نیست، اما ما از آینده خیلی دور صحبت نمی‎کنیم. خیلی از این قابلیت‎ها در حال حاضر درون تراشه‎های موجود در تلفن فعلی شما در حال اجرا هستند.

1. اسکنرهای اثر انگشت فیزوالکتریک قادر خواهند بود تا اثر انگشتان ما را از هر سطحی تشخیص دهند

سنسورهای تشخیص اثر انگشت فعلی که می‎توانید آنها را در Galaxy S6 و iPhone 6 پیدا کنید از فناوری خازنی برای رد اثر انگشت شما استفاده می‎کنند. اگر چه اين فناوری به خوبی کار می‎کند اما نواقصی هم دارد. بزرگترین آن عدم وجود واحدهای مجزای اطلاعات (data point) در آن است که در برخی موارد باعث افزایش خطر نفوذ به آنها می‎شود. یکی دیگر از این مشکلات عدم کارکرد درست آنها در زمانی است که انگشت شما خیس است.

کوال‎کام راه‌حل سختافزاری این مشکل را در اختیار دارد. این شركت با وجودی که فروشنده تلفن نیست، اما نمونه اولیه از این دستگاه‎ها را برای تحقیق و آزمایش تولید می‎کند. این شركت یک نمونه جدید از اسکنر اثر انگشت فراصوت را در اختیار دارد که از یک لایه فیزوالکتریک برای تولید امواج اولتراسوند استفاده می‎کند. این روش نه تنها نقشه کاملی از انگشت شما تهیه می‎کند بلکه این نقشه از دقت بسیار بالایی نیز برخوردار است که به طور بالقوه باعث افزایش میزان امنیت نیز می‎شود.

مطلب پیشنهادی: چگونه اسمارت‌فون‌های آینده صاحب‌شان را شناسایی می‌کنند

این اسکنر جدید همچنین می‎تواند از روی هر سطحی که بتواند امواج اولتراسوند را از خود عبور دهند هم کار کند. بنابراین شیشه‎ای که سطح صفحه نمایش تلفن شما را پوشانده هم می‎تواند اثر انگشت شما را تشخیص دهد و دیگر نیازی به سنسور دکمه home نیست.

این اتفاق برای گوگل هم که قابلیت تشخیص اثر انگشت را به هسته آندرويد اضافه کرده است خبر خوبی خواهد بود. بنابراین کاربران آندرويد هم می‌توانند کارهایی که کاربران اپل انجام می‎دهند را مثل پرداخت از طریق پلی استور یا استفاده از قابلیت احرازهویت از طریق اثر انگشت روی برنامه‎های دیگر را نیز انجام دهند.

2. دوربين‎های برخوردار از هوش مصنوعی که موضوع عکاسی شما را تشخیص می‎دهند

کوال‎کام یک دمو از یک دوربين را به نمایش گذاشته که در آن مجموعه‎ای از عکس‎ها در مقابل دوربين یک تلفن هوشمند قرار داده شده‎اند. این آزمايش توانایی و دقت این دوربین در تشخیص چیزی که به آن نشان داده می‎شود را به نمایش می‎گذارد. این دوربین به سرعت می‎تواند اختلاف بین یک ساختمان با یک گل و دستی که ساعت به آن بسته شده را از هم تشخیص دهد.

مطلب پیشنهادی: گوشی‌های هوشمند فوق‌شخصی

این سیستم با استفاده از مقايسه موضوعات با بانک اطلاعاتی مرجعی که در دستگاه ذخیره شده است کار می‎کند، اما این امکان نیز وجود دارد تا به نرم‌افزار آموزش داد تا موضوعات بیشتری را هم تشخیص دهد. در حالی که ممکن است وجود چنین قابلیتی بیهوده به نظر برسد، اما این توانایی دوربين‎ها را قادر خواهد ساخت تا اعمال هوشمندانه‎ای را بر اساس موقعیت و شرایط از خود نشان دهند. این قابلیت حتی می‎تواند نحوه عکاسی و روش ذخیره عکس را متحول کند. گوگل نیز مشغول آزمايشات مشابه‎ای در این زمينه از طریق Google Photos است، اما پیشرفت سخت‌افزاری هم می‎تواند سرعت رسیدن به چنین امکاناتی را تسریع کند.

3. NFC و آینده درخشان آن در اپل

یک فناوری که کاربران آندرويد به آن علاقمند هستند اما به آن زیاد اهمیت ندادند، حالا کم کم راه خود را به سمت آی‎فون جدید باز می‎کند. هنوز خبر موثقی در این باره وجود ندارد، اما نگاه مثبت به چشم‌انداز قیمت سهام شرکت NXP Semiconductor که سخت‌افزار NFC را توليد می‎کند، نشان می‎دهد که بازار سهام به این نتیجه رسیده است که این شركت مشغول برنامه‌ریزی‎های بزرگی با اپل است.

چرا چنین چیزی از اهمیت برخوردار است؟ پاسخ آن آینده پرداخت غیرتماسی است. Apple Pay مدتی است که کار خود را آغاز کرده است و هم اکنون نیز خدمات خود را به انگلستان گسترش داده است، اما در حال حاضر NFC (استاندارد ارتباطی بی‎سیم در فاصله بسته و کوتاه) تنها روی Apple Watch قابل استفاده است. اما انتظار مي‎رود به زودی این قابلیت به آی‎فون نیز اضافه شود.

4. صدای فراگیر از هدفون شما خارج خواهد شد

با وجودی که همین حالا هم هدفون‎هایی با امکانات صدای فراگیر (surround sound) در بازار موجود است، اما واقعیت این است که در حال حاضر چنین قابلیتی بیشتر جنبه تجاری دارد. هم اکنون یک نمونه اولیه از یک هدفون DTS 7.1 برای تلفن‎های هوشمند به نمایش گذاشته شده است که اثر صدای توليد شده از بلندگوهای آن تقريبا غیرقابل تشخیص است و به طرز حیرت‌انگیزی صدای توليد شده طبیعی است.

5. برای سهولت در سرعت تايپ دوربين‎ها دست خط شما را تشخیص خواهند داد

با کمک بعضی از نرمافزارهای ثالث، یکی دیگر از امکانات سختافزاری پیشرفته کوال‎کام یک سیستم تشخیص دست خط است که به طور بلادرنگ توسط دوربين تلفن هوشمند انجام شده و در صورتی که پردازنده به اندازه کافی قدرتمند باشد دست خط شما را به متن تبدیل می‎کند. این شیوه بیشتر مناسب دانش‌آموزان و دانشجویانی است که تمایل دارند یادداشت‌برداری‎های خود را به شکل دیجیتال ثبت کنند. جالب توجه اینجا است که این فناوری می‌تواند دست خط‎های ناخوانای پزشکان را نیز تشخیص دهد.

6. خدمات اورژانسی با کمک سیستم گفتگوی نظير به نظير جان شما را سریع‎تر نجات خواهند داد

در موارد اورژانسی بسیار حاد مثل وقوع سیل یا زلزله، شبکه‎های موبایل معمولا از کار خواهند افتاد که می‎تواند باعث مشکلات زیادی در برقراری ارتباط برای خدمات دهندگان اورژانس شود. خوشبختانه سیستم‎های نظیر به نظیری در حال شکل‎گیری هستند که به مردم این امکان را می‎دهد تا از طریق شبکه‎های کوچکتر و تحت زیرساخت موبایل اصلی خود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به این ترتیب در مواقع بحرانی واحدهای امداد و نجات می‌توانند ارتباطات خود را محفوظ نگه دارند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟